Bugün : 20 Ağustos 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 1
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz:
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 60574518
Toplam Tekil Hit : 20182326
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4791
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Adam ikrarından (sözlerinden) Hayvan yularından anlaşılır.

KALP KRİZİNİ ÖNLEYEBİLİRİSİNİZ


(Aşağıdaki makale Dünyanın en ünlü Rochester General Hastanesi'nin "AND THE BEAT GOES ON..." adlı bülteninden alınmıştır, yeniden baskısı The Mended Hearts Inc'in "Heart Response" adlı yayımından yapılmıştır.)
Sponsor Bağlantılar
Tek başınızayken kalp krizine yakalanırsanız, bir hastaneye yetişinceye kadar, ya da ilk yardım gelene kadar ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla (yalnız başınıza) eve dönüyorsunuz. Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir gününüzdesiniz. Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı hissediyorsunuz. Evinize en yakın hastaneden sadece 10 km. kadar uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz. Ne yapabilirsiniz..?

Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmemiştir...

Son zamanlarda bir çok insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır. Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozulan ve baygınlık hisseden bir insanın bilincini yitirmeden önce kendini kurtarabilmek için sadece 10 saniyesi vardır. Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler. Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri donene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir. "Bunun ne faydası olacak ki?" diye düşünebilirsiniz. Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi ise kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur.

Kalp krizine maruz kalan bir kişi, bu şekilde kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.bu tip bildiğimiz faydalı bilgileri buraya yazıp herkesle paylaşsak nasıl olur ...?

belki yazacağımız şeyler bi başkasına fayda sağlıyabilir.Bu Haberi Gönderen: setenay
Bu Haber 1669 Kez Okundu.

Haberin Gönderilme Tarihi: 23.06.2007 ; 10:44

Haber Kategorisi: yasam