Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>YOL HARITASI
Gönderen Mesajlar
hbilge
Yeni Üye


Şehir: ADANA
Adı: Hamza
Mesaj: 1
Ö.M.
YOL HARITASI
01 Ekim 2009 Perşembe Saat: 18:10

Hayat bir yoldur hepimiz bu yolda yolcu. .Bazan yol bulur yol gideriz bazen yol olur yolcu bekleriz.,bazen yolda yol arar bazen yol bilmez yol sorarız.Bazan yollar yolcuya yol olur,bazen yolcu yola..Bazan yolcu yorulur yol biter,bazen yol uzar yolcu biter ama yol hep yolunda vardır,yolcu ise hep gelir gider. Unutma ki her yol yolcu içindir.Yolu var yolu görür ,yolcu var yolu bulur yolcu var yolu bilir.ama her yolcu aynı yola yürümez.
Dostlarımız olur bu yolda yan yana,Dost zannettiklerimiz olur bu yolda baş başa.Kimisi dost olmuştur bizimle aynı kadere yürür, kimisi dost olmuştur dostun kaderini çizer götürür.
Bazen bir kişi biter, bazen bir aile biter,bazen bir hayat biter.Biten aslında sadece bir görüntüdür Asılda her şey yeniden başlar.Biten bitim noktasında bitiren çıkış noktasında yer alır.
Dost vardır hayatın bizden ayırmak istediği bizimle aynı yolda yürür,bizim ayrılmak istemediğimiz.Bizlerden ayrılmak istemeyen ama zoraki ayrılan.Onlar hep bizi sevenler,onlar bizim sevdiklerimiz.Biz hep aynı yolda yürürüz bazen yol ayrılır bazen yolcu.Oysa biz hep ayrılanlara ağlarız,bilmeyiz ki hala aynı yoldayız,aynı menzile gideriz.
Bu bir yarış değildir gidişe, bir hızlanış değildir finişe.Biliriz ki her giden yol bu yolda ama kimse bilmez ki aslında yerinde sayanlarda bu yolda birer yolcudur.Hayal gibi gidilir üstü kapalı. Giden geleni bekler gibi görünse de aslında gitmeyenler gideni bekler zamanı bekler,gerçeğe dokunmak gibi.
Geceye yüzümüzü dönmeden ışık bekleriz,oysa güneş doğmadan sabah olur mu hiç.Ne var ki gerçek hep karşımızda bizimle yürür bize ayna kadar yakın olur da biz yine de aynada gördüğümüzü biz sanırız aslında gerçek aynadan da yakındır fakat ne hikmetse bir türlü asıla değil de görünen surete koşarız.
Hayat dünyanın bir tarlasıdır. Her gelen eker gider her giden biçer gider.Ne hayat biter ne dünya .Halbuki biraz düşünsek bütün yolcular aynı yola aynı yöne yürür de ne yolcu yolun sonuna ne yol yolcuyu sona götürür.Aslında yolun sonu da başı da görünür de Bizim hep başımız dönerde ne yolu ne sonu görürüz. Bir gün gelir de en yakın gün olur. Dünya senin olur da sen dünyadan gidersin.O zaman ne dünyanın tarlası ne tohumu ekilir.Aslında ektiğini gidince biçersin.Sen dünyada ektiğinle değil gittiğin yerde biçtiğinle ödül alırsın.
Gitmeden paranı sayana kadar haramı saysaydın. Gittiğin yerde sana yer sayarlardı. Bazıları vardır para verir yer alır, bazıları para verir yar alır.Unutma ki yer de yarda burada kalır.Orda zaten yer de var yar da var .Kişi içinin mefruşatını buradan götürür Orda ne ateş var ne ne kaynar kazan.Gün olur bir selama alınır gün olur bin akçeye.
Dünyanın tarlası da güzel bağı da bahçesi de süsleyin süsleyebildiğiniz kadar kim ne yaparsa kendine yapar zaten çocuklarınıza kalacak fark etmez .Bu gün senin bahçeni gözleyen yarın halini izler.Gelin kapıları açın.Bahçeyi değil kalpleri süsleyin.Yeniden format atın.Tertemiz gül kokulu notlar düşün üzerine.İçine sevgi koyun, merhamet koyun,güzellik koyun,iyilik lütuf koyun.Güzelliklerle doldurun.Kimin sevdiği önemli değil, kimin sevmediği de.Siz bu yolda yolcu iseniz arkanıza bakmayın.Elbette yolda yolcu olacaktır.Kimi gelir kimi gider.Bazan yol değişir bazen yolcu ama menzil hiç değişmez.Yolcuya bakıp ta yolu tanıma yola bakıp yolu tanı.Mühim olan yolun yolcusu değil yolcunun yolsuz kalması dır.
Yolda ayağına dikenler batar onlar gülün habercisidir.Elbette yollar yürümek içiindir ama yürümekle her yere varılmaz lakin varanlar yürüyenlerdir.
Sen yola çıkmışsan bu yolda varsın.Yolun açık olsun.Ama her yol yolcuya yol olmaz.Yol üstünde tezgah açanlar ,onun bunun ayağına çelme atanlar,neşeden keyif çatanlar,v boşa volta atanlar yol üstünde yolcu üzerine zar atanlar bile olacaktır.Bu yol senin benim yolum,bu yol bizim yolumuz,bu yol hepimizin yolu.Kimisi yola çıkar yolu bırakır,kimi yol alır kimi yol bulur kimi yolunu satar .Kimisi yolsuz kalır kimisi yolcuya kalem oynatır kimisi ayağıma diken battı deyip faturasını sana çıkartır.Kimisi tafra satar kimisi tafra yapar.
Sen hep bu yolda yolcu ol yolun gidişine değil yolcunun gelişine odaklan.Unutma her geliş gidişedir.Hep dost ol dost gibi yaşa dost gibi davran.Dostunun yüreğinden geçeni bilen ol,almadan veren ol,Beklentisizce adam gibi insan gibi kul gibi dost gibi sev.Varsın yüreğin kan ağlasın, dost demişsen dost kal dost dediğine düşman olma dostluk yapamayacaksan da dost gibi görünme.Ya dost gibi dostuna gül ver Ya kara toprak gibi sır ver.yada senden umut isteyenlere umut ver.Sana yaslanan çınar ol,Kalkan ol,İki yüreğe bir beden ol,Sanalcı banalci olma.Gül kalsın gönül kalmasın demeden,Satır arası yapmadan,aransın diye değil,hatır için sorulsun diye değil,Yüzün dönük olarak bahar çiçekleri açarak sabun köpüğü sohbetleri atarak gel.
Gel ki bu yolda yürüdüğünü görsünler yol sana tanıklık etsin de menzile varmasan da bu yolda öldüğünü bilsinler.Gül sana gülistan olsun, ne küfür üzerine ne günah üzerine mola verme.dünya büyüktür derler ama sen inanma ve büyüklenme büyüklük sadece Allah a mahsustur.Karanlığa aldanıp ta her şeyi gizleme unutma ahret aydınlıktır.Dünya yatırımını iyi kullanamayanlar ahret te batırım olurlar.Sen yine de yatırımını ahrete bırakma.Dost kazan sevgi dağıt sen dağıttıkça dağıttıkların sana geri dönecektir.NEYLERSİN MALI BU EVLAT SENDE VARKEN NEYLERSİN MALI BU EVLAT SENDE VARKEN.
Hakkı arayan ol aranılan sen ol hak ol hakka giden ol ama önce insan ol.Sonra ADAM ol.Her üç kişiye baş olmaktansa önce kendi gövdene baş ol.Kimseye kazık atmadan,insanları birbirine çatmadan,çıkarı kesilince terk etmeden,dost görünüp dostça satmadan,önce git bir gönül e gir.Sevgi der.Hikmet ver.Aşka er.Erenleri gör.Sende sen ol.Yüreğini öfke ve kaprislerden arındır kibirlerini yok et hırsını kaldır at,Kibir insanı zedeler.
Şunu bil ki ateş içine düşeni yakar içinde olanı değil.İçine ateş düşenler Allah a gidenlerdir.Elbette senide beni de bir var eden vardır.Önce sen kendini unutma. Kendini bilen her şeyi bilir .Unutma ki her sorunun bir doğru cevabı vardır lakin bütün soruların da bir cevaplama zamanı vardır ama soruyu şaşıranlar zamanı kaçıranlardır.Zamanı kaçırmadan yola çık yolcuya katıl.Unutma herkes bu yola yolcu olacaktır.Önemli olan yola yolcu olmak değil,yolsuz kalmaktır.
Sen aynadaki görüntüye aldanma ayna hep seni gösterir oysa sen zaten aynada varsın önemli olan ayna ol ki herkes sana baksın.
Kurda niçin kuzuya baktın. Yılana neden soktun.Tilkiye neden tavukları kaptın demenin bir anlamı yok,ama Şunu bil ki çobanın da koyunların da bir sahibi vardır.Bu yüzden sen soruya değil soruyu sorana bak.

Ne Dost Ne Sırdaş Ne Yar Ol.
Hem Dost Hem Sırdaş Hem Yar Ol.

Sen olacaksan iyi bir DOST ol.ama:
Yılan gibi eğri büğrü değil,asa gibi dosdoğru ol.Aklın pusulan, sevgin yakıtın, ahlak karakterin ,edep aksesuarın, merhamet sıfatın, şeref adın olsun.Hobilerin, fobilerin ,korkuların saptırıcı etkilerini iyi hesap et.
Yola giden yolcu ol,her molada kendine dön kendini ve yolu kontrol et.Yol haritan yüreğin olsun.Göğsüne yüreğinden başka muska takma.Sahte manyetik alanlara girip pusulanı şaşırma.Yoldaki en büyük tuzak kendi korkularındır.
Hayırlı yolculuklar yolun açık olsun.

www.hamzabilge.com - bilgehamza@hotmail.com


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle