Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
Gönderen Mesajlar
güpse
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Derya
Mesaj: 160
Ö.M.
KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
20 Kasım 2007 Salı Saat: 12:39Unutma;

Sen dağların çiçeği, sen Kafkas'ın gülüsün
Sen zarafet timsali, cemiyetin süsüsün
Sen soyumun namusu, her şeyisin, canısın
Sen fazilet kaynağı bir milletin kızısın


Evlendin. Yeni evinde kolay ve bal gibi bir hayat dilerim. Amaçsız çalışmak ve yılgınlık kolaydır. Arı gibi sistemli çalışmasını öğren. Genç sıcaklığın ve temiz yüreğinle evini ısıt ve aydınlat.

Kızım, sen yabancı bir eve gittin. Her ocak kendi başına bir devlet gibidir. Orada her şey kendilerine göredir. Oradaki düzen ve kural onlarcadır. Kendi yasaları, kendi düzenleri vardır. Ancak gerçek şudur ki; oraya girdiğinde tüm kaprislerini dışarıda bırak ve onların sevdikleri alışkanlıklara saygılı ol. Oradaki körlere gözlüğünü tak, aralarında topal varsa değneklerini vermeyi unutma.

Kızım sen, ataları bir zamanlar Kafkasya'nın Hazar sahillerinde yaşayan Albanların neslinden birinin evindesin. Orada tüm gözler senin üzerinde olacaktır. Sen benim özgürlük içinde büyüttüğüm varlığımsın. Onlar seni izleyerek benim değerimi biçecekler. Sen onları gerçek birer dost olarak gör, kocana bir asker gibi itaatkar ve gönülden bağlı bir eş ol. Ancak etrafına bakmayı unutma, gözleyenlerin az olmayacaktır.

Kızım sen yabancı bir evdesin. Her ocak kendi başına bir devlet gibidir. Orada bir tek kural vardır, emirler onundur. O kural bizzat seçtiğin kocandır. Ona uysal davran, onun kusurlarını yumuşatmayı bil, hayat yolunda ona yüzünü buruşturma, her şeyin ek**sizini ve mükemmelini aramanın sonu olmadığını hatırla.

Kızım sen kendilerine göre bir düzeni olan yabancı bir evdesin. Orada önce etrafına göz at, sabırlı ol ve nereye ayak basacağını iyi ayarla. Güneş gibi nurlu kelimeler vardır. Onları kullanmakta cömert davran. Şefkatli, güler yüzlü ve tatlı dilli ol. Pek sertçe kelimeleri düşünme, tartmadan kullanma. Sükutun altın olduğunu unutma.

Elinde kalan miras ruhunla kültüründür. Bu öğütlerimi sakın unutma. Bunları kaybedersen işte sonun görünür. ALLAH seni bunları kaybetmekten korusun. AMİN
Alıntı…


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
22 Kasım 2007 Perşembe Saat: 09:18


Umarım benliğinde çerkezliği hisseden tüm kızlarımız bu öğütleri tutar.
apsuva31
Yeni Üye


Şehir: antalya
Adı: sedat
Mesaj: 8
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
22 Kasım 2007 Perşembe Saat: 15:56

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 04 Aralık 2007 Salı Saat: 17:23, Değiştiren: apsuva31

tebrik edrim çok güzel bir yazı genç kızlarımızn okuması gerekn bir yazı
sapsıg54
Eski Üye


Şehir: sakarya
Adı: kerim
Mesaj: 12
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
31 Ocak 2008 Perşembe Saat: 17:12


günümüzde bu yazılanlara uyacak bir çerkez kızı varsa ben talibim Tabii şimdiki şartlar ile o zamanın şartları farklıydı ama bir çerkez kızına babası tarafından verilebilecek güzel nasihatlardan ve keşke şimdiki nesilede babalar böyle şeyler dese...
güpse
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Derya
Mesaj: 160
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
04 Şubat 2008 Pazartesi Saat: 10:38

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 04 Şubat 2008 Pazartesi Saat: 10:46, Değiştiren: güpse

Kerim; aramıza hoşgeldin.Bundan sonra seninde katılımlarını bekliyoruz.Bak söylemedi deme; burdaki dostlukları, arkadaşlıklar helede böyle güzel insanları çinde asla bulamazsın :-).
Ama bir konuda sana katılmıyorum.Bu zamanda böyle adige kızlarının olmadığını söylemişin.Bunu senin dışında bir kaç kişiden daha duydum.Bence kızlarımıza haksızlık ediyorsunuz.Belki bir iki tanesi değildir.Ama o bir iki kişi içinde böyle bir genelleme yapmak çok yanlış bence.Senin de söylediğin gibi o zaman şartları ve bu zaman şartları çok farklı.
Bence bu kadar ümitsiz olma.Talip olabileceğin birsürü adige kızı var bence.Yeterki sen gönülden iste :).
setenay

Moderator


Şehir: SAKARYA
Adı: SETENAY
Mesaj: 174
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
05 Şubat 2008 Salı Saat: 11:22


ya deryacım kerim kardeşimin üzerine bu kadar gelme hemen,hem 1 aydır farklı bir kültüre alışmaya çalışıyoro kadarıda olacak artık
sapsıg54
Eski Üye


Şehir: sakarya
Adı: kerim
Mesaj: 12
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
05 Şubat 2008 Salı Saat: 11:51


öncelikle ben bu konu hakkındaki düşüncelierim kesin değildir yazıda öyle anlaşılmış olabilir tabii ki vardır böyle çerkez kızları.bu arada ben hoşbulduk diyeyim aranıza gelmekten::))

Maalesef bütün milletler küresel bir ahlak çöküntüsü ile karşı karşıya ve biz adıgeler olarak da bundan payımıza düşeni fazlasıyla alıyoruz. ilk olarak dilimiz yok olma ile karşı karşıya adapazarında çerkez köylerinde dahi çerkezce konusan sayısı çok azaldı konusanlarda 50 yaş üzeri gençler konuşmuyor konuşamıyor veya önemsemiyor.ikincisi yine maalesef diyorum artık kendi milletimizden insanlar birbiri ile evlenme oranları düştü he burda ayrımcılıkmı yapıyor hayır ama kültür devamı için bakın nasıl etkiliyor.

Ber çerkez delikanlısına veya kızına kendi dilinde bir öğüt verilsemi daha çok etkili olur daha çok yüreğinde iz bırakır yoksa başka bir dillemi.ikincisi annesi başka millet veya babası başka millet olan bir çocuğa kim bu öğütleri vericek.Günümüzde böyle aile yapıları çoğaldığı için ben ondan zor diyorum böyle insanları bulmak zor diye ama tabii herşeyin hayırlısı ilk başta.

Kafkasyanın karlı dağlarının arkasından zorla sürgün edilmiş ve milyonlarca insanını sürgün yollarında kaybetmiş bir nesilin evlatlarıyız inş. bu bilinçle yeni kuşaklara böyle öğütler vericek anneler babalar yetiştirmek bize kıyamete kadar nasip olur.

Saygılarımla
Kerim KIRAL
anzavur
Yeni Üye


Şehir: kayserı
Adı: alaattin
Mesaj: 1
Ö.M.
Ynt: KAFKAS KIZLARINA İTHAMDIR
18 Mart 2008 Salı Saat: 18:38


evet guzel bır ogut vermıs veren zamanında, pekı sımdı aynı ogudumu verıyorlar acaba kızlarına analar babalar malesef,aman kızım ben yandım sen yanma ıyı bırını bulda kurtar kendını burdakı ıyıden kasıt banka hesaplarının kabarık olması dırkı bu mumkun degıl bıkere herkese nasıl beyazatlı prens bulalım sayıları az.sımdı bızım kızlarımız bu egolarını tatmın etmek ıcın sozum ona rahat yasamak adına neler yapıyorlar asıkar ben onları burda yazamayacagım ama ıkı ornek verecemkı gercektır ıkı kız kardesı ıkı kardes alabılıyor ve verıyorlarsa,ablanın kasenıne bı kucugu kacarak ve ablasını bırakarak ewlenıyorsa sımdı bu kızların yarın ana olcagı goz onune alırsak "ne ruh kalır ne kultur kalır"bu benım fıkırlerım genelı ıcın degıl ama bırcogunun dusuncesı bu yonde malesef bu manzara karsısında gelde ısyan etme bu kızlarımıza bu tuketım ve madde hırsını asılayanlarkımdır?hayatın sadece yemek ve nefes almaktan ıbaret oldugunu sanan ve bı amacı olmadan yasayan kızlarımızı ve ona musade eden herkımse sıddetle kınıyorum"sılkının ve uyanın ey kızlar
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle