Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>Çerkezden Kız Al ama Çerkeze Kız Verme
Gönderen Mesajlar
cerkes
Yeni Üye


Şehir: istanbul
Adı: ahmet
Mesaj: 5
Ö.M.
Çerkezden Kız Al ama Çerkeze Kız Verme
18 Nisan 2009 Cumartesi Saat: 16:34


Halk arasında çerkezden kız al ama kız verme derler. Çerkez kızlarının çalışkan, terbiyeli, ahlaklı oldukları için herkes almak ister. Ama kız verirken de çerkezlerin adetlerine ayak uyduramayacakları için kız vermek istemezler. Fakat artık çerkez adetlerinin eskisi gibi ağır olmadığını düşünürsek çerkezlere kız verme konusunda siz ne düşünürsünüz?


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: Çerkezden Kız Al ama Çerkeze Kız Verme
25 Nisan 2009 Cumartesi Saat: 09:30


Merhaba,
Bu durum önceleri böyle olabilir. Ama şuan maalesef böyle değil, Çerkes adetleri şuan eskiye nazaran büyük zarar görmüştür. Bir örnek verecek olursak herkes etrafına bir baksın bay bayan hangimiz adetlerimizi yerine getirebiliyoruz.

Belki bir kısmımız çok azda olsa adetlerimizi sürdüyordur ama ben eminim ki büyük çoğunluğumuz adetleri uygulamamakla beraber unutmuşlardır.

Bu değişimin en büyük etkisi bence küresel asimilasyondur. Örnek olarak sadece çerkeslerin kültürü yok olmamakta kürtlerde de büyük değişimler vardır. Yada ne bileyim bir kızıldereli de, bir uzakdoğulu da kültürünü yaşatamamaktadır. Bu demek oluyor ki teknoloji geliştikçe insanların kültürleride zamana göre değişikliklere uğruyor.

Sonuç olarak çerkes kızlarımız ve aileler evlikliklerde artık fazla adetlerle ilgilenmiyorlar yani bu söz çağımıza göre söylenmiş bir söz değildir.
cerkes
Yeni Üye


Şehir: istanbul
Adı: ahmet
Mesaj: 5
Ö.M.
Ynt: Çerkezden Kız Al ama Çerkeze Kız Verme
26 Nisan 2009 Pazar Saat: 18:00


Evet söylediklerinizde haklısınız ismail bey. Çerkes adetlerinin yok olma konusunda biraz düşünecek olursak; gelişen düşünceler, teknoloji, yaşam şartları, ortamlar ile bu adetlerin yok olmaması zaten mümkün görünmüyordu. Mesela anne ve babalarımızdan duyduklarımıza göre gelinlerin, büyüklerinin yanında konuşmamaları, çocuklarına birşey söyleyememeleri gibi adetler zaten yok olmaya mahkum olan adetlerdi diye düşünüyorum.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle