Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>GÜZEL SÖZLER
Gönderen Mesajlar
setenay

Moderator


Şehir: SAKARYA
Adı: SETENAY
Mesaj: 174
Ö.M.
GÜZEL SÖZLER
29 Ağustos 2007 Çarşamba Saat: 13:40


Bir dil az sayıda insan tarafından konuşulduğu için değil, bilenler o dili konuşmadığı için yok olur.

Arkadaşlar bu bir BASK deyişidir. Hep birlikte yorumlayalım ne dersiniz? En basit bir şekilde kendi çerkes kültürümüz içinden başlayabiliriz.


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: GÜZEL SÖZLER
30 Ağustos 2007 Perşembe Saat: 00:14


Bu deyiş belki bask larda böyle olabilir dillerini konuşmadıklarından unutmuş olabilirler. Ama bizim toplumumuzda kesinlikle böyle değildir. Bu yazı bize uyarlanırsa şu şekilde olmalı

Bir dil az sayıda insan tarafından konuşulduğu için değil, bilenler o dili konuşmadığı veya başkaları tarafından konuşturulmadığı için yok olur.

şeklinde olursa tam bize göre uyarlanmış olur ve bu doğrultuda tartışmaya sunulabilir acaba neden bu dil unutturulmak istendi neden bu dilde konuşmalar engellendi veya başka dillerde tabi bunların kesinlikle mantıklı bir açıklaması vardır.

Günümüzde etnik kökenlilerin kendi dilleri ile eğitimin önündeki engeller yavaş yavaş kalkmaktadır. Yeniden düzenlenen Sivil Anayasa da Türkçe den başka dillerde eğitimin yolunun açılması hedeflemektedir.

Bu demek oluyorki artık dilimizin önündeki engeller kalkıyor. Halkı bilinçlendirmek için bundan sonrası tamamen halkımızın sivil toplum örgütlerine kalıyor.
setenay

Moderator


Şehir: SAKARYA
Adı: SETENAY
Mesaj: 174
Ö.M.
Ynt: GÜZEL SÖZLER
30 Ağustos 2007 Perşembe Saat: 11:23


Evet bu deyişe sizin (veya başkaları tarafından konuşturulmadığı) için yok olur şeklinde uyarlama yapmanız doğrudur. Sanırım biraz suç bende yanlış bir sunum yapmış oldum, konunun özünü anlatamadım.

Çünkü, burada Çerkez kimliğimiz, kültürümüz içerisinde yorum yapılıp konuşulsun istedim.
Böyle unutturulmak istendi şeklinde uyarlama yapınca konu başka bir boyuta gidiyor.
Ben burada sadece dilimizin (bu bir genellemedir) bizler yada büyüklerimiz tarafından niçin konuşulmadığı, belki de bunun için çaba sarfedilmediği, böyle olunca da dilimizin yavaş yavaş yok olmaya mahkum olduğu idi, o kadar.Buna göre benim düşüncem,
dilimizi güçlendirecek şey öncelikle yazı dilinin geliştirilmesi ve bizlerin yaşamında daha fazla kullanılabilir hale getirilmesidir.Çünkü bizim gibi dağılmış ve değişik toplumlarla birlikte yaşayan, bizleri ayakta tutmak için aynı köklerden gelen çeşitli şive farklılıklarını da bir araya getirmiş oluruz. Yani yazı dilinin etkililiği bir taraftan da faklı toplumlarda yaşayan insanlarımızın da kaynaşmasına, aradaki farkların minimize edilmesine araç olmuş olacaktır.Hepinizin bildiği gibi bir ulusu ayakta tutacak en önemli öğe dil unsurudur, bu öğe ortadan kalkarsa bu bütün uluslar için geçerlidir dille birlikte kültürümüzde yavaş yavaş kaybolacaktır.

Yoksa kendi milletimiz içinde dilin unutturulmak istenmesi gibi bir durum söz konusu değildir, (veya başkaları tarafından konuşturulmadığı) bu durum sadece bazı dış etkenler yada güçler tarafından engellenmek yada unutturulmak istenmiştir, buda ayrıca üzerinde tartışılması gereken bir konudur. Bu çerçeve içerisinde düşünürsek dediğiniz gibi yeniden düzenlenen Anayasa çerçevesinde etnik kökenlilerin önündeki engellerin kalkmasını hepimiz umut ediyoruz.
araskok
Yeni Üye


Şehir: Kırklareli
Adı: Aras
Mesaj: 4
Ö.M.
Ynt: GÜZEL SÖZLER
30 Ağustos 2007 Perşembe Saat: 15:29


Oyun bitince, şah da piyon da aynı kutuya konur.
İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: GÜZEL SÖZLER
30 Ağustos 2007 Perşembe Saat: 16:45


Aras bey demek istediğinizi biraz açabilirmisiniz.
apsuva31
Yeni Üye


Şehir: antalya
Adı: sedat
Mesaj: 8
Ö.M.
Ynt: GÜZEL SÖZLER
09 Kasım 2007 Cuma Saat: 16:57


kuzen tebrik ederim güzel bir konuya değindin dilimizi yaşatmalıyız tabiki bilenler konuşmalı..........
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle