Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>21 MAYIS
Gönderen Mesajlar
logaje_hayrullah
Bizden Biri


Şehir: izmir
Adı: hayrullah
Mesaj: 44
Ö.M.
21 MAYIS
21 Mayıs 2008 Çarşamba Saat: 13:38


Her Yirmi bir Mayıs’ta, deşilir yaralarım,

Düşmana erişemem, kendimi paralarım.

Belleğimden silinmez, kabus dolu günlerim,

O cehennemi her an, nabız gibi dinlerim.

Öyle bir ateş basar, öyle yanar ki içim,

Sormak isterim Çar’a: “Neydi ha, neydi suçum?”

Film olur canlanır, seyre dalar gözlerim,

Anlatamam bu zulmü, aciz kalır sözlerim.

Unutmam, unutamam, bu bizim tarihimiz,

Rabbimden tek dileğim: dönsün kem talihimiz.

***

Bin sekiz yüz altmış dört… Çökertildik diz üstü,

O kadar yalnızdık ki, sandık felekler küstü.

Kudurmuş itlerine, hedef göstererek Çar,

Kbaade’de uludu: “Benim olacak Kafkaslar!.. .”

Koptu o gün kıyamet, kırdılar Nart soyunu,

Yok ettiler Kafkas’ın, Wubıh adlı boyunu.

Barut kokusu, çığlık, kılıç ve kısrak sesi,

Ya Rab böyle bir günde, kimin kalır nefesi?

Ne zalim etti insaf, ne halkım dedi “aman!…”

Mahşer günüydü sanki, akmadı, dondu zaman.

Yemin etti abrekler, son mevziye dizildi,

Bu savaşın tarihi, ğıbzelerle yazıldı.

En yiğit insanlarım, dağlarımda vuruldu,

Sağ kalanlar toplanıp, kıyılara sürüldü.

Süngü zoruyla çürük, gemilere bindiler,

Sanki dipsiz mezarın, ta dibine indiler.

Toprağından sökülen, yüz binler göçürüldü,

Teknelerle Sultan’ın, yurduna uçuruldu.

Kimi aç öldü, kimi balıklara oldu yem,

Dayanılmaz dramdır, hasıl benim hikayem.

Her Mayıs’ta az daha, derinleşir bu mezar,

Gurbet elde inleriz, ölürüz azar azar


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Bıcra Saim
Yeni Üye


Şehir: Ankara
Adı: Saim
Mesaj: 8
Ö.M.
Ynt: 21 MAYIS Duyarlılıklara Teşekkür.
21 Mayıs 2008 Çarşamba Saat: 14:28


21 Mayıs Soykırım, yas günü nedeniyle, site girişinde oluşturulan anlamlı fon (İntro) ile Site Logosuyla birlikte siyah fiyong (kordela) kullanmak suretiyle site yönetiminin gösterdiği hassasiyet kayda değerdir... Günün anlamını içeren, İzmirden Hayrullah'ın gönderdiği şiirsel belirlemelerde pek güzel! Bu duyarlılıklara, hem Hayrullah'a ve hemde Kup İsmail'in nezdinde site sorumlularına teşekkür ediyorum.
güpse
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Derya
Mesaj: 160
Ö.M.
Ynt: 21 MAYIS
23 Mayıs 2008 Cuma Saat: 12:37


ÇERKES TARİHİNİN KARA GÜNÜ

Mayıs ayından daha güzelini bulmak mümkün müydü. Çerkesler onun için “nagığa maze” diyorlar. Otların yeşerdiği, tabiatın güzelleştiği, süslendiği zaman demektir. Ancak o güzel(im) ayın 21 i, halkımızın karalar giyilesi kara günüdür. Çerkeslerin ülkesini yıkıma uğratan Rus-Kafkas savaşının bittiği yas günüdür.

Bu savaşla ilgili, insanlardan gizlene gelen birçok yazı/makale ortaya çıktı şu son dokuz -on yılda. Çerkes halkının o zaman maruz kaldığı o büyük acının/trajedinin gerçeklerinin tamamı binlerce kitaplarla bile tam olarak ifade edilemezdi herhalde. Yine de böyle kitapların var olması çok güzel. İnsanlar ola ki, bir vicdan muhasebesi yaparlarsa, Yeryüzünde vuku bulan en büyük zulüm ve haksızlıklar hakkında bir nedamet hissi duyacak olurlarsa, orada (o kitaplarda) halkımızın tarihi gerçekleri hakkında çok şey bulurlar.

Sadece bir tek örnek getirelim. Kudaş Vladimir’in yazdığına göre, General Glazenap’ın komuta ettiği çapulcuların sadece bir defalık baskınlarında yakıp-yıktıkları Çerkes yerleşim sayısı 80 nin üzerinde!.. Acımasızca öldürülenlerin içinde beli bükülmüş ihtiyarlar, henüz sütten kesilmemiş bebekler, tam evlilik çağındaki levent endamlı delikanlılar ve gelinlik çağındaki genç kızlar da mevcuttu. Hal böyle olunca, katil generalin komutasındaki bu çapulcuların o zaman yaktıklarının, katlettiklerinin sayısı sadece 80 köyden ibaret değil. Onlardan türemesi gereken yüz binlerce Çerkesin sayısını eksilttiler, kökümüzü kuruttular.

Kabardey’i bitirdikten sonra, soyu kurutulanlar, Karadeniz’in kıyısındaki cennet misali yerler, Psıj(Kuban), Labe ve Şhaguaşe (ırmaklarının) yakasında yurt tutmuş olan Kuban ötesi (Tlaxe) Adıgeleri dediğimiz Çerkeslerdir.

Gözleriniz yaşarmadan dinleyemezsiniz, o dönemde Çerkeslerin maruz kaldıkları haksızlıklar, karşılaştıkları yürek yakan zulümler hakkında anlatılanları. Bunun gerçek hikâyesini istiyorsan, politik kaygılarla yazılanları geç de, son yıllarda yazılan kitapları oku, eski ağıtlarımızı dinle. Temiz bir ruha/vicdana sahip olup ta, o acımasız savaşın yüreğini dağlamadığı ve vicdanını sızlatmadığı insan pek yoktur. Sözünü ettiğimiz ağıtları yakan isimsiz halk ozanlarımızdan tutun da, bütün dünyada şöhret sahibi büyük insanlara kadar.

Nefret edilen bir leke olarak kaldı tarihimizde, o savaşta çakallık yapan Çarın kan içici generallerinin soyadları: Yermolov, Glazenap, Bulgakov, Tsitsiyanov, Gudoviç, Evdokimov, Zass, Velyaminov… Çoktu onların sayısı, suçsuz insanlarla, suçsuz halkları kana boyamak için gönderilen o yabaniler/vahşiler. Şunu da saklamamak lazım: çakallıkta onlardan geri kalmayan, mevki-makam ve servet için çok Çerkes canına kıyan, binlerce insanın ülkesini terk etmesinde katkısı olan bazı soydaşlarımızın olduğunu da. Er-geç tarih layıkıyla ortaya koyacaktır onların yaptığı haksızlıkların gerçeğini.

Çerkeslerin, gözyaşlarıyla sulanmış İstanbul yollarına dökülmesinin nedeni, halkın çekirdeğini oralarda korumak(neslini / soyunu muhafaza) içindir. Cehennem yolundan hiç de farklı değildi o (yol) halkımız için. Neden derseniz, çok, pek çok Çerkes, Karatenizdeki balıklara yem oldu, yüz binlere varan insanımızın mezar taşlarını savurdu dünyanın dört bir tarafına. Türkiye’de, Balkanlar’da, Arap ülkelerinde sahiplerini kimsenin bilemediği nice Çerkes mezar taşları mevcut...

“ Düşman için kara gün, bizim için iyi gün” dedikleri gibi olmadıysa da, yaşamak, gelişmek ve çoğalmak için can atan Çerkes halkı, bütünüyle yok olmuş değil… Şükür Allah’a ki, “Adıge misin?” - “Adıgeyim” diye birbirine soran ve cevap verenlerimiz hala mevcut. Umudumuzu yitirmeyeceğimiz bir şekilde tekrar çoğalıyoruz. Bu bilinçle hareket edip, başkalarının el yordamıyla kalkmaya umut bağlamadan, her Çerkes kendi ayakları üstünde durma çabası içinde yaşarsak, bütünleşmiş/kenetlenmiş bir ulus olacağımıza hiç kuşku yok. Bize bu işte yardımcı olması için Allah’a yalvararak diyoruz ki: yolun açık olsun, benim can halkım! Bütün ulus olarak göreceğimiz felaket bununla bitmiş olsun inşallah.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle