Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>HAYIRLI RAMAZANLAR
Gönderen Mesajlar
gcoskun

Moderator


Şehir: Mucur
Adı: Coşkun
Mesaj: 130
Ö.M.
HAYIRLI RAMAZANLAR
01 Eylül 2008 Pazartesi Saat: 09:48


Bolluk ve bereket ayı olan Ramazan Ayının tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini temenni ederim.


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
Ynt: HAYIRLI RAMAZANLAR
02 Eylül 2008 Salı Saat: 00:51

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 02 Eylül 2008 Salı Saat: 00:55, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

Nefsin terbiyesi
Oruç her dinde var

Tarih boyunca tüm dinler, nefis terbiyesi için çeşitli yöntemlere başvurdu. Oruç, bunların arasında en sık kullanılanı oldu. Bakın farklı dinler oruç nasıl tutuluyor.
Oruç, yalnızca semavi dinlerde değil, eski çağ dinlerinde de, özellikle rahiplerin Tanrılara yakınlaşmaya hazır olmalarını sağlayan bir yol olarak görülürdü. Eski Mısırda, dini bayramlarda oruç tutulurdu. Keltler, eski Roma ve Yunanlar da oruç tutardı. Babil ve Asurlular için oruç tutmak büyük önem taşırdı. Bazı eski kültürlerde oruç, öfkelenen Tanrıları teskin etme gibi amaçlara hizmet ederdi. Günümüzde tutulan oruçlara gelince; din ve mezhebe göre farklılıklar gösteriyor.

Şiiler 12 gün tutuyor
Şii inancına mensup Müslümanlar, İmam Hüseyin ve Kerbela şehitleri için yas ayı kabul ettikleri Muharrem ayında, 12 gün oruç tutuyor. Her yıl Kurban Bayramının ilk gününden başlayarak tutulan bu oruç, aynı zamanda bir ibadet. Caferiler, İmam Hüseyinin şehit edildiği gün, kendilerini zincirlerle dövüyor, kesici aletlerle yaralayarak ıstırap çekiyorlar. Böyle yaparak, İmam Hüseyinin dayanılmaz acılarına ortak olduklarına inanıyorlar. Alevilerin hiç su içmedikleri Muharrem orucu, on ikinci günde aşure çorbasının pişirilip dağıtılmasıyla son buluyor.

Büyük tövbe orucu
İkinci yüzyıldan itibaren ilk Hıristiyanların çarşamba ve cuma günleri oruç tuttukları biliniyor. Protestan Kilisesi, oruç tutmayı insanların kendi isteklerine bırakıyor. Katolikler ve Ortodokslar, 40 günlük büyük perhiz ve Noelden önceki Advent döneminde oruç tutuyor. Yüksek sesli müzik ve eğlenceden uzak duruluyor. Oruç döneminde Katolik Hıristiyanlar etli yiyecekler konusunda perhiz uygulayabiliyor. Perhiz, bilinçli olarak basit yiyecek seçimi ve eğlenceden sakınılmasıyla da yerine getirilebiliyor. Süryani cemaati, önceleri altı gün tutulan, zamanla üçe indirilen büyük tövbe orucu tutuyor. Bu orucun özelliği, üç gün üç gece hiçbir şey yiyip içmemek.


Yahudilerde oruç
Yom Kipur İbranicede tövbe günü anlamına geliyor. Yahudiler, iki gün batımı arasında aralıksız oruç tutup dua ediyor. Bu oruç sırasında, yemek ve içmek, yıkanmak, parfüm sürmek, cinsel münasebette bulunmak, çalışmak, ateş yakmak yasak sayılıyor. Bir hafta süren Pesah Bayramı orucu ise genellikle Hamursuz Bayramından sonra gelen pazartesi ve perşembe günleri tutuluyor.

Hindularda oruç, çoğunlukla belirli bazı besinleri yememe şeklinde gerçekleşiyor. Asıl amaç ise nefsi terbiye etmeyi öğrenmek.

Budizm'de, Budanın, eski Hint geleneklerine uyarak çileci bir yaşam tarzını seçip, kendini eğittiğine inanılıyor. Bu amaca istinaden belirli aralıklarla oruç tutuluyor.

Bahai orucu, 15 ile 70 yaş arasında, sağlık problemi olmayan kişiler tarafından, 2-20 Mart arasında 19 gün süreyle tutuluyor. 21 Mart ise Oruç Bayramı oluyor.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle