Bugün : 13 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 1
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.80.45.31
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59578441
Toplam Tekil Hit : 19712717
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Ben köylüyüm
İsim : BIC'RA Saim
Soyisim : TUÇ
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Köylülüğümü köylülerle paylaşmak istiyorum!...

Köy, sosyolojik oluşumun "ana kucağı" gibidir.. İnsanı şefkatle kucaklar ve barındırır. Korur, kollar ve gözetir. Sevincine, üzüntüsüne ortak olur. Geçmişten gelen aktarımlarla geleceğini aydınlatır. Sorumluluk nedir, yol, yöntem öğretir. Toplumdaki yerini ve kişiliğini etkinleştirir.

Ekonomik açıdan baktığımızda Köy ve küçük işletmeler, "anaç" üreticidir. Tabiattan aldıklarını insanların kullanımına sunar. Küçük şehirler aracıdır, birinden alır diğerine verir. Büyük şehirlerde de üretim vardır fakat, orada insanlar makinenin bir uzvu (elamanı) haline gelmişlerdir, nasıl yaşadıklarının fazla farkına varmazlar.

İnsani açıdan baktığımızda, köyde herkesin kapısı ve sofrası herkese açıktır; köye geleni eve buyur etmekten ve Allah ne verdiyse misafirle paylaşmaktan hoşlanılır. Şehirde ise utanma belası, ağız ucuyla bir teklif yapılır; ya iş yerinde yada kahvede bir çay veya kahve ikramıyla kalınır. Şayet olmuyorsa lokantada bir yemek yenir ve yatıya otele yönlendirilir. Büyük şehirlerde ise, görüşmeler randövi ye bağlıdır! Kararlaştırılan zaman ve yerde bir araya gelinir ve genelde misafirin konakladığı otel evi sayıldığından ev sahibi pozisyonunda olan misafir tarafından ağırlar.

Ben köylüyüm!
Köyümün adı Altıkesek (6kesek) Web Sitesi de öyle!..
Çerkeslerin geleneksel gelişiminde köyün önemini ve toplumsal yapılanmasındaki konumunu biraz bilenlerdenim. Dolaysıyla köyler boşalmış da olsa iletişim ortamında yaşatılmak istenmesi memnuniyet vericidir. Bu memnuniyetin bir ifadesi olarak, yukarıdaki gibi zaman-zaman bu yöndeki düşüncelerimi ve bazı kısa değerlendirmelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu vesileyle

Köy sitelerimizin fare oyununa gelmemesi, ekranların kirlenmemesi, daima temiz ve net görüntüler ve yararlı bilgiler vermesi arzu ve temennisiyle; 2008 Yılının, camiamızın maddi ve manevi alanda kalkınmasına, toplumsal birlikteliklerin, huzurun artmasına, kendi kültürel boyutu içinde artı değerler kazanmasına vesile olması, bütün insanlık alemine yarar getirmesi ve barış yılı olması içtenlikli dileğimdir.

Bıcra Saim Tuc


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 31.12.2007
Anı Hit : 1205Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..