Bugün : 25 Mart 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 5
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 18.208.211.150
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59982708
Toplam Tekil Hit : 19908090
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4786
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : BJA SEREMONİSİ
İsim : Bicra Saim
Soyisim : TUÇ
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Düğün Salonuna Nasıl Uyarlanmalı

1- BJA olarak isimlendirilen, takriben 25 cm çapında iki elin arasında tutulabilecek bir kab (tas veya kupa) ile içindeki içecektir. İyi dilek ve temennilerde bulunulmasına vesile olmasına dönük bir semboldür.

2- Tasın içinde herkesin yudumlayacağı değil, isteyen beş-on kişinin tadacağı kadar bir içecek (Bal veya şeker şerbeti, kola cinsi şeyler, hatta sade su da olabilir) iki-üç parmak noksan olarak doldurulmalı.

3- Şerbetin, tastan yudumlanması istenmiyorsa, isteyenlere bardak dibinde de tattırılabilmeli ve tastan yudumlayanlar bu kaseden almamalı. (Küçük kaselere önceden azar miktarda şerbet konarak, tepsi üzerinde sunulmaya hazır şekilde geri planda bekletilmeli.)

4- Tadımlık yiyecekler, büyük bir kahve tepsisi üzerine (yuvarlak olması tercih edilmeli) altta biraz seçmeli kuru pasta sıralanmış, üzerinde tadımlık daha değişik yiyecekler ve en üstte de kestane şekeri, çıkolata vs türünden tatlımsı şeyler, pramit tarzında tepeli şekilde hazırlanmalı.

5- Bu hazırlıktan sonra düğünün ortalarına doğru, oyunlar durdurularak, BJA seremonisi için büyükler huzura davet edilmeli. Salonun en yaşlısı ortaya, temenni konuşmasını yapacak kişi onun soluna ve daha küçükler yanlara sıralandıktan ve herkes yerini aldıktan sonra..

6- Şerbet tasını taşıyabilecek ve büyüğe takdimini yapabilecek olgunlukta, orta yaşlılardan biri Bıja'yı sağ elinin avuç içi üzerinde tutarak, sol elini yandan düşmesin diye destek yapmış şekilde, Damadın babaannesi, anneannesi yada onların yerini alabilecek akranlarından aileye yakın biri, yiyecek tepsisini taşıyacak genç kızla ortalarına alarak, kız en sağ baştada, üçlü olarak yan-yana sıralanmış şekilde SALON BÜYÜĞÜ nün karşısına gelerek:

7- Bja'yı taşıyan, "Torununu evlendirilmesine katılımın bir şükran ve teşekkür ifadesi olarak bu ikramda bulunduğunun söylenmesi ve BJA'nın büyüğün eline verilişinin hemen ardından, geri planda olan bir gencin refakatiyle Nene pozisyonundaki geçkin hanım tekrar yerine dönmeli. Bja sorumlusu ve tepsiyi taşıyan kız yana çekilmeli.

8- Kupa'yı iki eliyle alan büyük: Bu ikramından dolayı neneye ve düğüne katılanlara kısa bir teşekkür konuşması yaptıktan sonra, önceden belirlenmiş olan kişiye, herkesin adına GELENEKSEL temenni konuşmasını yapmak üzere Kupa'yı vermeli. (Salon Büyüğü gerek duymuyorsa konuşma yapmadan da verebilmeli)

9- Kupa'yı iki eliyle yanlardan kavrayan ve sol tarafında duran kişiyle birlikte bir adım öne çıkarak temenni konuşmasını yapmalı. Konuşma bitiminde Kupa'yı sol tarafındakine vererek ve oda ilk yudumu aldıktan sonra Kupayı, kupa taşıyıcısına (Kupa Sorumlusuna) geri vermeli.

(Not: BJA bir semboldür! Eğer içecek kaselerde sunulacaksa, geri planda hazır bekletilen kaseler devreye sokulmalı. Şayet kupadan yudumlamak isteniyorsa Kupa önde, kaseler tepsi üzerinde onun arkasında, en arkada da tadımlık yiyecekler, isteyene istediğinden ikram edilmeli ve bu seremoni ayakta ve gruba katılanlar arasında gerçekleştirilmeli, oturanlara ikramda bulunma zorunluluğu olmamalıdır.)

10- Bja seremonisinin bitimine doğru oyun havaları çalmaya başlamalı ve genç bayanların, kızların delikanlıların da katılımıyla düğün başlatılarak oynayabilecek konumda olan büyükler oynatılmalı. Gençlerle şenlenen düğün kalabalıklaşınca ya büyüklerden birinin gençlere nasihatımsı kısa bir hitabından sonra yada gerek duyulmuyorsa büyükler tedricen masalarına geri dönerek meydanı gençlere bırakmalıdır. 15/08/2008


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 18.08.2008
Anı Hit : 1354Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..