Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Haberler >>>köye çerkes tabelası
Gönderen Mesajlar
si dahe
Bizden Biri


Şehir: kayseri
Adı: gülhan
Mesaj: 20
Ö.M.
köye çerkes tabelası
07 Temmuz 2010 Çarşamba Saat: 11:44

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 07 Temmuz 2010 Çarşamba Saat: 11:45, Değiştiren: si dahe

Köye Çerkez tabelası
Çarşamba'da Çerkezler, mahallelerine 'Çerkez yerleşim yeri' anlamına gelen 'Adıge Hable' yazılı tabela astı

Samsun-Ordu karayolu üzerinde 400 Türk ve 300 Çerkez'in yaşadığı 90 haneli Çelikli köyünde yaşayan Çerkezler, oturdukları İğnelik Mahallesi tabelasının altına 'Çerkezlerin yerleşim yeri' anlamına gelen 'Adıge Hable' ibaresini yazdı. Yaklaşık 300 yıldır Çelikli köyünde yaşayan Çerkezler, 'tek bayrak, tek vatan' ilkesine tam bağlı olduklarını dile getirirken, demokratik açılım çalışmalarına ise tepki gösterdiler.

Tarihi bir köy
Çelikli Köyü Muhtarı Faruk Sezer, Çerkezlerden gelen talep üzerine gerekli izinleri alarak mahallenin Çerkez mahallesi olduğunu anlatmak, yoldan geçen Çerkezlerin fark etmesi için böyle bir yola başvurulduğunu söyledi. Köyün tarihi bir köy olduğunu belirten Sezer, köyde hiçbir sorun olmadan yaşamın sürdüğünü, kimsenin açılım gibi derdinin bulunmadığını söyledi. Sezer, İğnelik köyü tabelasındaki 'köy' ibaresinin yanlış yazıldığını, İğnelik'in Çelikli köyüne bağlı bir mahalle olduğunu dile getirdi.

Yanlış anlaşılmasın
Köy sakinlerinden 47 yaşındaki Fikret Şahin, köylerinin fark edilmesi için tabelaya Çerkezce yazı yazıldığını söyledi. Çerkezlere gelin giden ve 3 yıldır köyde yaşayan 21 yaşındaki Fatma Yılmaz ise, mutlu olduğunu, köyde Çerkezce de konuşulduğunu, Çerkezlerin kültürlerinin yaşatıldığını, hiçbir sıkıntı olmadığını, huzurlu bir yaşam sürdüğünü ifade etti. Neziha Fişek de, tabelanın yanlış anlaşılmaması gerektiğini, Türk bayrağı altında yaşamaktan onur duyduklarını dile getirdi.Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle