Bugün : 18 Temmuz 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 1
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz:
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 60400446
Toplam Tekil Hit : 20101077
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4790
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : OLUMSUZLUKLAR ve SABIR
İsim : saim
Soyisim : Tuç
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

OLUMSUZLUKLAR ve SABIR
(Saim Tuç Bic-ra 31.03.2014)

İnsanlar çok acımasız çokta merhametli olabiliyorlar, önemli olan bu iki duygunun dengelenebilmesidir. Denge ölçüyle sağlanır. Ölçü hayatın, dil ve davranışların biçimlendirilmesidir. Adıge'ler bu biçimlemeye “Xabze” demişler, zaten kelime anlamı da öyledir. Abaz/Abaslar da “Akabz” aklın dili diyorlar ama bu dilde (Adıgecede de olduğu gibi) akıl kavramı yoktur. Akıl, kafa (Beyin) enerjisini kalbe yöneltmek suretiyle doğruyu kalpte arayıştır! Onun için “Xabze ve akabz” kurallarında akılla his dengelenmesi vardır. Önemi ve özelliği buradan kaynaklanır: Seversiniz fakat bir ölçüsü vardır bayağılaştıramazsınız. Saygıya da ihtiyaç olduğu için, sayarsınız ama kişiliğinizi ayakaltına veremezsiniz.


Hayatta en büyük varlık akıllıca düzenlenmiş bir toplumdur. Öncesiz tarihlerden beri varolduğu söylenen Çerkeslerin (Öyle değilse bile “Mitoloji”yle veya hayalleriyle ilklere ulaştıkları söylenebilir) dolaysıyla müthiş bir kültür gelişimleri vardır ve diğer toplumlara katkıları da, net olarak bilinmiyor olsa bile, küçümsenemeyecek boyutlardadır. Atasözleri geçmişin iz düşümüdür derler. Ben Xabze ve Ğakabz’ın dili olarak kabul ediyotum ve üzerinde düşünülürse hayli aydınlatıcıdır.


Mesela: Yıvumemle vumgurğöen, yıvumula çumırbğan” (Yokluk nedeniyle tasalanma, varlık içinde çürüme) “Yırxöeva vazkuc, yuxöevagi vazkuc” (Söyleneni düşün, söylediğini de düşün) “Vuanımğalu vumçan, vuçastın vanğal” (Yakışmadığın yere oturma, oturduysan yakış) Şimdi tutarda sözünün nereye ulaştığını bilmeyeni toplumun önüne koyarsanız kırıcı, itici olmazda başka ne olur? Kaberdeyler “Pıselake zımıçam ne yıreyç” (Konuşmasını bilmeyen göz çıkarır) demişler. Evet, esas olan liyakattır ama bazıları kendilerini aşırılıkla ifade eymeye meyyaldir. Bunun için yine derlerki “Jıbğam teysu pısım xopıge” (Rüzgâra binmiş suyu tekmeliyor) “Arğoeyim yıkoablım yepl, yıkoblır hezhınumi yepl” (Sivrisineğin sağrısına bak sağrısını çıkaracak olana da bak)


Eskiden bütün girişimler gurup saldı, uygulamalar merasim seldi. İki kişinin bir araya gelmesiyle gurup oluşur biri diğerini temsil ederdi. Binlerce kişi bir araya gelse bu yöntem değişmedi ve toplumuna uyamayan la gurup oluştura mayanı adamdan saymazlardı. Şimdi gurup oluşturmak yerine kutuplaşmayı seçer olduk Allah hayretsin! Eskiden sorumluluklar paylaştırılmış herkes nerede ne yapacağını nasıl davranacağını bilirdi. Büyüğün küçüğünü denetlediği vede tamamladığı bir otokontrol sistemi vardı. Şimdi demokrasinin kişiden iki şey beklediğini görüyoruz: Biri, meslek sahibi olmak, diğeri demokratlıktır. Dolayısıyla demokrasi bireyin bağımsızlığını hedeflediği için kompleksli ve hırslı, aklı önde gelenleri kontrol etmek ancak, günümüzde: Cezai müeyyideler, kanunlar, Polis ve silahlı güçler aracılığıyla sağlanabilmek-tedir. Eskiden “biraz dışarı gelirmisin” diye çağrılan kimse anlayacağı lisanla ikaz edilirdi...


Günümüzde eski sosyal değerler, ortak bilinç, Şean, Vukıte ve Pıxaşare kavramları erezyona uğradığı için, yaşımız ve konumumuz gereği olarak benim gibiler, bazen bulunmak zorunda kaldıkları ortamlarda, “boğaz dokuz boğumdur” dedikleri gibi ya çokca yutkunma zorunda kalınıyor yâda asabileşip kırıcı oluyoruz. Diyorlarya: “Söylenmemiş söz yoktur duyulmamış vardır” diye. Geçenlerde genç bir hanım kızımızın veb sayfasında rasladım, kime ait olduğu yazılı değil: “Sabrıma sükûtu giydirdim tevekkül deyim” diye... Bu süzme söz: Benim gibi aşırılıklar sergileyen yâda bilmediği halde bilgiçlik taslayarak ahkâm kesen, menfi davranışlara karşı tahammülü telkin ettiği, sonsuz iradeye sığınmayı hatırlattığı için ziyadesiyle beğendim ve herkesle paylaşmayı düşündüm. Sağlıkla...

Saim 31 Mart 2014 Ank.
BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 10.04.2014
Anı Hit : 939Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..