Başlık : Gelini Getirmek
İçerik : • Gelini getirmek toplumun işiydi:.. Ailenin çağrısıyla soy büyükleri yada temsilcileri, çevreyle birlikte toplanır. Onların nezaretinde, önünde büyüğü ve mani hali olmayan, içlerinden birinin başkanlığında: Kişilerin birbirinden ve hepsinin birinden sorumlu olduğu bir bütünlük ve düzen içinde hareket edecek kızlı-erkekli (kadınlar gelin almaya gitmezdi) bir grup oluşturulurdu.

• Bu grup gittiği yöre gençlerine hediye olarak bir sepet götürürdü. Bu sepetin içinde, bir fend maxsıme, üç dilim beyaz yada bir is peyniri, haşlanmış üç tavuk ve üç fırın ekmeği olurdu. Maxsıme sonradan üç şişe büyük boy içkiye dönüştürülmüştür.

• Ayrıca gelini kaldırmak için elbiselik götürülürdü. Daha eskiden, görümce durumunda olan biri yada kız Thamadesi elbise çıkarırdı, (bir entari)

• Bir de gelinci gidenler, kendi yol ve görev masraflarını karşılamak üzere, mola verdikleri bir yerde, aralarında para toplarlardı. Gidemiyen fakat parasal katkıda bulunmak isteyenlerin, gidenlerden birine adlarına vermesi için para vermeleride usûldendi.

• Para toplamada Thamade'nin önüne geçilmezdi. Evlenenin yakınları para vermezdi, fakat gerektiğinde harcamada bulunurlardı. Toplanan paranın harcamalardan sonra kalanı yine düğün için harcanırdı

• Gelin almaya gidilen kız evinde, gece kalınır, bütün misafirlere ev sahibi edindirilir ve düğün başlatıldıktan sonra, gelincilere olmadık şakalar yapılırdı.

• Düğünü yöre sakini (Hağarey) olanlar Kafe oyunuyla başlatır Vuıg oyunuyla bitirirlerdi.VUIG : Kolkola girilen (Kız sağda) yukarı, sağa doğru, yanyana tek sıra halinde yürünen ve konuşarak "PILH" (Talip olunan) yapılan, en yukarı gelindiğinde de figür yaparak aşağı inilip tekrar sıraya girerken kızın kavalyesinin değiştirildiği bir oyun tarzıydı.

Saim TUÇ
Yazar : İsmail ÇELİK
[- Sayfayı yazdır - ]
Haberler yazarlarını bağlar. Hiçbir şekilde 6kesek.com sorumlu tutulamaz.