Bugün : 26 Mart 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 13
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.166.133.84
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59992748
Toplam Tekil Hit : 19913083
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4786
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : VII. DÇB KONGRESİ
İsim : BIC'RA Saim
Soyisim : TUÇ
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

VII. DÇB KONGRESİ
Nedeniyle ilgililerine teşekkür.

Kuzeyden esen acı rüzgarların, bundan yaklaşık yüz kırk yıl önce yeryüzüne saçtığı K.Kafkasyalı kadersiz insanların, hala dağınık şekilde yaşamakta olan nesillerinden bazıları, bulundukları ülkelerde ki soydaşlarını tem silen, “7. DÇB Kongre”sine katılmak üzere kimi delege sıfatıyla, kimileride gözlemci olarak İstanbul’a toplandılar… Bizlerinde dinleyici sıfatıyla aralarında bulunduğu ve Beş ayrı dil’in konuşulduğu bu kongre de; bazıları “Ana dil”lerini unutmuş olsalar da: Ayni kültür dokusunun kaybolmadığı hususu ile onun kokusu kongre’ye hakimdi... Misafirlere verilen değer, küçüğün büyüğe saygısı, büyüklerin olgun tavrı, konuşma adabı, konuşulanları anlayışla takip bunun önde gelen göstergelerindendi…Güzel konuşanlara, edebiyatçı ve sanatçılara gösterilen yakınlık güzeldi. Aralarında bulunduğu camia’ya ayrımsız, içtenlikle hizmet ederek, gururla tevazu’yu bağdaştırmasını ve dik durmasını bilenleri takdir, Süleyman SEBA’nın tebrik telgrafına tutulan alkıştan belliydi.

Türkiye Devleti’nin eski bir bakanı ve siyasetçileri olarak kongreye katılan ve “Orijin Kimlikleri”ni açıklamaktan kaçınmayan, etnik kimlikleri ile birlikte kendilerine olan öz güvenlerini rahatlıkla sergileyen Sayın Zekeriya Temizel ve Bursa Millet Vekili Sayın Dr. Şerif Birinç’in bu açık ve net tutumları Saygıyla ve teşekkürle karşılanmaya değerdir. Ayrıca bu tutum, Çerkeslerin geleceğinin hala engellenmekte olduğu saplantısı içinde kendini gizleme ihtiyacı duyanlara karşı da uyarıcılığı ve özendirici olması açısından takdire şayandır.

Bunların ve kongre dışında: Pazar günü “SİNE 5” Yansıma Program’ında, Program yapımcısı ve sunucusu Sayın Erdal Alkış’ın Sayın Muhittin Ünal ve Sayın Cihan Candemir ile yaptığı “Canlı yayın”da: Her iki konuşmacının da sergiledikleri Çerkesler’le ilgili bilinç ve “Çerkes Medeni Tavrı” memnuniyet vericiydi. Bunun yanı sıra bizim gibi geçkinleri de hayli yüreklendiriciydi. Yaradan ailelerine ve kendilerine ümit bağlayanlara bağışlasın!

Her şey mükemmel miydi derseniz? Her şey dörtdörtlük olursa nazar da değebilirdi!... O bakımdan bir nazar boncuğumuz olmalıydı ve (Fazla ilgi toplamamış olmasına rağmen) oda vardı. Birde kongreye Ankara’dan hayli katılım olmasına rağmen gurup oluşturamayarak dağınık hareket edilmesi hoş değildi . Her neyse, her şeye rağmen her şey güzeldi. Katılan, emeği geçen herkes sağ olsun! Özellikle Tertip Komitesine: Orhan Özmen, Hikmet Albayrak, İlhan Kıymet, Aytek Kurmel, Ömer Karataş ve Nihat Yılmaz’a bu organizasyon sorumluluğunu yüklendikleri ve başarıyla sonuçlandırdıkları için, kendilerine yardım edenleriyle birlikte hepsine ayrı,ayrı teşekkür ediyorum. Daha nice güzel organizasyonlarda bir araya gelinmesi dileğiyle, Hoşça kalın!

Bıc’ra Saim Tuc
16/05/06


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 04.12.2007
Anı Hit : 1383Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..