Başlık : Tevazu-Kibir
İçerik : TEVAZU- KİBİR

Kibir ve büyüklenme bir insana en çok zulüm ve sıkıntı yaşatan kötü ahlak özelliklerindedir.
Tevazu ise tam aksine insana huzur ve rahatlık getirir. Kibirli bir insan her şeyden önce tüm özelliklerini kendine ait zanneder. Örneğin zekâsını Allah'ın (c.c) kendisine verdiği bir nimet olduğunu düşünüp şükredeceğine, zekâsıyla övünür. Bu özelliğini gözünde büyüterek çevresindekileri kendisinden küçük görür ve aşağılar. Bu karakterin sonucu olarak, çevresindekiler tarafından sevilmez ve itici bulunur. Dolaysıyla kibirli insanların gerçek, samimi, içten ve sevgi ile kendilerine bağlı dostları olmaz. Çevrelerinde hep kendilerine göstermelik ilgi ve saygı gösteren insanlar olur.
Kibirli insanın kendi kendine yaptığı en büyük zulümlerden biri de, çevresine karşı hep kusursuz ve eksiksiz görünmeye çalışmasıdır. Zekâsı ile kibirlenen bir insan, daima en zeki olma iddiasındadır. Asla hata yapmayı kabullenemez. Bir hata yaptığında bunun insanlar tarafından fark edilmemesi için elinden geleni yapar, hatta yalan söyleyerek küçük duruma düşer. Oysa insan son derece aciz, eksikliklere sahip ve dünya hayatında her an denenen bir varlıktır.
Bir insanın hayatı boyunca eksikliği ve hatası olması son derece doğaldır. Bunları diğer insanların gözünden saklamaya çalışmak ise son derece anlamsız ve gereksizdir. Allah'ın (c.c) her şeyi gören ve bilen olması, insanın aciz ve eksikliklerle dolu bir varlık olduğunu kavraması ve insanların gözünde ne olduğunun değil, asıl Allah (c.c) katındaki yerinin ne olduğunu bilmesi, insanın üzerindeki bu zulmü kaldırarak yaşadığı hayatı kolay ve huzurlu bir hale getirir.
İnsanların nefislerinde yer alıp onlara en büyük sıkıntıyı yaşatan hislerden biri ise kendisini bazı özelliklerinden dolayı diğerlerine göre daha değerli bulmasıdır. Örneğin Kur'an-ı Kerim sahip olduğu maddi imkânlar nedeniyle kibre kapılan Karun'un bu çirkin ahlakını şöyle bildirmektedir.
(De ki; Bu bende olan bir bilgi, dolayısıyla bana verilmiştir. Bilmez mi ki gerçekten Allah, kendisinden önceki nesillerden kuvvet bakımından kendisinden daha güçlü ve insan sayısı bakımından daha çok olan kimseleri yıkıma uğraştırmıştır. Suçlu günahkârlardan kendi günahları sorulmaz.) (Kasas, süresi 78)
Nitekim şeytan da kendisini diğer yaratılmışlara göre üstün gördüğü için, Yüce Allah'ın (c.c) emrinden dahi çıkabilecek kadar azgınlaşmıştır. (Allah'ı tenzih ederim)
Kibirli insanlar, dünya hayatında hiçbir emellerine erişemedikleri gibi, en önemlisi yüce Allah'ın (c.c) sevgisini de kaybeder. Allah (c.c) bir ayetinde bunu şöyle bildirir.
(Yeryüzünde böbürlenerek yürüme, çünkü sen yeri delemezsin ve boyca da dağlara ulaşamazsın.) (İsra süresi, 37) Yeryüzünde böbürlenerek, başkasına tepeden bakarak yürümek ilahi kudret ve azametin yüceliğini unutmak, üstünlüğün, faziletin ve Allah yanındaki gerçek değerin iman ve takvada olduğunu hesaplamamaktır. Bu da gafletin ta kendisidir ve yine diğer bir ayetinde de;
(İnsanlara yanağını çevirip (büyüklenme) ve böbürlenmiş olarak yeryüzünde yürüme, Çünkü Allah büyüklük taslayıp böbürleneni sevmez.) (Lokman suresi,18)
Tevazulu insanlar ise, kibirli insanların yaşadıkları sıkıntı ve baskıları hiçbir zaman yaşamazlar. Elbet ki her insan her şeyin en güzeline sahip olmayı, her şeyin en iyisini yapmayı ister. Ancak dünyevi hırslarını tatmin etmek, insanların gözlerinde büyümek ve bundan dolayı saygı görmek için yapanlar büyük bir kayıp içindedirler. Mütevazı bir insan ise bunların hepsini Allah(c.c)ı razı etmek ve sevap kazanmak için ister. Bir şey başardığında veya güzel bir özelliğe sahip olduğunda, bunların hiçbirinin kendisinden olmadığını, her birinin Allah'ın (c.c) ın kendisine lütfettiği nimetler olduğunu bilir. Bunları kendisine veren, kaderinde kendisine başarı, güzellik ve nimet yaratan Allah (c.c)'a şükreder. Dolaysıyla bunlardan herhangi birini kaybettiğinde de mutsuz olmaz. Bunun da kendisi için bir deneme olduğunu bilir ve tevekkül eder. Ne başarıyı ve başarısızlığı, ne de güzelliği ve çirkinliği sahiplenmez. Hepsinin dünya hayatında kendisini deneme için yaratılan olay ve görüntüler olduğunu bilerek, bu inancının kendisine verdiği huzur ve rahatlığı yaşar.

İSMET BORAN
Yazar : İSMET BORAN
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.