Bugün : 17 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 6
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.147.142.16
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59601913
Toplam Tekil Hit : 19724182
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Sürgün ve KEFKEN
İsim : Saim
Soyisim : TUÇ
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Hağazşez voere,
Gumxare yağhamırben;
Ğaçkere haçıxçe!
Yemvaş ğavuskoe hanomıryen;
Hajlağu ha-enızlağagi zımğoe,
Yızeçızlağagi Ğa-ğücğüs:
Ğaybgare tınçre yağrıtkoe!

Yüce yaratan,
Sen bizlere kötülükleri gösterme;
Azgınlıklardan sakın!
Olumsuzluklarla karşılaştırma;
Halkımız neredeysek te hepimize ve
Tüm insanlara ayrımsız:
Sağlıklı rahat bir yaşantı ver!

Bilindiği gibi:
Yüce Tanrı'nın halkımıza bahşettiği seçkin bahçede, tarih boyunca atalarımız hiç rahat yüzü görmedi. Onlarda mı bir hata vardı yoksa başkalarında mı? Oda yeteri kadar bilinemedi. Bizim geleneğimiz de "hediye edilenin, edenin hatırına sakınılması ilkesi" vardır. Atalarımız buna sadık kalmak istediklerini, herhalde "ayıp olmasın" diye çevrelerine yeterince ve gereği gibi anlatamadılar ya da anlamak istenmedi!

Dolaysıyla:
Bu ecdat topraklarına çok göz dikenler oldu; eskiden hayli güçlü gruplar gelip gittiler. Fakat 864 te gelenlerden çekilen, başka hiç kimseden ve hiçbir halktan çekilmedi. Bunlar her gün bir bahaneyle atalarımıza rahat vermezken "BİN YIL" sonra da, ne yaptı-yaptı insanlarımızı yerlerinden, yurtlarından ettiler.

Bizim dedelerimiz sadece Kafkasya değil Anadolu'ya, Küçük Asya'nın boydan boya Karadeniz sahillerine, istemeyerekte olsa yığınla can döktüler. Şimdi "KEFKEN" adıyla bilinen yöre: "Nesli münkariz olmamak, tamamen kaybolmamak için dedelerimizin hangi çileleri göze aldıklarının, bilinen ufak bir göstergesidir.

Ne hazindir değil mi, bu sahillere gelen garip Kafkasyalılar kim? Kendilerine barınak edindikleri Babalı sahili mağara taşlarına, gelecek endişelerini kazıyanlar ve Karaağaç köyü mezarlığında yatanlar kimlerdir? Bunlar arkalarında, kendilerini defneden birilerini de mi bırakmadılar? Şimdi onlar nerede, aralarında benim büyük dedem, gençlerin dedelerinin dedesi de var mıydı? Bir "ABJUVA" Yaşlısı şöyle diyordu: "Bizim başımıza gelenleri sakın kimseye anlatmayın, onlar inanılacak gibi değil, sonra adınız yalancıya çıkar inanırlığınızı kaybedersiniz"

Sürgünü yaşayanlardan biri de şöyle diyordu: "Biz, gençlik saikasıyla taşkınlık yapmayan, önderlikte yarışmayan, Allaha eş koşmayan bir anlayışın sahipleriyiz. Hangi yöne dönsek bir kandırmaca, aldatmaca! Çaresizlik midir bizim son sığınağımız? Sizin cenaze kaldırma tarzınızı kimin usulüne göre uygulayacağız"

Evet! Bizim ecdadımız hiçbir zaman saldırgan olmadı. Hayvanlara bile kullanmak için terbiye edilmiş yumuşak deriden özel kamçı yaptılar. Öküzlere dürtmek için meses, üvendire kullanmadılar. Dürtmeyi o kadar yadsımalarına rağmen "AZGIN KİMSELERİ" caydırıcı olur mu diye göğüslerine fişekleri (hazır) sıraladı, bellerine ucu sipsivri bir kama takarak, bedenlerinden ayrılmaz aksesuar haline getirme zorunda bırakıldılar.

Şimdi değiştiğini sandığımız, medeni dünya ya baktığımızda: Göğe tırmanmanın, ürkütücü boyutlara ulaşan kitle imha silahlarının, robotik teknolojinin gelişmesi dışında, insani değerler açısından değişen fazla bir şey yok! Hala bizim varlığımıza tahammül edemeyenler var. Abhazya, Osetya, Çeçenya bunun birer örneği. Vatandaşı olduğumuz Türkiye'nin tutumuna gelince: En basit anlatımıyla her gün, TRT ekranlarından izlediğimiz bütün dünya ülkelerinin hava durumuyla ilgili bilgi verilirken: Bakü, Tiflis ve Azak Denizi arasında kalan K.Kafkasya bölgesi, her nedense unutulur! Günümüzde ARSIZLIK yapamıyorsanız haktan-hukuktan da bir şey anlayamaz-sınız! Bizim mayamızda "BAĞIRMAK" olmadığı için şimdide fazla şanslı olduğumuz söylenemez.

Her neyse, sonuç olarak: "Yüze beraber yapılan övgü, arkadan yapılan yergi gibidir" eski anlayışımıza dayanarak, konuları daha fazla ileri taşımadan, sözü de daha çok uzatmadan söylemek istediğim şu: Kefken yöresini "Soy kırımdan arta kalanların torunlarına "ANI BELDESİ" haline getiren ve ayni gerekçeyle her yıl orada toplanma geleneğini sürdürmeye çabalayan Kocaeli Kafkas Kültür Derneğine, ona destek veren diğer dernek mensuplarına ve emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.

Buna bağlı olarak:
Onurlarını ayakaltına vermemek için, cennet yurtlarını terk etme zorunda bırakılan ve bu uğurda can veren bütün geçmişlerimizi Saygıyla, rahmetle anıyorum. O kabristanda yatanlara ve orayı tahrip etmeden bu günlere getiren yöre halkının da bütün geçmişlerine Cenabıhaktan rahmet diliyorum.

Son söz olarak:
"Allah bizi dağıtanları da dağıtsın" demi yelim! "Allah onları, yaptıkları zülüm ve kötülüklerin pişmanlığı içinde ıslah etsin" diyelim!

(DİLEK)
Sürgün konusuna girerken Abazaca kısa bir "OLUMLAMA" ile başladık. Bitirirken de ADIGECE bir "OLURLAMA" ile bitirmenin doğru olacağını düşünüyorum. O bakımdan:

Bınre nıbereke zexemıde zırışımıar Ğadıye pıselhajs. Ğabı nexay: Pıse zezıha leovjığav xoam zepsovmi yaduney ğaçanığar zıs. Deri ğabı daxöpsevahri: Tham kıyğaça cıhu, jılağu xoam zepsovmi zeşım-eyü zedepsevunu zıugrıonığa karit. Deri ğabı tınşure, ça-ah di-u dahepsevahınır nasıp tıhuyçhe.

Yavrusu ve midesiyle benzeşmeyen kimsenin olmadığı, eski bir Çerkes Ata Sözüdür. Onun gibi: Can taşıyan bütün yaratıkların dünya hayatı da benzerdir. Bizlerde onların arasında yaşadığımıza göre: Cenabıhak yarattığı bütün insanlara ve toplumlara sürtüşmeden barış içinde, huzurla yaşayacakları bir anlayış versin; bizlerede, onların arasında rahat ve saygın yaşamayı nasip etsin!... Herkese sağlık ve esenlikler diliyorum.

Saim Tuç, Bic'ra 21.05.2010


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 21.05.2010
Anı Hit : 2230Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..