Bugün : 21 Nisan 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 10
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 3.80.128.196
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 60059946
Toplam Tekil Hit : 19945295
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4786
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Hayâ ile iman birbirine bağlıdır, Biri çıktığı vakit, diğeri ona tabidir.

HÜSEYİN ÇAVUŞ’UN ANLATTIKLARI


M.Kemal’in doğumunun 100.Yılın da, İstanbul’dan Ankara’ya gelirken Trende tanıştığım, kendisine refakat etme zorunluluğu duyduğum ve ağzından dirhem-dirhem söz aldığım yaşlı bir beyle, soru cevap tarzında ki aramızda geçen Ethem’le ilgili konuşmanın kısa
Sponsor Bağlantılar
Soru: Bu yıl M.Kemal’in doğumunun yüzüncü yılı kutlanıyor, durumunuz o günleri yaşadığınız intibaını veriyor; ne diyorsunuz?

Cevap: Bırak, herşey bilindiği gibi kalsın.!
Soru: Bir Eşref Sencer Kuşcubaşı’ndan bahsedilir tanırmıydınız, nasıl biriydi?

Cevap: Ooo, o büyük adamdı! M.Kemal gözünden rahatsızlandığın da onu Avrupa’ya götürüp tedavi ettiren şahıstır.

Soru: Düzce’de hükümet kuran bir Sefer Bey anlatılır, bu konuyu biliyormusunuz, aslı neydi?

Cevap: Sefer Bey iyi bir insandı, Etem onu astığında ben onun evinde yatıyordum. Utancımdan evden gece kıyafetimle, giyinmeden kaçtım... Biz oraya giderken Rauf Bey telgıraf çekmiş “gelenler bizdendir” diye! Sefer Bey bizleri misafir olarak karşıladı. Değilse eğer bizim ona gücümüz yetmezdi. Çünkü, onun mevcudu üçbin kişiydi, üç’de topu vardı. Bizimse mevcudumuz binbeşyüz idi top diye birşeyimiz de yoktu.

Soruemek ki siz Etem’le birliktiniz hemşehrimisiniz;Yozgat isyanını bastırmaya da katıldınızmı?

Cevap: Evet ben, Gönen’in Armutlu köyündenim. Yozgat isyanını bastırmaya da katıldım... Ankara’ya gelişimizde M.Kemal bizi istasyon da karşıladı, Mecliste Etem ayakta ve uzunca alkışlandı. Gösterilen aşırı alakayı M.Kemal biraz kıskandı gibi geldi bana... Neyse! Yola çıktık gidiyoruz, sağda aşağı tarafta bir köy göründü ve Etem bana seslendi “Hüseyin, gel buraya” diye! Yanına gittim: “Git şu köyü yada gel” dedi bana! Köye gittim, insanlara acıdığım için bir ot yığınını tutuşturarak dumanlar yükselmeye başlayınca, söndürmemelerini sıkı-sıkı tembihleyerek tekrar gelip guruba katıldım. Yozgat’a gittik, isyanı bastırdık, elebaşılarını arıyoruz. Çapanoğlu’ların evini sardık, dört arkadaş içeriye girdik! Bizim “Hayat” diye isimlendirdiğimiz fırını da olan büyükce bir antre; ortada, üstü örtülü kocaman bir hamur teknesi duruyor, hanımlar etrafında ağlaşıp oturuyor; şüphelendim ve yanlarına giderek örtüyü ucundan hafifce aralayıp bakınca: adamcağızın teknenin içinde kıvrılmış iki büklüm yattığını görünce! Başka hiçbirşey yapamadan, örtüyü tekrar yerine indirirken hanımlara hitaben: Hanımlar-hanımlar daha ne duruyorsunuz hamur eşkimiş, hemen fırına verin fırına! Diyerek arkadaşları da alıp oradan uzaklaştık... Sonra bu adamın, Çerkeslerin çok olduğu söylenen Uzunyayla’ya kaçtığını öğrendik. Etem onu geri vermeleri için Uzunyaylalılara haber gönderdi. Fakat (Kendilerine sığınanı kimseye veremeyeceklerine dair) aldığı cevap üzerine cesaret gösterip oraya yönelmeyi istemedi ve “Heşerilerime bağışladım” diyerek kaçakları yakalamaktan vaz geçti.

Herşey bitti geri dönüyoruz ve Etem, otlarını tutuşturduğum yanmıyan köyü tanıdı ve bu defa sertce yine bana seslendi: “Gel buraya Hüseyin” diye! Yanına gittim ve bana: “Bak Hüseyin sen bu adamlara acımakla ne yaptın sana anlatayım... Eğer bu köy yanmış olsaydı haberi bizden önce oralara gidecekti “geliyorlar, rasladıkları heryeri, herşeyi yakarak yıkarak” diye karşımıza çıkmaktan kaçınacaklardı ve bizde bu kadar adam öldürmemiş olacaktık” dedi ve bu seferde sebepsiz yere, başkasını göndererek köyü yaktırdı.

Yozgat isyanı elebaşlarından olan iki kardeş “Çapanoğlu Celal Bey’le Edip Bey’in” sığındıkları Uzunyayla’nın Altıkesek köyü benim de köyümdür ve bu Çapanoğluları'ndan biri Lov’lardan bir kızla evlendi, iki’de erkek çocukları oldu. Biri halen Adana’da dğeride İstanbul’da yaşamaktadır. 14 Nisan 06

Bıc'ra Saim Tuc
Bu Haberi Gönderen: Admin
Bu Haber 1785 Kez Okundu.

Haberin Gönderilme Tarihi: 26.11.2006 ; 19:19

Haber Kategorisi: guncel