Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>Diaspora ne demek?
Gönderen Mesajlar
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri

Adı: ..............
Ö.M.
Diaspora ne demek?
26 Eylül 2008 Cuma Saat: 02:03

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 27 Eylül 2008 Cumartesi Saat: 21:44, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

Diaspora yunanca anlamı dağılma demek.Günümüzde değişik anlamları var vatanlarından sürülmüş topluluklar,kabul eden ülke tarafından vatandaşlıkları kabul edilmemeş yani kimlik verilmemiş geçici iskan verilmiş, tiken üstünde yaşadıkları memlekete izin alarak bir dernek vs kurmuş okur yazar kişiler.Peki çerkes\'ler bu kelimenin içinde yer alırmı?

Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

zekai
Banlandı

Yeni Üye

Adı: ..
Ö.M.
..
27 Eylül 2008 Cumartesi Saat: 23:07

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 02 Mart 2010 Salı Saat: 03:18, Değiştiren: zekai
Banlandı

..
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri

Adı: ..............
Ö.M.
Ynt: Diaspora ne demek?
29 Eylül 2008 Pazartesi Saat: 01:10

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 29 Eylül 2008 Pazartesi Saat: 03:47, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

Merhaba zekai!nasılsın ? wallahi bende bir şeyler yazdım bu diaspora nedir? ne değildir!ne kadar doğru bende bilmiyorum kafadan bir şeyler attım tutarsa diye.çerkes'ler Ermeni ve rum lardan farklı bir konumdalar tabiki dünya birlik olmuş onlara yardım ediyor buda din meselesi hırıstiyanlar eziliyor hesabı yapıyorlar.Diaspora başka birşey fakat yunanca bir kelime olduğunu adada bir rum arkadaşım var bir gün ona sordum dağılma anlamında bir kalime olduğunu söyledi.kendine iyi bak siğoş.
agacezeki
Yeni Üye

Adı: zeki
Ö.M.
Diaspora modası
30 Eylül 2008 Salı Saat: 19:10

Öncelikle selamlar... Konuyu görünce dayanamadım. Aslında ince bir konu. Medya dili dediğimiz bir oluşum var yıllardır. Özellikle kitleleri elinde tutmak isteyen basın, zaman zaman bazı sözcükleri vurgulu kullanarak zihinlerde sürekli yeni görüntüler oluşturur. Bunun amacı şu veya bu şekilde ilgi çekmektir. Gerçi "diaspora" yıllardır var ama maalesef son yıllarda sanal ortamda türeyen adıgeler sayesinde bize de bu sözcüğün büyüsüne kapıldık. Koparal Bey'in verdiği anlamlar doğru; ancak toplumlar arasındaki asıl anlamı bir ülkenin sürgündeki etkin yönetim grubu demektir. Bu grup sürgün edildiği ülkede kendi ülkesinin haklarını korumaya ve kullanmaya çalışır. İsteyen destek verir isteyen vermez. Çoğunlukla da lobi faaliyetleriyle desteklenir. Bu anlamıyla bize yakışıp yakışmadığına siz karar verin. Bizim sanal aydınların merakı bu anlamıyla değil basın taktiğiyle ilgili. Çeşitli sözcükleri sahiplenmeyi ve bol bol kullanmayı çok seviyorlar. Kısacası herkes günübirlik kendini eğlendiriyor. Eh bu devirde eğlenebilmek de önemli. :)))
hikme
Banlandı

Yeni Üye

Adı: hasan
Ö.M.
Ynt: Diaspora ne demek?
01 Ekim 2008 Çarşamba Saat: 23:45

diaspora kelimesini çerkes sitelerinde duymuştum ne olduğunu hep merak ederdim.Zeki beyin yazısına inandım.bence en doğrusunu zeki bey anlattı verdiğin bilgi için teşekkür ederim.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle