Başlık : Tzıxu ve Gulhıte
İçerik : Tzıxu ve Gulhıte
tzıxu:farkında olmak, bilmek, farkında olabilen varlık(=insan)
gulhıte: karşıdaki insanın insanlığının farkında olunduğunun hissettirilmesi

Aristo der ki " Hayatın esası sevinçtir." Peki sevincin esası nedir: o da farkında olarak yaşamaktır. İnsan, farkında olabilen ve herşeyin farkında olarak yaşayan varlıktır.
Herşeyin farkında olmak da yetmez insan olmak için. İnsan 'gulhıte' sahibi olmalıdır yani, karşısındaki insanın insanlığının farkında olduğunu ve onun kendi insanlığıyla eşit bir insanlığa sahip olduğunu kabul ettiğini hissettirmelidir. İnsan sadece farkına vardıkça ve kendisine gulhıte gösterildikçe sevinç duyar.
Gulhıte sahibi bir insan aynı zamanda doğal bir demokrattır. Çünkü bütün yürekleri eşit kabul eder ve yüreklerin farkında olur. Gulhıte ve insan özellikleri sebebiyleher zaman sonuna kadar dinler ve değerlendirir. Gulhıte sahibi olduğuna inandığı kişilerin aldıkları karar yanlış dahi olsa ona sonuna kadar saygı duyar ve uyar. Çünkü kendisi de eşit ve saygı gören bir insandır karar alanlar arasında.
Gulhıte sahibi insanları hata yapmaktan uzaklaştıran duygu ise utanma duygusudur. Utanma ise gulhıte ve insanlığı unutmakdan dolayı gulhıte sahibi insanların gulhıte ve insanlığı unutanı dışlaması ve artık eşit görmemesi demektir. Bu ise en ağır cezadır ve telafisi yılları alır.
İnsanları boşluğa düşüren en önemli neden kendilerine gulhıte gösterilmemesidir. Gulhıte gösterilirse insan kendini duyumsar. Farkedildiğ için farkedilme durumunu sürdürmek isteğiyle özündeki iyilikleri daha çok yansıtır hayata. Böylece boşluğa düşmez, sevinç duyar ve barış ortamına katkıda bulunur.
İstemeden bir gulhıtesiz ortamda yaşamak en zor şeydir. Gulhıte ihtiyacı her zaman hissedilir. Alınamazsa acı duyulur. Bilinçaltı dolar ve bunalım yaşanır.
Gulhıte sahibi bir insan doğal olarak gururlu olur. Çünkü ayıplanmak onun için en onur kırıcı durumdur. Sadece hakkı olan şeyleri talep eder. Vurarak kırarak değil diyalog yöntemiyle hakkını arar. Fakat diyalog kapısı kapanırsa yine sonuna kadar karşı tarafın tarzıyla mücadele eder. Böyle yapmasının nedeni gulhıtesinin ve insanlığının aşağılanmasıdır.
Gulhıte sahibi insan kendisine eşit yaklaşıldığı bir ortam yaratmak için mücadele eder. İlk olarak gulhıtesini insanlara göstererek insanlara değer verdiğini gösterir.Bunu duyumsayan insanların çoğu gulhıteyle karşılık verirleri Gulhıte sahibi bir insanın en çok mücadele etmesini gerektiren durum ise insanların kendisini özgürce açığa çıkarmasını engelleyendurumlardır. Bu durumlara örnek olarak bir kişinin diğerine baskı kurması, cehalet verilebilir.
İnsan, farkında olmak ve bunu farkında olunarak, yani kendisine gulhıte gösterilerek insanlığını duyumsamak, böylece güzeli ve iyiyi, özgürlüğü ve kendi olmayı, barışı ve hoşgörüyü yaratmak için vardır.
marğuşş vezir savrum
12.10.1999 salı 22:39

Yazar : vezir savrum
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.