Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>çerkesler, türklere neden kız vermezler.
Gönderen Mesajlar
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
.....
27 Nisan 2008 Pazar Saat: 00:57

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 02 Mart 2010 Salı Saat: 02:09, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

.....


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

amara
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Fatma
Mesaj: 21
Ö.M.
Ynt: çerkesler, türklere neden kız vermezler.
27 Nisan 2008 Pazar Saat: 20:00


O öncedendi artık insanlarımız başka milletlerden de evleniyor. Çerkeslerin başka milletlere kız vermek istememelerinin nedenleri çok. Kendi kızlarının nerede olursa olsun becerisi nezaketi zarafeti ve saygınlığıyla bulundukları ortama uyum sağlayacaklarına emindirler. Ama karşı taraftan emin değillerdir saygın ve sadık olmayacaklarını kızlarının üzüleceğini; Akrabalık ilişkilerine gereken önemi vermeyeceklerini düşünürler (malum diğer milletlerde 1. dereceden akrabalık dışında akraba kavramı farklı algılanıyor akrabalarla evlilik yapılabiliyor) vs...
Selamlar ve Sevgilerle BZİLA...
İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: çerkesler, türklere neden kız vermezler.
27 Nisan 2008 Pazar Saat: 22:56

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 02 Mayıs 2008 Cuma Saat: 11:12, Değiştiren: İsmail ÇELİK

Merhaba,
Konuya önce Sn.Prof.Şemsettin GÜNALTAY\'ın (1971) bir açıklaması ile başlamak istiyorum.
\"Her hangi bir toplum, yabancı unsurlarla karşılaşmakta sakınca görmezse,incelemeden ve araştırmadan yabancı adetleri,gelenekleri, görenekleri hemen kabullenirse, kendi toplumunun bünyesinde ateşli bir hastalığın hummasını yine kendi yaratır.

Yabancı unsurların, temel unsurlara yaptığı etkiler, ilk zamanlarda pek hissedilmez gibi görünür. Garip bir hoşgörünün içinde yerleşir. Sonra milli olanakları, milli yetenekleri yer, bir sorumsuzluk ve bir \" neme lazımcılık\" havası yaratır. Temel binadaki (yapıdaki) unsurlar böylece gevşer. Soy , kültür ve milleti millet yapan ana bağlar çözülür. Korkunç bir iflas başlar. İşte en tehlikeliside budur.\" Sn. Günaltay durumu bu şekilde özetlemiştir.

Bu konuya değindiğiniz iyi oldu, amaranın dediği gibi o öncedendi, günümüzde asimilasyonun birinci nedeninin yabancılarla evlilik olduğu aşikardır. Zira evlilikten ziyade yabancılarla flört de bayağı yaygın olmaya başlamıştır. Bizim kültürümüzden olmayan kültürümüz hakkında hiç bir fikri olmayan sadece çerkes kızları güzel olur anlayışında olan bu şahıslardan uzak durulmasını ve yine eskisi gibi yabancıya kız verilmemesini çok arzuluyorum.
Saygılarımla,
Bıcra Saim
Yeni Üye


Şehir: Ankara
Adı: Saim
Mesaj: 8
Ö.M.
Ynt: çerkesler, türklere neden kız vermezler.
28 Nisan 2008 Pazartesi Saat: 14:23


Bazı Çerkesler arasında yaygın bir sözdür: "Rahat etmek istiyorsan Türk olacaksın" diye!.. Çerkesler in "ayıbı" vardır, Türklerin de yok değildir fakat ayrıntılar ve uygulamalar da küçümsenemeyecek farklılıklar olduğundan öyle söylenmiştir. Mesale Çerkes gelinleri herkese öz adlarıyla değil taktığı sevgi adlariyle hitap ederdi. Gelini olduğu ailenin büyüklerine belli bir süre hiç görünmez ve konuşmaz dı. Onlar içeri girip çıktıkça, öksürüp hapşırdıkca ve su içerlerken ayağa kalkardı. Aile ve komşu büyüklerine eşiyle birlikte görünmezdi. Başkalarının yanında çocuğunu kucağına alıp sevip okşamazdı. Bunun gibi daha birçok ince duyarlılıklar nedeniyle "bir tarafına dönersen ayıp, öbür tarafına dönersen günah" kısıtlamalarından kaynaklanan sıkıntılar vardı. Şimdi bu konularda benzeşmeler meydana geldi. Yani çoğunlukla Türk toplumuna uyduk. Kaba hatlarda hala bazı farklılıkların olması nedeniyle ve evlilik kurumunun daha sağlıklı işlemesi bakımından ayni değer yargılara ve alışkanlıklara sahip kimselerin birbiryle evlenmeleri daha doğru olacaktır. Bu mevzu sadece Türklere kız vermeme konusu değildir ve geneldir.

Bir örnekleme: Tek çocuklu eşini kaybetmiş bir elektrik mühendisi bir Bey israrla bir Çerkes hanımıyla evlendirilmeyi istiyor! Gerekcesi: Çerkes hanımları muti olurmuş, sadık olurmuş, hamarat ve kocasına iteatkar olurmuş... Bunlar doğruda, bu doğrulara kendisinin layık olup olmadığını ve özellikli o hanıma kendisinin hitap edip edemiyeceğini hiç düşünmüyor. Malesef insanlar bencilizdir, karşımızdakini değil hep kendimizi düşünürüz.

Zengin, genç ve güzel bir hanımla evlenmiş, saraylarının penceresinden karşıdan gelen kervanı seyrediyorlar ve zengin genç hanımına "Bak! Çanlar ne diyor: Zengine, zengine" demiş.. Hanımı da: "Hayır yanılıyorsun! Dengi dengine, dengi dengine diyor" demiş. Evet, her şeyin en olumlusu "dengi dengine" olanı değilmi?

amara
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Fatma
Mesaj: 21
Ö.M.
Ynt: çerkesler, türklere neden kız vermezler.
28 Nisan 2008 Pazartesi Saat: 19:23


Selamlar bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Sn. Koparal bey açmış olduğunuz önemli konuya ilk yazan ben olmuşum ve oradaki bir ifadenizi kaçırmışım"bu konuyu daha iyi bilen biri" şimdi baktım da bu konuyu daha iyi bilen biri gibi ilk ben yazmışım bu konuda yanlış anlaşılmak istemem.Dikkatsizliğim için; bu konuya vakıf ve benden daha bilgili saygıdeğer büyüklerimden özür diliyorum. Bzila
anadoluray
Banlandı

Bizden Biri


Şehir: ............
Adı: ..............
Mesaj: 67
Ö.M.
...
08 Mayıs 2008 Perşembe Saat: 18:00

Mesaj Değiştirildi.
Değiştirilme Tarihi: 02 Mart 2010 Salı Saat: 02:09, Değiştiren: anadoluray
Banlandı

...
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle