Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>TRT çerkes kanalı açmamalı!
Gönderen Mesajlar
crazy
Eski Üye

Adı: abdurrahman
Ö.M.
TRT çerkes kanalı açmamalı!
06 Ocak 2009 Salı Saat: 22:17

Arkadaşlar anket sonuçları beni şaşırttı,%92 trt çerkes kanalı açsın demiş
Trt bir devlet kurumudur ve malesef o gün iktidarda olanın propaganda aracı halini almaktadır.Eğer çerkes kanalı açılacaksa bu hükümet eliyle değil,özel teşebbüs eliyle omalıdır.Rtük kanunlarını ve diğer ilgili kanunları değiştirirsin ve bu kanalı kuracak babayiğit çerkesler mutlaka bunu yapar.Trt gibi güdümlü ve hükümet propagandası yapan bir tv değil,kültürümüzü dilimizi rahatça işleyeceğimiz kendi tvmiz olur.Ben şahsım adına fikrimi söylüyorum.Çerkes toplumu kürtlerle kıyaslanamaz,çerkesler vatansever ve vefakar bir milletdir.aĞZIMIZA BİR PARMAK BAL ÇALINMASINA İHTİYACIMIZ YOKTUR.Lütfen biraz duyarlı olalım,trt6 nın kurulması şuanda büyük bir kesim tarafından şiddetle eleştirilmekte.Buna kürtlerin kendileride dahil.Bu ülkede yüzlerce yıllık emeğimiz olduğunu unutmyalım;burası bizim vatanımız(ANAVATAN KAFKASYA)ve bizler bu kritik ortamda biz de trtden tv istiyoruz tarzı,mızıkçı çocuk durumuna düşersek,çerkeslerin bu kadar yıllık güvenilirlik ve vatanperverlik imajının sarsılacağını düşünüyorum.
Saygılar sunuyorum.

Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

İsmail ÇELİK

Administrator

Adı: İsmail
Ö.M.
Ynt: TRT çerkes kanalı açmamalı!
07 Ocak 2009 Çarşamba Saat: 11:29

Merhaba,
Düşünceleriniz genel anlamda bakıldığında kulağa hoş geliyor fakat birde şu acıdan ele alalım konuyu,

Çerkeslerin bu güne kadar hiç bir suretle ciddi anlamda sesleri çıkmadı, haklarını aramadılar devletten en ufak bir şey talep edilmedi bu nedenlede devlet çerkes toplumunun varlığından bile haberdar değildir. Bizim kürtlerden ne eksiğimiz var onlara hakları tanınıyorda bizim haklarımız hiçe sayılıyor, biz onlardan daha vatanseveriz, devletimize vergimizi onlaran fazla veririz bunların karşılığında gördüğümüz nedir. Sıfır hiç bir şey, evet üstüne üstlük anavtanımızın cumhurbaşkanını Türkiyeye alınmıyor sınırdan geri çevriliyor. Evet sevgili dostum şimdi yüzlerce yıllık emeğimizin karşılığında bizimde ağzımızı biraz bal sürmeleri gerekli farkımıza varılmalı artık

TRT de bir çerkes kanalı olmak demek bu ülkede çerkes denen bir milletin yaşadığının farkına varılmasıdır. Bir hak arama ve kazanma mücadelesidir. Oradaki yayınların hiç bir önemi olmayabilir iktidardaki partinin proragandası yapılabilir ama sonuçta adı çerkes kafkas tv olduğu sürece bu ülkede çerkeslerin gerçekten varolduğu ve haklarını aradığı bilinecektir.

Bu yüzdendir ki çerkes tv nin açılması kafkas S.T.K. larının öncelikli girişimleri olmalıdır, geç kalınmadan gerekli girişimlerde bulunmalı gerekirse mızıkcı çocuk olarak bu hakkımızı almalıyız. Eğer şimdi susarsak bir daha asla böyle bir hakkımız olmayacaktır diye düşünüyorum.
Saygı ve sevgilerimle
setenay

Moderator

Adı: SETENAY
Ö.M.
09 Ocak 2009 Cuma Saat: 14:55

Bana göre bir ülkede yaşayan insanların kültürel farklılıkları o ülke için büyük bir zenginliktir,ve en önemli kültür zenginliğimizden biride dildir.Dil olmadığı sürece o toplum asimile olmaya ve başkalarına ayak uydurmaya mecburdur. Tabiki burası bizim vatanımız yıllardır kültürümüzün bize verdiği saygı çerçevesinde bu ülkede kardeşce yaşıyoruz. Bende çerkes kanalının açılmasını istiyorum. Ama biz çerkeslerle Kürtleri kıyaslamak yanlış olur
Birde özerklik olduğunu düşünürsek…
crazy
Eski Üye

Ö.M.
09 Ocak 2009 Cuma Saat: 15:57

Arkadaşlar dikkat ederseniz,ben yukarıdaki mesajımda çerkes tv kurulmasını istemiyorum gibi bir ifade kullanmadım.Söylediğim;''TRT bu işi yapmasın gerekli düzenlemeleri yapsın bunu biz çerkesler kendi KANALIMIZI çok ta güzel yaparız''idi.Trt de perşembe günleri çerkesece yayın oluyordu(hala varmı bilmiyorum)Bir kere seyreden çerkes bir daha seyretmiş midir?HAYIR

Setenay kardeşim elbette kürtlerle çerkesler bir tutulamaz.Benim söylediğim de bu zaten.Ancak şu ortamda trtden kanal istemek malesef bizleri kürtlerle aynı konuma getirecek.Çünkü trt 6 koskoca bir tavizden başka bir şey değildir.Gerekçe olarak sunulanBiz kanal kurmazsak roj tv seyrederler saçmalığı da ayrı bir komedi.Bu hareketin altında doğu ve güneydoğudaki oy savaşları yatmaktadır.

İsmail Çelik kardeşim,bunu şimdi başaramazsak bir daha asla başaramayız demişsiniz.Kesinlikle katılmıyorum.Bu zamanlama çerkes imajına vurulacak en büyük darbe olur.21.yüzyılı yaşıyoruz,hiç bir tornadan çıkmış gibi tek bir ırktan oluşmuyor.Etnik gruplarla harmanlaşmış ve etnik kimlikler(büyük çoğunlukla) rahatça ifade edilir durumdadır.

Bakınız internet ortamında bir çok çerkes sitesi var,siz hiç onlara karşı tavır alındığını vs gördünüz mü?HAYIR!Çünkü bu ülkede yaşayanlar biliyor ki çerkesler asil ve vatansever bir millettir!Atalarımızın yüzyıllar boyunca çizgisi bu idi.Şimdi belki bir kaç partizanca yaklaşım,belki yanlış öngörülerde bulunmaktan ötürü,belki yazılmış bir senaryonun harcanak figüranı olduğunu bilmeden bazı çerkesler(''BİZ DE İSTERÜK'')demektedir.Gelin atalarımızın çizgisini bozmayalım bu hassas ortamda,gelin bu konuyu enine boyuna düşünmeden yanlış adımlar atmayalım...

İsmail kardeşim ankette hayır oyları hızla yükseliyor,bu da sağduyulu çerkeslerin hala var olduğunu gösteriyor ki milletim adına son derece sevindirici bir durum.

Saygılar sunarım.
askarıwua
Yeni Üye

Adı: Deniz
Ö.M.
10 Ocak 2009 Cumartesi Saat: 16:17

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 10 Ocak 2009 Cumartesi Saat: 16:19, Değiştiren: askarıwua

Hafızaların bazen biraz zorlanması gerekiyor. TRT de ilk kürtçr yayının gündeme geldiği tarihlerde, kafkas halkları için de haftada bir 30 dakikalık yayın yapılacağı bildirilmişti. Fakat federasyon bizim böyle bir talebimiz yoktur azınlık değiliz ve bunu kabul etmeyiz biz de bu memleketin insanlarıyız, bizim için yayın yapılmasına gerek yoktur gibisinden bir açıklama yapmıştı.

malesef derneklerimiz ve federasyon artık dernekçilikten uzaklaşmakta ve siyasete bulaşmaktadırlar. Bir hafta öncesinde çeçen komutanın iade edilmemesi için tatmin edici bir açıklamada dahi bulunulmadı. Çünkü Rusya artık Abhazya yanlısı.

Ve bugünlerde Çerkez Tv. adına imzalar toplanıyor anketler yapılıyor, resmi dairelere başvuruluyor. Bu elbette doüru bir şey hatta geç kalınmış dahi denilebilir. Bir Tv kanalı kültürün korunmasında büyük öneme sahiptir. Ancak beni üzen; kültürümüzün kurunmasına dair istikrarlı bir politikası olmayan ve rüzgara göre şekil alan derneklerimiz.

ahra
Eski Üye

Adı: sevil
Ö.M.
10 Ocak 2009 Cumartesi Saat: 23:41

abdurrahman bey son zamanlarda duyduğum en mantıklı yorumu yapmışsınız, benim fikrimi de ifade etmişsiniz.. bana size hak vermekten başka bir şey kalmamış anlaşılan..
İsmail ÇELİK

Administrator

Adı: İsmail
Ö.M.
11 Ocak 2009 Pazar Saat: 10:40

Burada benim üzerinde durduğum konu çerkeslerin hak aramalarıdır. TRT nin açtığı bir tv nin ve yayınlarının hiç bir önemi olmadığını daha önceki yazımda söylemiştim. Önemli olan bu ülkede yaşayan çerkeslerin farkına varılmasıdır. Haklarımızı almamızdır. Kürtlerle elbetteki aynı kefeye konamayız ama bunu çerkeslerin bildiği kadar herkesin bilmesi lazımdır.

11 ocak 2009 zaman gazetesinin pazar ekini alın okuyun orda bir haber yapılmış başlığı görünce heyecanla okudum başlık şöyle "İADE EDİLECEK İTİBAR ÇOK" hatırlarsınız ki uzunyayla.com sitesinin başlattığı bir kampanya ile Çerkes Ethem in itibarının iade edilmesi talep edilmişti toplanan imzalar ile girişimlerde bulunuldu ama sonuç sıfır ve biz yine sağduyulu davrandık hiç ses çıkarmadık, neyse haberi okurken acaba Çerkes Ethem in itibarı da iade edilecek mi diye düşündüm ama haberde bir tek Çerkes Ethem ismine rastlamadım. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasındaki vatan müdafasında ki en etkili isim Çerkes Ethem dem bahseden yok belki o olmasaydı şuan Türkiye Cumhuriyeti olmayacaktı. Bu derece önemli bir isim fakat iade-i itibar diyince o vatan hainidir. Adı bile anılmaz bunun sonucunda çerkesler de aynı kaderi paylaşıyor onlar da vatan hainidir. Hiçbir hakları olamaz işte bizim imajımız devletin gözünde budur.

Abdurrahman bey sizin söylediklerinize katılsak ta katılmasak ta elimizden gelen bir şey yok mecburen anlattığınız şekilde sağduyulu davranacağız, yani hiç bir zaman sesimiz çıkmayacak çünkü bir azınlığın sesinin çıkması için sivil toplum örgütlerinin kuvvetli olması lazım sürekli seslerini duyurabilmeleri lazım işte bu bizde yok ve görünen o ki bahsettiğiniz imajı uzun süre devam ettirebileceğiz

Benim demek istediğim Türkiye de yaşıyorsak Türkiye için savaşıyorsak ve ölüyorsak sonucunda Türk halkının bizim varlığımızdan haberi olmalı gerçekleri öğrenmeli, çerkeslerin biraz olsun hak aramaları gerekli bu sadece çerkes tv ile sınırlı kalmamalı çerkesce eğitim hakkımızı da istemeliyiz. Eğer istemez susarsak sizin dediğiniz gibi imaj korumaya kalkarsak hiç bir zaman konuşamayız hatta konuşacak bir dilimiz , kültürümüz kalmaz.
alguc
Eski Üye

Adı: ahmet
Ö.M.
11 Ocak 2009 Pazar Saat: 12:28

İsmail ÇELİK 'e katılıyorum.
crazy
Eski Üye

Ö.M.
12 Ocak 2009 Pazartesi Saat: 00:38

İsmail bey,kusura bakmayın ama trübinlere oynuyorsunuz!Ben susalım hep susalım imaj koruyalım demiyorum.Lütfen mesajlarımı daha dikkatli okuyunuz.Elbette haklarımızı arayacağız ama bunları yanlış zamanlama ve yanlış startejilerle yapmayacağız. Evet bizler bu ülke için savaşmaya,ölmeye devam edeceğiz ve zamanı geldiğinde isteklerimize onurluca ulaşacağız.Oy kaygısıyla verilen tavizlerden faydalanarak isteklerde bulunarak,mızmızlanarak değil.Tarih hep geriden takip zamanı. Bir toplumun başında bulunanlar tarihe not düşerken sonraki nesilleri de düşünmek zorundadır.Derneklerimiz,kuruluşlarımız bu bilinçle hareket etmelidir! Bizler bu topraklarda doğduk,bizden sonrakilerde bu topraklarda yaşayacak.Bunu unutmamalıyız. Daha fazla polemiğe girmek te istemiyorum,sadece kişisel fikrimi söyledim,bu konuda yalnız olmadığımı görmek de gerçekten beni mutlu etti.Aynı fikri paylaşan kardeşlerime tekrar teşekkür ediyorum.
muhem
Yeni Üye

Adı: muharrem
Ö.M.
Ynt: TRT çerkes kanalı açmalı
13 Ocak 2009 Salı Saat: 11:45

Burada en çok ismail çelik abimize katılıyorum. Birde acizane kimse kimseyi bir birinden üstün görmesin. Neden derseniz Hepimiz musalla taşına geldiğimizde göreceğiz ki kimsenin kimseden üstünlüğü yok, herkes er kişi niyetine diyecek. Her şey inşaallah hakkımızda hayırlı olması dileklerimizle, Sevgi ve Saygılarımızla,
gcoskun

Moderator

Adı: Coşkun
Ö.M.
13 Ocak 2009 Salı Saat: 19:52

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 13 Ocak 2009 Salı Saat: 19:54, Değiştiren: gcoskun

ASLINDA YAZILACAK O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ ÖNCELİKLE BİZ ÇERKEZLER KENDİ İÇİMİZDE BİRLİK İÇİNDE OLMALIYIZ HEPİMİZ SOMUT BİR HEDEF BELİRLEYİP HEP BİRLİKTE TEK YUMRUK OLARAK HAREKET ETMELİYİZKİ BİR TAKIM KAZANIMLAR ELDE EDELİM (BAKIN FİLİSTİNE İSRAİL SOYKIRIM YAPIYIR HER GÜN ONLARCA FİLİSTİNLİYİ KATLEDİYOR FİLİSTİN NE YAPITOR YOK EL FETİH, YOK HAMAS YOK BİLMEM NE KENDİ İÇLERİNDE İKTİDAR KAVGASINDAN VAZGEÇMİYORLARKİ DÜŞMANA KARŞI KOYSUNLAR) GÜNÜMÜZ DÜNYASINDA ARTIK HERŞEY SİYASİ OLDU KİM GÜÇLÜYSE KİMİN LOBİSİ KUVVETLİYSE O İSTEDİĞİNİ ALMAKTADIR. MAALESEF BİZ ÇERKEZLER HİÇ BİR ZAMAN BU BİRLİKTELİĞİ GÖSTEREMEDİK BU ŞEYH ŞAMİL ZAMANINDADA BÖYLEYDİ ŞİMDİDE BÖYLE. ÜLKENİN HER KADMESİNDE ÇERKEZLER BULUNMAKTADIR. SANAT, SİYASET KAÇ KİŞİNİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDUĞUNU ÇERKEZLER İÇİ SOMUT BİR PROJE ÜRETTİĞİNİ GÖRDÜNÜZ. BİZLER DAHA FENER BAHÇEDE YOKLUK SEFALET İÇİNDE SÜRÜNEREK ÖLÜMÜ BEKLEYEN BİR AVUÇ SOYAŞIMIZA SAHİP ÇIKMAMIŞIZ KİMDEN NE İSTİYORUZ ÖNCE BİZ BİZ OLALIM DAHA SONRA ONLAR BİZ İSTEMESEKTE HER ŞEYİ YAPARLAR....
amara
Bizden Biri

Adı: Fatma
Ö.M.
14 Ocak 2009 Çarşamba Saat: 20:08

Merhabalar
Kimsenin bizi kürtlerle aynı kefeye koyduğu yok-olamaz da.
Tv derseniz elbette en doğal hakkımız istiyoruz. Hiç bir faydası olazsa bile dil pratiği ve kulak aşinalığı için gereklidir.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle