Bugün : 14 Aralık 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 6
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.82.10.219
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59688304
Toplam Tekil Hit : 19766254
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4777
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : O 'nu Sevmenin Alâmetleri
İsim : Derya
Soyisim : güpse
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Bir şeyi veya bir kimseyi seven, onunla olmak, ona benzemek ister. Sevgideki sadâkatin ölçüsü budur. Bu yüzden Allah'ın Rasûlünü sevdiğini söyleyenlerde şu alâmetlerin bulunması gerekir:

1. O'na uymak, O'nun sünnetini işlemek, söz ve fiillerine tâbi olmak, O'nun edepleriyle edeplenmektir. Nitekim, Allah Teâlâ şöyle buyurur:
- De ki: Eğer siz Allah'ı seviyorsanız, hemen bana uyun ki; Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı, bağışlasın. Zira Allah çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir." (32).

2. O'nun emirlerini, nefsinin arzularına tercih etmek. Nitekim Allah Teâlâ buyurur:
- "Daha önceden Medine'yi yurt edinmiş ve gönüllerine imanı yerleştirmiş olan kimseler, kendilerine hicret edip gelenleri severler, onlara verilenler karşısında içlerinde bir çekememezlik hissetmezler, kendileri zaruret ve ihtiyaç içinde bulunsalar bile onları kendilerinden önde tutarlar. Nefsinin tamahkârlığından korunabilmiş kimseler, işte onlar, saadete erenlerdir (33).

3. O'nun sevdiği kimseleri ehl-i beytinden ve soyundan olanları, ensâr ve muhacirlerden oluşan ashabını sevmek, onlara düşmanlık besleyenlere buğzetmektir. Çünkü bir kimseyi seven onun sevdiklerini de sever.

4. Allah'a ve Rasûlü'ne buğzedenlere buğz etmek ve Rasûlüllah'a düşman olanlara düşman olmak. Nitekim Allah Teâlâ şöyle buyurur
- Allah'a ve âhiretgününe inananların, babaları, oğulları, kardeşleri veya akrabaları bile olsa, Allah'a ve peygamberlerine karşı gelenlere sevgi beslediklerini göremezsin. (34).

5. O'nun getirdiği Kur'ân ve İslâm ahkâmını sevmektir. Çünkü O'nun ahlâkı da Kur'ân'di.

6. Onun ümmetine şefkat ve merhamet etmek, onların yararına işler yapmaktır.

7. O'nu sevdiğini söyleyen kimse, dünyaya metelik vermemeli, fakirliğe hâzır ve razı olmalıdır. Çünkü Allah'ın Rasûlü kendisini sevdiğini söyleyen birine Öyleyse fakirliğe hazır ol! (35) buyurmuştu.

8. O'na ulaşmayı O'na kavuşmayı sevmek. Çünkü seven sevdiğine kavuşmak ve ona yakın olmak ister.

9. O'nu çokça hatırlamak, unutmamak, huşu ve hudû ile salât u selâm göndermektir. Çünkü O'nu sevmenin yolu onu anmaktan O'na salât-u selâm göndermekten geçer.

Alıntı


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 07.11.2007
Anı Hit : 1055Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..