Site Ana Sayfa> Altıkesek Köyü Forumları>>>Genel Konular >>>Buruk bir bayram hikayesi
Gönderen Mesajlar
erdinç
Bizden Biri


Şehir: antalya
Adı: erdinç
Mesaj: 118
Ö.M.
Buruk bir bayram hikayesi
25 Aralık 2007 Salı Saat: 02:49


Bir bayram daha uzakta geçti.Biraz buruk durgun ve o bayram sabahı coşkusundan yoksun.Bayram da çoşkun la msn de sohbet ederken erkenden kalkıp bayram namazını kılıp hep beraber kabristanı ziyaret etmedikten sonra o bayrama bayram demem demişti bana.Nekadar da haklıydı.Bir an düşündüm çocukluğumuzdaki o bayramları.
Arefe gününden heyecan başlardı.Bayram dolayısıyla köye gelen uzun zamandır görmediğimiz insanları görmenin mutluluğu hiç birşeyle ölçülemezdi.
O gece heyacandan sabah olmaz bayramlıkları yatağımızın baş ucuna koyar öyle uyumaya çalışırdık.Sabahta erken kalkar abdest alır coşkuyla camiye giderdik.
Namazdan sonra büyüklerimizin arkasında mezarlığa çıkardık dualar okuyarak.İşin bu huzurlu kısmı bittikten sonra bizim için en heyecanlı ve eğlenceli kısmı başlardı.
Kurban kesilmesi ardından taze ciğerle sıcak güzel bir kahvaltı VE pencereden telaşla bakardık acaba arkadaşlar köyü dolaşıp şeker toplamaya başladılarmı diye.Sonra komşu köyün çocukları gelirdi maç yapmak için her bayram olduğu gibi kısacası bayram boyunca sürerdi bu coşku.
Neydi o günler ahh nerde o günler.
Ben şimdi bu bayramda erken kalktım her bayram olduğu gibi ama ne bir bayram coşkusu nede köyümdeki çocukluk heyecanım.Büyüklerimin bayramını telefonla kutladım ellerini öpemedim.Kabristana çıkıp geçmişlerime bir fatiha okuyamadım.Memlekete gidenlerle sadece selam söyledim köyümden geçenlerden el sallamalarını istedim.
Sabah işe yetişmeye çalışırken kapıda mahallenin erkenden kalkmış birkaç çocuğu bayramın mübarek olsun amca diyerek koşup elimi öptüler.Benden aldıkları muhtemelen ilk bayram harçlıklarıyla sevinçle kayboldular.Oysa biz küçücük bir şekerle mutlu olurduk.Benim şekerim çikolatalı seninki değil diye iddalaşırdık.Bizi en mutlu eden en güzel şekerler ve birde komşu köyün çocuklarını yenmekti.
Ama şimdi benim bayramım resmi bir ortamın soğuk ve ciddi bir kutlaması sadece
samimiyetten yoksun ve mecburiyetten.Belki şartlar zordu ama köyümün bayramları bambaşkaydı.
Coşkunla o sohbetimizden sonra dahada hüzünlenip aklıma geleni yazıp karaladım.
Amacım bayramı coşkuyla geçirenleri hüzünlendirmek değil.Ama bayramın bazıları için birde bu boyutu var bunu dile getirdim.Hüznümü ve duygularımı köyümle köylülerimle ve üyelerimizle paylaşmak istedim.
HERKESİN BAYRAM COŞKUSUNU VE YÜZÜNDEKİ O HUZURLU TEBESSÜMÜ EKSİK ETMESİN YÜCE RABBİM.


Sponsor Bağlantılar

BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

güpse
Bizden Biri


Şehir: Kayseri
Adı: Derya
Mesaj: 160
Ö.M.
Ynt: Buruk bir bayram hikayesi
25 Aralık 2007 Salı Saat: 11:29


Arkadaşım döktürmüşün yine.Nerde o eski bayramlar.Galiba herşey çocuklukta güzeldi.Yapmayın böyle.İyiki güzel bir bayram geçirdim.Ama işte insanın hayatta istediği şeyler gerçekleşmiyor.Gerçekleşse ben neler isterdim sen biliyormusun?Gurbet, sıla bunlarsızda olmuyor.En büyük güzellik, mutluluk sağlık bunu asla unutmayın.Gerisi ikinci planda kelır herzaman.
Bu bayramımın güzel geçmesinde sizinde payınız var.Senin, Setenayın sesini duymak çok güzeldi.Bayrama sizlerle başladım ben.Erdinç; bu arada akşama işkembe var:)Anlayacağın aç kaldım.Temizleyemediğim, dokunamadığım gibi yiyemiyorumda
Sevgi ile kalın...
İsmail ÇELİK

Administrator


Şehir: Kayseri
Adı: İsmail
Mesaj: 212
Ö.M.
Ynt: Buruk bir bayram hikayesi
25 Aralık 2007 Salı Saat: 11:39


Gurbette olmak bu duyguların daha çok hissedilmesini sağlıyor olsada inan buralarda o eski bayramların tadı kalmadı. Poşetlerle şeker toplamak, tebrik kartları göndermek, yeni kıyafetler almak ve daha aklıma gelmeyen bir çok bayram geleneği yok olmak üzere, yani bu duygularınız tamamen gurbette olmanızdan kaynaklanıyordur.
gcoskun

Moderator


Şehir: Mucur
Adı: Coşkun
Mesaj: 130
Ö.M.
Ynt: Buruk bir bayram hikayesi
25 Aralık 2007 Salı Saat: 14:46


Erdinç kardeş yazdıklarına aynen katılıyorum aslında yazacak daha çok şey var ama boşveeeeeeeeeeer hayat böylede güzel olsa gerek çünkü geçmişte kalanlar bir daha gelmiyorki nelereeer neelreeerrrrrr :-(
setenay

Moderator


Şehir: SAKARYA
Adı: SETENAY
Mesaj: 174
Ö.M.
Ynt: Buruk bir bayram hikayesi
25 Aralık 2007 Salı Saat: 15:38


Arkadaşlar sizlere katılmamak mümkün mü, galiba herkesin içinde eskilerden kalan özlemler hep olacak
Sayfa: 1  
Sadece Üyelerimiz Mesaj Yazabilirler.

Yazılım,tasarım,kodlama,programlama Muhammet ÇELİK 2007
Anasayfa | Hakkında | Albüm | Makale | Şiir | Video | Mesaj | İletişim
Çerkez Müzikleri Çerkez İsimleri Çerkez Adetleri Çerkez Radyo Çerkez Sohbet Çerkez Chat Çerkez Şiir Çerkez Resimler
Tüm hakları saklıdır. Chelick Firma ekle