Bugün : 21 Ocak 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 4
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 3.80.55.37
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59781569
Toplam Tekil Hit : 19809312
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4784
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : MİLLETMİ-CEMAATMİ
İsim : BIC'RA Saim
Soyisim : TUÇ
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Sosyal hayatın oluşmasını pratik bir yaklaşımla açıklayacak olursak: İnsanlar varlıklarını sürdürebilmek daha rahat, daha kolay ve daha güvenli yaşayabilme ihtiyacından bir araya gelme ve insani ilişkiler doğmuştur. Bireyin beslenme, korunma, ve üreme içgüdüsüyle başlayan bu ihtiyaç: Zaman içerisinde büyüyerek, giderek daha da gelişerek ve genişle-yerek bugün ki bildiğimiz “sosyal seviye” oluşmuştur…

Bu sosyal oluşumun başlangıcında en küçük tipiyle
“aile” vardır. Ardından adına Kılan mı, Kavim mi, Kabile mi diyeceğimiz insanın içinden geldiği “soyu ve toplumu” gelmektedir.

Yeryüzüne dağılmış insan topluluklarının yaşadıkları “coğrafya, iklim şartları ve karşılaştıkları olaylar” hem fiziki açıdan, hem de değer yargıları yönünden farklılaşmalarına yol açmış ve bu ayrışmadan da “ırklarla milliyetler” doğmuş-tur. Bilindiği gibi “ırklar” bilim adamları tarafından insanlar arasında yapılan fizyolojik bir tasniftir. Milliyet ise, ayni değerleri paylaşmaya dayandırılmıştır...

Paylaşılan değerler denince akla kültür geliyor!... Kültür denince de ilk akla gelen adet ve geleneklerdir. “Adet ve gelenekler, kültürel anaç olduğu kadar tarihinde başlangıcı sayılmış, başarısı önceden denenmiş sağlıklı çözüm yolları ve bir arada yaşamanın bağdaştırıcı sağlam yöntemleri” olarak ta kabul görmüştür.

Kültürün hayli değişik tarifleri vardır. Fakat bunlar birbiriyle fazla çelişmezler. Mesela: (Marx diyor ki) “Kültür, doğanın yarattıklarına karşılık insanoğlunun yarattığı her şeydir.” (Linton diyor ki) “Kültür, bir toplumun tüm hayat biçimidir. " (Tozzer’de) Kültürün toplumsal olarak öğrenildiğini ve ayni yoldan yeni kuşaklara aşılanan davranış örüntüleri yada kalıpları olduğunu öne sürmektedir. (Bozkurt Güvenç de) “Varlığı bilinen bütün insan topluluklarının, mazilerinden gelen değer birikimlerinin tümüne birden kültür diyoruz” dedikten sonra toplumun tarifiyle ilişkilendirmek suretiyle bir açıklama daha yapmaktadır

“Toplum: Ortak yaşamlarını sürdürebilmek, huzur ve mutluluğu daha iyiye, ileriye götürebilmek için uğraşan, birbirine bağlı ve bağımlı kişilerden oluşan insan topluluğuna verilen ad-dır. Kültür ise: Böyle bir toplumun davranış, biliş , duyuş kalıplarından oluşan bir birikim ve bütünlüktür.”

Şimdi, bu yorumlar karşısında kendi kendimize şu soruyu sormalıyız!.. Biz bir millet miyiz (Toplum’la Cemaat’in tarifi ayni olduğuna göre) yoksa bir cemaat mıyız, nasıl bir cemaat yada milletiz ve kimlerle ayni değerleri paylaşmaktayız? Bu soruya bulunacak doğru bir cevaptan sonra ancak, diğer toplumsal sorunlara daha sağlıklı çözümler getirilebileceğini sanmaktayım.

BIC’RA Saim Tuc
30/05/05 Ank.


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 04.12.2007
Anı Hit : 1159Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..