Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>Adıgey\'den diasporaya: Hadi artık dönün
Gönderen Mesajlar
alguc
Eski Üye


Şehir: istanbul
Adı: ahmet
Mesaj: 15
Ö.M.
Adıgey'den diasporaya: Hadi artık dönün
03 Şubat 2009 Salı Saat: 14:32

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 09 Şubat 2009 Pazartesi Saat: 20:32, Değiştiren: Muhammet

Adıgey Devlet Başkanı Aslan Thakuşinov, Çerkes diasporasını anavatanlarına dönmeye çağırıp bu konudaki söylemlerin fiiliyata geçirilmesinin önemini vurguladı.

Başkent Maykopta İsrail den diaspora temsilcileri Nehad Napso ve Aşmiz Aybek le görüşen Thakuşinov, 55 ülkeye dağılmış Çerkeslerin anavatanlarına dönüşü konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Adıgey lideri bu amaç doğrultusunda 2009-2011 dönemini kapsayan bir program çerçevesinde Adıgey bütçesinden 3 milyon 714 bin ruble bütçe ayrıldığını kaydetti. Thakuşinov "Bunun dışında Rusya Federasyonu 'Yurttaşlar Kanunu bizim ülke dışındaki yurttaşlarımıza geri dönüş konuları da dahil olmak üzere büyük imkanlar veriyor. Cumhuriyet yönetiminin yetkileri çerçevesinde tüm problemleri çözüyoruz ve gelecekte anavatanına dönmek isteyenlere, dönüş ve adapte olmaları konusunda yardıma hazırız" dedi.

Adıgey in dönüş konusunda Kosova'dan gelenlerin Mefahable ye yerleştirilmesi konusundaki tecrübesine de değinen Thakuşinov gerekirse bu yerleşim merkezinin sınırlarının genişletilebileceğini vurguladı.

Thakuşinov, Geri Dönüşçüler Adaptasyon Merkezi nin dönüş ve vatandaşlık etme etme süreçlerine yardımcı olduğunu belirtip dönmek isteyenlere cesaret verip ekledi: "Gelmek isteyenlerin bunu sözden eyleme geçirmesi gerekiyor. Bu yönde karşılıklı adımlar atmalı ve gayret sarf etmeli."
kaynak ajans kafkas


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle