Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>duyarlılığa davet
Gönderen Mesajlar
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
duyarlılığa davet
08 Ağustos 2008 Cuma Saat: 14:03


dün mail kutuma gelen bir maili paylaşmak istedim
yorum sizin--------Selamlar,
1 Ağustos Cuma akşamı Gürcistana bağlı köylerden Güney Osetya'ya açılan ateş sonucu 6 kişi öldü, 12 kişi yaralandı... Çoğu bina açılan ateşler sonucu ağır hasar gördü ve yandı...
*Ardından Güney Osetya yönetimi o bölgede yaşayan tüm çocukları otobüslerle Kuzey Osetyaya taşımaya başladı...
*Kuzey Osetya'da 8000 kişilik kadın ve çocuk "Kardeşlerimizin yanındayız" mesajı verdi..
*Abhazya Hükümeti "Osetya'nın yanındayız, birlikte savaşa varız" dedi...
*Abhazya savaşı gazileri "Tetikte bekliyoruz" dedi...
*Kabardey-Balkar Hükümeti " Oset çocuklara ev sahipliği yapmak istiyoruz" dedi...
*Don Kazakları Güney Osetya'ya askeri yardım yolladı...
*Güney Osetya Devlet Başkanı Kokoiti "Kuzey Kafkasya ülkeleri askeri yardım göndermek istiyor" dedi...

Peki biz ne yapıyoruz?
Federasyonları mız, derneklerimiz, vakıflarımızın değerli yöneticileri; 6 gündür neden bu kadar sessiz... Neden 1 derneğimiz bile açıklama yapmıyor, herhangi bir eylem yapmıyor..
Hepimizin seferber olması gereken bi durum yaklaşıyor fakat hiçbirimizin kılı kıpırdamıyor...
Web sitelerini geziyorum şu anda; ya osetya ile ilgili hiçbir haber yok ya da medyada çıkan haberleri kopyalayıp yapıştırmışlar sitelerine.. . O işleri bırakın Ajans Kafkas gibi sitelerimiz halletsin... Siz işinize bakın, dernekçilik yapın.. diasporanın sesiyseniz, biz çerkesleri temsil ediyorsanız somut bişeyler yapında bizde katılalım...

Çatışmalar halen devam ediyor...
Savaş kapıda...
Bugün yarın başlayacak...
Yarın görüşmeler olacak, olumsuz sonuçlanırsa savaş başlayacak...
Anavatan yanıyor, diaspora maalesef görmezden geliyor..
Birliktemiyiz değilmiyiz?
Bundan sonra onu göreceğiz...--------


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
08 Ağustos 2008 Cuma Saat: 15:56


Ajanslardaki son haberlere göre şuan rus savaş uçakları tiflisi
bombalıyor. Rusya ve gürcistan şavaşıyor. Ama ne için savaşıyorlar bizim topraklarımız için ve bizler sadece izliyoruz. Yüzyıllar boyu karşısında savaştığımız ruslar şimdi topraklarımıza göz dikti ve ikili çekişmelerin ortasında yine olan masum halkımıza, masum kafkaslara oluyor. Topraklarımıza göz diken kan emiciler topraklarımızı bölüşmek için birbirleri ile savaşıyor. Evet biz diaspora olarak bir şey yapamıyoruz. Ama en azından derneklerimiz, sivil toplum örgütlerimiz bir an önce olaylara tepkilerini göstermeliler. Sessiz kalınmamalı şuanki osetyanın başına gelenler yarın abhazya içinde planlanmaktadır.
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 12:13


Duyarlıyız kim olmazki?yalnız işi bilmiyoruz.Osmanlı üsülü düşünüyoruz cumhuriyetle yünetiliyoruz pınarbaşına hala adiziye diyoruz onuda diyemiyoruz hazye diyoruz.geleceğim konu şu siyasi orarak düşünmüyoruz hükümet türkyede çerkes varmı yokmu haberiyok gürcistanı tutuyor, o halde gürsistanlılar oy verecek.Başka memleketlerde biliyoruz mesele ermeniler, türkiye eleyhinde karar çıkartıyorlar koscoka Amerika üç beş oya koskoca türkyeyi satıyor. üç beş boru hattınada türkyede çerkesleri satıyor.protesto yürüyüşleri bile biz düzenleyemiyoruz başkalrı yapıyor gidiyorsunki hiç çerkes yok.Arkadaşın yazısına da duyarlı kalmadım önce okuyunca ne yazmam gerekir diye düşündüm bir zaman yazmadım yani ne yazım yazdıklarım yanlışmı?
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 13:21


bireysel olarak yapabileceklerimizin başında konuşmak tartışmak çerkes(im diyen) kişileri bu konuya yoğunlaştırmak olmayanların da dikkatini çekmek geliyor sanırım...
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 16:25


Genç kardeşimiz sevil biraz sevinmişsindir gürcüler çekiliyor işte.Hayatının kumarını oynayan bir gürcü lider bu kumarı kaybedecekti tabiki adamın ne yediğini ne içtiğini rusya bilmiyor sandı rüyalara daldı bir zaman.sevgiler genç kardeşim kendine iyi bak.
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 19:32

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 19:33, Değiştiren: ahra

malesef sevinemiyorum gün itibariyle kaydedilen 2000 ölü buna engel,bir abaza olarak sadece abaza ve oset siviller değil gürcü siviller de üzüyor beni, savaş hali üzüyor, tepkisizlik hali üzüyor...
siz inanıyor musunuz ki bu hal sadece gürcistan ve rusya üzeredir?
bu hal iyi düşünülmüş bir planın 2. aşaması değil midir, hal böyleyken sevinmek mümkün müdür???
askarıwua
Yeni Üye


Şehir: Kayseri
Adı: Deniz
Mesaj: 2
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
09 Ağustos 2008 Cumartesi Saat: 21:25


abd nin sırtını sıvazlamasıyla gürcistan ciddi anlamda haddını aşmıştır malesef 93den farklı olarak gürcistan artık abhazyadan ve osetyadan ebedi çekilecektir...
umarım türkiye gürcülere yardım da bulunmaz..
erdinç
Bizden Biri


Şehir: antalya
Adı: erdinç
Mesaj: 118
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
10 Ağustos 2008 Pazar Saat: 17:19

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 10 Ağustos 2008 Pazar Saat: 17:24, Değiştiren: erdinç

Ölümü görüp sıtmaya razı olacağız en büyük düşmanımız bizim çıkarlarımızı koruyor gibi görünüyor.Bölgede tüm planlar bizim üzerimize kurulu türkiyenin tutumuda mecburen belli bu konuda.Sonuçta orada kaç abhaz kaç oset yada gürcünün öldüğü kimsenin umrunda değil herkesin istekleri belli ama ne olursa olsun bizler sesimizi duyuralım sonuna kadar tepkimizi gösterelim hepimizin bu konuda yapacağı şeyler var.Bu uğurda asırlardır yılmadık yılmayacağızda.
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
10 Ağustos 2008 Pazar Saat: 18:57


(federasyonun yayınladığı bildiriyi ekliyeyim dedim zaten rastlamışsınızdır ama başlık altındaki tartışma için yayrarlı olabilir)

------------
GÜRCİSTAN’IN GÜNEY OSETYA’YI İŞGALİ
NEDENİYLE YAYINLADIĞIMIZ BİLDİRİDİR

Değerli Basın Mensupları ve Türkiye Kamuoyuna duyurulur!

Oset halkı binlerce yıldan beri kendi topraklarında yaşıyor.
İddia edildiği gibi başka bir ülkenin topraklarında değil!

Kısaca tarihi geçmişe bakacak olursak şunları görüyoruz:
- 1917 Ekim Devrimi’nden sonra SSCB oluşturulur iken, Osetya bir bütün olarak Rusya Federasyonu içinde, Abhazya ise egemen bir devlet olarak bu oluşumda yer almıştır.
- Stalin’in iktidara gelişi ile bu coğrafyadaki sorunlar da başlamıştır. Günümüzde halen devam etmektedir.
- Gürcü kökenli Stalin, Gürcistan’ın topraklarını genişletmek amacıyla önce Osetya’yı, Güney ve Kuzey olarak ikiye bölmüş ve Güney Osetya’yı Gürcistan topraklarına katmıştır.
- Bu da yetmemiş, yüzyıllardır bağımsız bir devlet olan Abhazya’yı da, egemenliğini kaldırarak özerk cumhuriyet statüsüyle Gürcistan’a bağlamıştır.
Gürcistan yönetimi, SSCB’nin 1990 yılında dağılmasına kadar geçen süreçte Oset ve Abhaz halklarını yok etmek için, acımasız bir asimilasyon politikası uygulamıştır.
SSCB’nin dağılmasını takiben Gürcistan parlamentosu, SSCB öncesi Gürcistan Anayasası’na dönme kararı alarak, bağımsızlığını ilk ilan eden devlet olmuştur. Gürcistan’ın dönmeyi tercih ettiği bu eski anayasa, Gürcistan topraklarına Stalin’in sonradan kattığı Abhazya ve Güney Osetya’yı kapsamıyor, dolayısıyla Gürcistan’ın bağımsızlık kararı onları bağlamıyordu. Bunun üzerine Abhazya parlamentosu da Gürcistan gibi yaparak, SSCB öncesindeki kendi anayasasına dönme kararı aldı ve bağımsızlığını ilan etti. Güney Osetya ise referandum yaparak, halkının güçlü iradesiyle bağımsızlık kararı aldı.
Stalin’in hediyesi olan bu iki bölgenin kendi kaderlerini tayin etme hakkını, Gürcistan gibi bağımsızlıktan yana kullanmasını sindiremeyen Şevardnadze yönetimi, 1991 yılında Güney Osetya, 1992 yılında da Abhazya topraklarını işgal etti. On binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği bu işgaller, Kuzey Kafkasya ve diasporalardaki tüm Çerkeslerin yoğun desteği sonucu, Gürcistan’ın hezimeti ile son buldu.
Savaşarak, kan dökerek sorunların çözülemeyeceğini hala anlamayan, geçmişten ders almayan, Amerika’nın okutup, yetiştirip, bir gül devrimi ile iktidara getirdiği Gürcü lider Saakaşvili, koltuğuna oturduğu ilk günden başlayarak, her gün yaptığı savaş çığırtkanlığını, önceki gece Güney Osetya’ya girerek hayata geçirmiş oldu. Maalesef bu işgal aynı zamanda tüm Kafkasya’yı, hatta dünyayı da sonu belli olmayan bir kaosun ve savaşın içine çekmiştir.
Sonuç olarak;
Şu anda Güney Osetya Gürcistan yönetiminin işgali altındadır. Bebekler öldürülmekte, anneler, babalar, yaşlılar, masum sivil halk, Gürcistan yönetimi tarafından bilinçli bir şekilde linç edilmektedir. Dünyanın gözü önünde bir halk yok edilmektedir, etnik temizlik yapılmaktadır.
Gürcistan’ın Güney Osetya’yı işgali, Türkiye diasporasında yaşayan milyonlarca Çerkes kökenli insanımızı, en az orada, sıcak savaşın içinde olan soydaşlarımız kadar etkilemiş, yaralamıştır.
Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak, Türkiye Çerkes diasporası adına diyoruz ki;
- Güney Osetya ve Abhazya, ayrılıkçı bölgeler değil, bağımsız birer cumhuriyettir,
- Dünyadaki tüm işgaller gibi, bu işgal de kabul edilemez,
- Halkların kendi iradeleri ile aldıkları bağımsızlık kararları, savaşla yok edilemez,
- Yaşadığımız ülke Türkiye tarafından bizlerden toplanan vergilerle eğitilen ve eline teçhizatı verilen Gürcistan ordusunun silahı, şimdi kendi vatandaşı olan Çerkeslerin oradaki kardeşlerine yönelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin en kısa zamanda bu hatasını telafi etmesini, Gürcistan’a bu defa savaş değil, barış eğitimi vererek, Güney Osetya’dan çekilmesi yönünde ikna etmesini bekliyoruz.
- Tüm uluslararası demokrasi ve insan hakları kuruluşlarını, acilen bu vahşete son vermek üzere göreve çağırıyoruz.
- Dünya ülkeleri ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından Kosova’nın bağımsızlığının kabulüne gösterilen duyarlılığın, Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığının tanınması için de gösterilmesini talep ediyoruz.
Kafkas Dernekleri Federasyonu ve bağlı 56 dernek, tüm gücüyle Güney Oset ve Abhaz halkının yanındadır. Nereden gelirse gelsin, onların bağımsızlığına yönelik her türlü tehdide karşı Türkiye’de, Kuzey Kafkasya’daki cumhuriyetlerimizde ve diğer ülkelerde yaşayan tüm Çerkeslerle birlikte, sonuna kadar tek bilek, tek yürek olarak Güney Osetya ve Abhazya halkıyla birlikte hareket edeceğimizi bildiririz.
Yaşasın Güney Osetya ve Abhazya’nın bağımsızlığı!..
KAFKAS DERNEKLERİ FEDERASYONU
-----------------------------
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
10 Ağustos 2008 Pazar Saat: 18:58


---------------------------
09/08/2008
KAFKAS ABHAZYA DAYANIŞMA KOMİTESİ BİLDİRİSİ.
Tarih : 08 Ağustos 2008
Sayı : 2008/114
Konu : Duyuru
Kamuoyu Duyurusu
Büyük Küstahlık
Dünyanın neresinde bir sorun varsa Amerika destekli olduğu bilinmektedir.
Gürcistan'da 2004 yılından itibaren Amerikan destekli olarak Güney
Osetya'ya karşı adeta ateşle oynamaktadır. Bu olayların arkasında başkaca hangi güçlerin destekçi oldukları çok açık seçik bilinmektedir.
Yazıklar olsun, insan haklarını ve demokrasiyi savunuyor görünenlere.
Bir kardeş ve dost millete karşı iki paralık siyasi hesaplarla köşeye sıkıştırılırcasına bir politika izlenmesini şiddetle kınıyoruz.
Gürcistan'ın Güney Osetya'ya olduğu gibi Abhazya'ya takındığı gerilimli ve provakasyon içerikli davranışlarını da Diaspora olarak büyük bir ciddiyetle izlemekteyiz. Bütün bu kendini bilmezliğin hesabı daha evvel olduğu gibi şimdi de görülecektir.
Başkent Tshinvali'ye kadar uzanan saldırı sonuç vermeyecektir.
Zafer yine Oset kardeşlerimizin olacaktır.
Tiflis adeta Amerikan şımarıklığı içerisinde bölge milletlerinin uyarılarını da hiçbir şekilde dikkate almamaktadır.
-------------------------------
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
11 Ağustos 2008 Pazartesi Saat: 01:11

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 12 Ağustos 2008 Salı Saat: 00:10, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

sevil gardaşıma bu bilgilerden dolayı teşekkür ederim.Desrlerinde başarılar dilerim. inşallah üniversite okurda daha çok bilgilerinden faydalanırız.sevgiler kardeşim.
afajij levent
Bizden Biri


Şehir: kayserı
Adı: Levent
Mesaj: 20
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
12 Ağustos 2008 Salı Saat: 02:21


slm herkese erdinç abininde dedigi gibi tarih boyunca bızım en buyuk düşmanımız olan bızı dünyanın 4 bır köşesine sürgün eden rusya bugun bızım yanımızdaymıs gıbı duruyor ama sunu hıc bır zaman unutmayalımkı rusdan bıze hıc bır zaman dost olmaz olursada ecdadımızın kemikleri sizlar gürcüstan bu gun abd ve bazı ulkelerın sımartmasının cezasını cekiyor BU ÜLKELERE ABHAZYA MİLLET VEKİMİZİMİZ SN SONER GOGUA NINDA DEDIGI GIBI TÜRKİYEDE DAHİL arkadaslar üstüne üslük gürcistan bırde haksız yere bınlerce cana kıyan o degılmıs gıbı ahlaksizca mazlum rolunu oynuyor dilerim allahtan rusyayıda gurcustanıda yer yuzunde siler ve gene dilerim allahtan çerkez toplumu hakettıgı huzur ve rafahı bulur ABHAZYAM SEN SAKIN OYUNA GELME BASKALARI SENI KULLAMASIN SEN BASKALARINI KULLAN
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
12 Ağustos 2008 Salı Saat: 15:40


takvim gaztesinin dün yayınladığı bu son derece seviyesiz haberi aktarıyorum okumayanlar için
lütfen tepkisiz kalmayın
lütfen...

------------------------------------------------------------


Abhazyalı vekilden küstahça açıklama
Geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye'ye gelen ve bölgesi için adeta yalvaran Abhazya Milletvekili Soner Gogua, Kafkaslar'da Rusya ile Gürcistan arasındaki gerilimin nedeninin Türkiye olduğunu söyledi.


***

Abhazyalı vekil kaşınıyor

Geçtiğimiz Nisan ayında Türkiye'ye gelen ve bölgesi için adeta yalvaran Abhazya Milletvekili Soner Gogua, Kafkaslar'da Rusya ile Gürcistan arasındaki gerilimin nedeninin Türkiye olduğunu söyledi.

TÜRKİYE CESARET VERMİŞ!
Türkiye'nin, Gürcü subaylarına eğitim verdiğini ve silah yardımında bulunduğunu hatırlatan Gogua, Gürcistan'ın Güney Osetya'ya dönük harekatına Türkiye'den aldığı bu desteğin cesaret verdiğini iddia etti. Türkiye'de olduğu günlerde ülkemiz için övgüler dizen Gogua, Türk hükümetinden Gürcistan'a baskı yaparak sorunun barışçıl yollarla çözülmesi için politika üretmesini istedi.

-----------------------------------------

söyleyecek bir çift sözü olanlar için işte adres:
takvim@takvim.com.tr
ahra
Eski Üye


Şehir: ankara
Adı: sevil
Mesaj: 14
Ö.M.
Ynt: duyarlılığa davet
12 Ağustos 2008 Salı Saat: 15:46

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 12 Ağustos 2008 Salı Saat: 15:48, Değiştiren: ahra

çoğunlukla haberlerini alıntıladığım ve burada paylaştığım ajankafkas bir imza kampanyası dahilinde güzel bir dilekçe yayınlamış ben de bugün farkettim, ilgilenenler için aşağıya kopyalıyorum...

-----------------------------


Gürcü Halkına,


Biz aşağıda imzası bulunanlar Gürcü halkından; Mevcut Gürcü devleti, hükümeti ve onu yöneten Mihail Saakaşvili’nin çılgın maceralarına ortak olmamalarını, politik kariyer ve popülizm uğruna Gürcü ve diğer Kafkasya halklarının geleceğini ipotek altına alacak saldırıları destekleyen maceraperest Gürcülere alet olmamalarını diliyoruz. Kafkasya ancak Kafkasya halkları beraber, barış içinde, birbirlerinin haklarına ve bağımsızlıklarına saygı içinde yaşadığı sürece huzura kavuşabilir.

Henüz 18. Yüzyılda bu gerekliliğin farkında olan Kafkasyalılar, Gürcü Kralı II.İrakli’nin 1783’de Rusya ile dostluk ve himaye antlaşması imzalamasına kadar bu düşünceye temelden inanmışlardı. Bolşevik ihtilalinin gerçekleştiği günlerde de yabancıların kışkırtıcı rolü ve Mihail Saakaşvili benzeri liderlerin kariyerist ve popülist tavırları olmasaydı, bugün Kafkasya halklarının tümünü konfederatif bir yapı içinde kucaklayan bir devlet yaşıyor olacaktı. 10 Haziran 1921’de Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti’ni temsilen Abdülmecid Çermoy, Gürcistan’ı temsilen Çenkeli, Azerbaycan’ı temsilen Ali Merdan Topçubaşı ve Ermenistan’ı temsilen Agoronyan’ın imza koyarak dünyaya yaptıkları duyuru Kafkas halklarının bir birlik içinde bağımsızlığı, ekonomik refahı sağlayıp, aralarındaki ihtilafları çözerek, hep beraber bir devlet formunda, bir arada yaşama isteklerini resmen ifade ediyordu. Bu süreç 14 Temmuz 1934 tarihinde Kuzey Kafkasya, Gürcü ve Azerbaycanlı delegelerin Brüksel’de Kafkasya Konfederasyon anlaşmasını imzalaması ile amaçlanan noktaya bir adım daha yaklaştı. Ancak bugün olduğu gibi o zamanda Kafkasya’da huzur ve barışı istemeyenler, Kafkasya halklarının arasına düşmanlık tohumları ekerek, onları birbirlerine kırdırarak buna engel oldular. Kendisi de bir Kafkasyalı olan Stalin’in zulmünden en büyük payı Kafkasya aldı. Onun bölüp, dağıttığı yapı bugün için referans olamaz.

1988 – 1992 arasında Güney Osetya’da Gürcülerle Osetler arasında cereyan eden olaylar, 1992-1993 Abhaz – Gürcü savaşı da Mihail Saakaşvili gibi bu huzuru istemeyen güçlerin eseriydi. Bugün yaşananlar da Saakaşvili ve benzeri Gürcü yöneticilerin çarpıtılmış Kafkas ve Gürcü tarihi ile kışkırttığı insanlar tarafından icra edildi. Dünyanın kabul ettiği, onlarca farklı ulusa mensup tarihçilerin yazdığı bir Kafkasya tarihi varken, bazı şoven ve yönlendirilmiş Gürcü tarihçilerin yazdığı uydurma tarihe inanmamalısınız.

Gürcü halkı..! Gürcistan Gürcü toprağı olduğu kadar, Osetya Osetlerin, Abhazya Abhazların, Çerkesya Çerkeslerin, Çeçenya Çeçenlerin, yani Kafkasya’nın her karışı bir Kafkas Halkının toprağıdır. Bu halkların birbirine düşmesinden onları birbirine düşürmek isteyenlerden başka kimse fayda sağlamaz. En son yaşananlar da bunun bariz bir göstergesidir.

Biz sizden, sizi kandıran, Kafkasyalı olan sizleri diğer Kafkasyalılara düşman eden yönetici ve ideolojilerden kurtulup, Kafkasyalılık bilinci içinde hareket etmenizi ve aydınlık Kafkasya geleceği için bir başlangıç yapmanızı istiyoruz. Kafkasya’yı beraber aydınlatalım.

-------------------------

dilekçenin altına şöyle bir ibare eklenmiş \\\"Duygularımızı siz de paylaşıyorsanız aşağıdaki imza formunu doldurabalirsiniz.\\\"
işte link
http://www.archivekavkaz.com/osetyaimza/
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle