Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
Gönderen Mesajlar
amara
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Fatma
Mesaj: 21
Ö.M.
Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
03 Şubat 2008 Pazar Saat: 01:21


DAĞLAR ve KAFKAS KAMASI.

Uzak diyarlardan gelen yabancı sordu. “ Ey Kafkasyalı sen heybetli bir adamsın, lakin taşıdığın o kısa ve çelimsiz kılıç sana yakışmıyor. Hangi akla uydunda yaptın bu kılıcı”
Bana bu kılıcı yapmamı şu gördüğün yüce dağlar öğretti. Sen bu toprakların sahibi ve koruyucususun. İzin ver bizde seni koruyalım dediler. Ardından bana kendi içlerinden yaşlı olan ağaçları odun olarak verdiler. Odunları topladım ve güneş kadar sıcak bir ateş yaktım. Sonra dağlar demire seslendiler “ Ey sert ve biçimsiz demir, git ve kendini kardeşimizin maharetli ellerine bırak, ama sakın ona isyan etme lakin o seni biçimsiz halinden kurtarıp bir milletin ve bizim simgemiz yapacak” Demir dağların sözünü dinledi hiç sesini çıkarmadan kendini benim ellerime bıraktı. Bende onu yaktığım ateşe attım. Ardından ateş dile geldi. “Ey Kafkasyalı bu demir benim sözümü dinlemiyor, bana itaat etmiyor, dağlara söyle nehirlerindeki suyu sana göndersinler, bunun ilacı sudur” dedi. Şaşırdım ve sordum ateşe…Ey Kudretli ve kızgınlığıyla kimseyi yanına yaklaştırmayan ateş. Senin en büyük düşmanın su değilmidir? Neden düşmanından yardım istersin? Bak evlat dedi. “ Bu dünyada sizin erkekleriniz bana, kadınlarınızda suya benzer. Kadınlarınız o su kadar sakin, berrak ve temiz değil mi? Lakin onlardan olan erkekleriniz, neden benim gibi kudretli ve yenilmezdirler hiç düşünmez misin? İşte bizde suyla senin annenle baban gibiyiz.” Dağlar ateşle konuştuklarımız işittiler, yamaçlarından bana suyu gönderdiler. Ve şöyle dediler “Ey Kafkasyalı o demir sana kızmıştır onu sana gönderdiğimiz suyla sakinleştir. Ama sakın ona haddinden fazla boy ve en verme yoksa sana itaat etmez. Eyer bu söylediklerimize uyar ve sadık kalırsan bizim olduğumuz hiçbir yerde yenilmezsin.” Dağların ve ateşin sözüne uydum ve demiri suya bıraktım, Demir dile geldi “Ey Kafkasyalı benim adım artık çeliktir. Sen beni o biçimsiz ve karanlık halimden kurtarıp, şu gökyüzünde asılı duran güneş kadar parlak, bakışların kadar keskin kıldın. Artık biz seninle kardeşiz sana ve bu dağlara sonsuza kadar sadık kalacağım, senin düşmanın benimde düşmanımdır.”
Daha sonra dağlara ateşe ve suya selam vererek yola çıktım. Aradan yıllar geçti ve bir sabah dağların sesini işittim “ Ey Kafkasyalı neredesin? Düşman yamaçlarımı çiğniyor bize verdiğin sözü tutmayacak mısın’ Hemen atıma atladım. Dağların yardımına koştum ve düşmanlarımla karşılaştım. Onlar bana uzun ve heybetli kılıçlarını göstererek “ O küçücük bıçakla mı bize meydan okuyorsun” Dediler. Benimle dalga geçtiler. Hiç düşünmeden atımı üzerlerine sürdüm onlarda heybetli kılıçlarını çektiler, ama her savuruşlarında ya bir ağaca, yada bir dala çarpıyordu. Tek bir yara almadan hepsini hakladım, İşte o gün anladım dağların bana ne demek istediğini. Benden sonra gelecek olan neslim bu çeliğe türlü isimler takacak, türlü savaşlara katılacaklar ama şuna eminim ki bellerinde bu çelik ve arkalarında bu dağlar olduğu müddetçe hiçbir zaman yenilmeyecekler.
Bu hikâyeyi yazmamın sebebi şuydu. Can vatanımızda gözü olanlar bize şöyle soruyorlar “Sizin ordunuzun kaç askeri, kaç tane ağır silahı var ki bize kafa tutuyorsunuz” Bende bu soruya yanıt olarak, belimizde ki kamaya bakmalarını ve dağlarımızda ki ağaçları saymalarını öneriyorum.


Kurtuluş TUGiPA (GABLiA)


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

güpse
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Derya
Mesaj: 160
Ö.M.
Ynt: Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
04 Şubat 2008 Pazartesi Saat: 09:37


Merhaba Fatmacım; öncelikle aramıza hoşgeldin.
Paylaşım için teşekkür ederiz, güzel bir paylaşımdı.Katılımlarını herzaman için bekliyoruz.Böyle güzel yazılarını bizimle sürekli paylaş.
erdinç
Bizden Biri


Şehir: antalya
Adı: erdinç
Mesaj: 118
Ö.M.
Ynt: Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
04 Şubat 2008 Pazartesi Saat: 10:33


Merhaba gupseye aynen katılıyorum yazı konusunda.Aramıza hoşgeldiniz devamını da bekliyoruz.
amara
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Fatma
Mesaj: 21
Ö.M.
Ynt: Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
04 Şubat 2008 Pazartesi Saat: 22:59


Teşekkür ederim Hoşbulduk arkadaşlar. Kültür paylaşımının olduğu her yerde hep birlikte olmak umuduyla..
İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: Hoş bir hikaye paylaşmak istedim
05 Şubat 2008 Salı Saat: 09:24


Çok güzel bir yazı bizimle paylaştığınız için tşk ederim.
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle