Başlık : Dernekler Thamadelerimiz Olmalı
İçerik : Türkiyedeki Adıge toplumunun en büyük zaafiyeti sivil toplum kuruluşları eliyle sorunlarına çözüm üretecek bir aşamada bulunmayışıdır. Adıge toplumunu temsil eden sivil toplum kuruluşları ekonomik olarak olumsuz bir durum içindedirler ve toplumun ihtiyaçları konusunda güçlü tutum sergileyememelerinin en büyük sebebi budur.
Derneklerimiz toplumumuza malesef malolabilmiş değildirler. Bunun sorumlusu dernek çalışanları veya dernek emekçileri değildirler. Bunun en büyük sorumlusu malesef Adıge toplumunun kendisidir.
Derneklerimiz "THAMADE"lerimiz olmalıdır. Bildiğiniz gibi thamade toplumun anlık ihtiyaçlarına göre toplumun öne çıkardığı toplum adına davranabilen ve yanlış da yapsa hatası sahiplenilebilen, toplumsal tepkileri odaklayıp yansıtan mekanizmalardır.
Genel anlamda Adıge toplumunun en büyük ihtiyacı kendisini genel toplumda yansıtabilecek ve thamade mekanizması gibi toplumun değer verip sahip çıkacağı bir oluşumun zamanımızın ihtiyacı olduğunun farkına varması ve bunun gereğini yapmaktır. İhtiyacın kabul edilmesi hiçbirşey ifade etmez. Ancak bu ihtiyacı toplumsal bir reflekse dönüştürünce ve sonuç yaratıcı olununca birşey ifade eder.
Hep dışarıdan eleştirilen dernek emekçilerinin özel yaşantıları nasıldır bilir misiniz? Hem kocaman misyonlarını gerçekleştirecekler hem de geçinecekler... Çoğu kocaman yüklerinin altında öyle bir ezilirler ki özel yaşantıları çileyle doludur bu insanların. Hem ait oldukları topluma anlatamazlar kendilerini hem de emek harcadıkları toplum onları acımasızca eleştirir. Toplumsal yansımanın bir öncüsü olmak bir yana toplumsal tepkisizliğin karşısında ortaya çıkmış, toplumu için kendilerini feda eden ve feda oldukları toplumda değerleri hiç anlaşılmayan emekçilerdir bu insanlar.
Televizyonumuz niçin yok?,Kafkasya politikasında niçin gözardı ediliyoruz?, Derneklerde niçin sadece zexes, khafe, cegu var da başka birşey yok? gibi acımasız eleştirilerin muhattabı her zaman dernek emekçileridir. Ancak onlar hiç sormaz: Ne kadar katkıda bulundun derneğe?, Niçin sadece zexeste,khafede ve cegu'de vardın?, Kaçınız toplanıp haydi şu amacımız var ve sonuna kadar tüm varlığımızla sizi destekleyeceğiz?....
Türkiyede 6 milyon olmakla övünürüz ancak 6 milyon gibi olamayız bir türlü. Anlamsız ve içi boş bir rakamdan ibaretiz malesef.
O dinci, diğeri solcu, diğeri Rusçu onlardan hayır gelmez derken acaba kaçınız kendi öz düşüncenize uyan bir derneğe yardımda bulundunuz veya o eleştirdiklerinizden iyi olmaya çalışıp topluma düşüncelerinizi malettiniz.
Uyanın ey halkım... Nasıl ki kişinin kendi dünyasını yaşayacağı alanı kendisine sağlaması için para gerekiyorsa Türkiye içinde yeniden anlamlı bir toplum olabilmek ve kendimizi kendimiz olarak yansıtabilmek için parasal güç gerekiyor. Derneklerimizi folklör ve dernek geceleri ekseninden çıkarmanın tek yolu onları güçlendirmek. Televizyon parayla olur, okur-yazarlık parayla olur, Adıgeliği yeniden ifade etmek parayla olur. Dernekler Adıgeliğin ve Adıge insanın kaynaklarının toplanma ve işlenip paylaşılma merkezleri olmalıdır. Dernek emekçilerinin derhal kendi hayatlarını kazanıp aynı zamanda canla başla kendilerini feda etmelerinin toplumsal destekle önüne geçilmelidir. Dernek emekçiliğini layıkıyla yürüten insanlarımızın hem kendi hayatları hem de toplumumuzun refleksini eylemleştirecekleri çalışmalar için desteklenmeleri gerekmektedir.
23,04,2009
Perşembe
02:55
Marğuşş Vezir Savrum
Yazar : Vezir Savrum
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.