Başlık : JANSETİN MİSAFİRLERİ
İçerik : Bir Çerkez delikanlısı misafirliğe gitmiş, Tabi kendisine geleneklerin gerektirdiği tüm ilgi Gösterilmiş ve misafirliğin son gününde (NİŞ) olarak koyun kesilmiş.
Komşu gençlerde çağrılıp yemekler yendikten sonra, hizmet eden evin güzel kızı janset çayları getirerek büyük bir özenle tek tek dağıttıktan sonra elinde tepsiyle geri geri çekilip kapının arkasında dikilmiş. Misafir genç ise kaşığını çay bardağına çarpa çarpa çayını hızlıca karıştırmaya başlamış.
Köşede bekleyen kız bu harekete alınmış. Hem bu hareketin geleneklere göre ayıp olduğunu misafire kibarca hatırlatmak, hem de akranları yanında onu zor durumda bırakıp sohbet açıp eğlenmek için, kafasını pencereye doğru uzatarak “Bu çan sesleri ne? Kervan geçiyor galiba”… demiş. Bardağın çıkardığı tıkırtıyı kastederek. Misafir genç hemen lafı gediğine koymuş. “janset sor hele şeker satıyorlar mıacaba” demiş.
Kız bir bakmış ki, ne baka. Çayı getirip dağıttığı halde şekeri getirmeyi unutmamış mı
Gençlerde gülüşmeye başlayınca, misafiri utandırayım derken kendisinin düştüğü duruma utanan janset odadan koşarak çıkmış, bir daha da misafirlere gözükmemiş.
Yazar : setenay pulat
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.