Başlık : Ramazan Bayramı
İçerik : RAMAZAN BAYRAMI

Rahmet ayı Ramazanı şerifi geride bırakarak mutluluk ve sevinç günlerinden birine ulaşmış bulunmaktayız. Ramazan bayramı bütün Müslümanlara kutlu olsun. Yüce Rabbimiz bu mübarek günü barış ve huzura vesile kılsın.
Bayramlar neşe, sevinç, sevme ve sevindirme günleridir. Toplumların milli birlik ve beraberlik duygularının zirveye ulaştığı, dayanışma ve kaynaşmanın daha yoğun yaşandığı müstesna zaman dilimleridir. Bu bakımdan bayram günlerimizi olabildiğince hayırlı olacak şekilde değerlendirilerek, en başta anne ve babalarımız olmak üzere büyüklerimizi, hastalarımızı, akraba ve dostlarımızı ziyaret etmeliyiz. Bu vesile ile fakirleri, yetimleri, kimsesizleri ve çocukları sevindirmeliyiz. Dargın olanları barıştırmalıyız. Bu en coşkulu kaynaşma gününde, bu mutluluğun dışında kalmamaya ve kaynaşmanın dışında hiç kimseye bırakmamaya büyük özen göstermeliyiz. Çünkü bayram, kederlerin ve sevinçlerin paylaşıldığı toplumsal bir kaynaşma günü olarak, toplumun bütün kesimleri tarafından paylaşıldığı oranda bayram olma özelliğini kazanacaktır.
Bayramlarımız, kimliğimizin önemli bir parçasıdır. Kimliğimizin bu önemli parçasını gelecek kuşaklara aktarmak İslami bir görevdir. Bu bakımdan bayramı güzel geleneklerimizden uzaklaştırarak sıradan bir tatil fırsatı gibi değerlendirmeye yönelik yanlış eğilimlere itibar edilmemelidir. Çağımız yoğun ve karmaşık yaşantısında, kimi zaman bir film izlemeye ayırdığımız vakit kadar bile zaman ayıramadığımız akraba, eş-dosta ve komşu ziyaretlerini hiç olmazsa bayram vesilesiyle gerçekleştirmeli, akrabalık, dostluk ve komşuluk bağlarını koparmamalıyız. Zira “Allah, sana zulmedeni ve haksızlık edeni affetmeni, sana gelmeyene gitmeni emretmektedir.” (Taberi tefsiri c.l3 s.330 ibn-i kesir, tefsiri c.3.s.535) Yine Kur’an-ı Kerimde “Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir” buyurmaktadır. (Araf,l99)
Küçük hediyelerle de olsa çocukların sevindirilmesi, bayramların gereklerindendir. Çocuklarımız, bayram vesilesiyle kendilerine değer verildiğini hissetmeli ve bayramın ayrıcalığını fark etmelidirler. Zira Müslüman inanır ki, “Farz ibadetlerden sonra, Allah katında amellerin en faziletlisi, Müslüman’ı sevindirmektir.” (Fethu’l kebir, c.l,s.46)
Bu mübarek bayram gününde, dünyanın çeşitli bölgelerinde zulüm, işgal sömürü ve işkence altında kalan insanlar için dua ederken, vatanımızda bağımsız ve özgür bir şekilde, birlik ve beraberlik içinde yaşamanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu bir kez daha hatırlamalı, bu vatanı bize emanet eden aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bu vesileyle rahmetle anmalı ve nesillerimizi onların yolunda ve bilincinden uzaklaştırabilecek yaklaşımlara karşı dikkatli olmalıyız.
Bu vesileyle bütün din kardeşlerimizin Ramazan Bayramını en kalbi duygularla tebrik eder, mübarek bayramın ülkemize, İslam âlemine ve bütün insanlığa iyilik ve hayırlar getirmesini Cenabı haktan niyaz ederim.

İsmet Boran
Yazar : İSMET BORAN
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.