Bugün : 21 Ocak 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 2
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 52.87.253.202
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59780761
Toplam Tekil Hit : 19808917
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4784
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : ADIGECE, İNSANLIĞIN ELMAS SÖZCÜKLERİNİN DİLİ
İsim : vezir
Soyisim : savrum
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Adıgece, şu anda insanlığın sahip olduğu ve dikkatlice kulak verildiğinde kolaylıkla işitilebilecek bir kutsal sesler hazinesidir.İnsanlığın amacı ve ne olduğu üzerinde felsefeciler kafa yoradursun Adıgece, kendisini duyan herkese söyler bu bilgileri her zaman.Dillerin ilk hali Yaratıcının özel kodlarını taşır. Dünya dillerinden pek çoğu veya geneli sessel anlamlarını yitirmiş ve sadece birer ifade sembolü oluvermişlerdir. Adıgecede ise bugün bile yitmemiş olan ve kolaylıkla algılanan evrensel ve tanrısal anlamlar mevcuttur. Adıge gelenekleri Adıge dili kullanılarak okunduğunda insanın evrendeki yerini ifade eden ve büyük uyumun parçası olduğunu gösteren ögeler oldukları anlaşılır.


Adıgecede her ses Yaratıcının kodudur. Örneğin "b" bollaştıran arttıran, "z" bir noktadan genişleten, tek bir noktada toplayan, "f" şekil veren, şekle sokan, "g" çağıran, "ğ" olduran, "h" götüren, sürdüren, "xh" olduran, " 'e" varolan, bulunan, " f' " olumlu olan, net olan demektir.


Adıgecede her sayı evrensel bir koddur. "zı"=1>"açılan, genişleyen, kaplayan, dolduran" anlamlarını taşırken aynı zamanda tersi anlamları da taşır "tek bir noktada birleşen, tek bir noktada toplanan". Ünlü Big-bang olayını hatırlayın. Büyük patlama veya ayrışma. Evren yayılıyor, genişliyor. Bilim adamlarının teslim ettiği gerçek şudur ki bu büyük genişleme duracak ve aynı şekilde evren tek bir noktada yeniden birleşecek.


Kısacası "zı"=bir kelimesi "evren" anlamına gelir. Evrenin işleyişi "zı" kelimesini tanıyan her Adıgenin bilincinde kolaylıkla şekil bulur.


"zı" kelimesinin "bir" anlamında olduğunu vurgulamıştık. Evren=zı=bir'dir. Bu demek oluyordur ki Yaratıcı "zı"="bir" değildir; yani, Yaratıcı evren değildir. veya evrenden bağımsızdır. Bizim zihnimiz evrenle şekillendiği için evrenden bağımsız ve everenötesini düşünmek zor görünse de imkansız değildir. Adıgece bilince bu iş biraz daha kolaydır. Adıgece Yaratıcıyı sembolize eden sayı "1" değil "0" dır. "0" dendiği zaman "hiçlik" anlaşılsa da durum o değildir. "0"="zri" demek "zı=evren"in kendisine dayanak olduğu veya evrenin ona dayanarak varolduğu varlık demektir. Demek ki "zı" dan önce "zri" vardır ve o da "Yaratıcı"dır - varlık olarak evren dışında varlık olması ve evrenden bağımsız düşünmeye bir adım... -. O(Yaratıcı) öyle bir varlıktır ki sonsuza giden genişleme ve tek noktada sonsuza kadar toplanma hareketinin sebebidir. Evrenin "zı" olduğunu kavrayınca evrenin dışına düşünceler hızla çıkabiliyor ve varedici veya yokedici güç daha kolay algılanabiliyor.


"The" kelimesi " Yaratıcı" anlamındadır. "he"= götürülen, sürdürülen şeyin adı:evren; "t" üstünde olan, dışında olan, veren, sağlayan. "The"= 'Evreni vareden ve sürdüren, ondan bağımsız olan ve ona bağlı olmayan' demektir.


İnsan doğası The'yı ve evrenin işleyişi bilgisini kendisinde taşır. İnsan=tzıxu sözcüğünün Adıgecedeki anlamı: 'bilgiyi taşıyan,farkındalık taşıyan' demektir. Adıgecede bir şeyin ismi o şeyin taşıdığı eylemi de ifade eder. 'Tzıxu' kelimesini biraz daha açalım:


tzıxu= insan


tze= isim


tzı=ismlendiren


xu=sürdüren, taşıyan


tzıxu=ayırdetme eylemini taşıyan
Adıgecede isimler eylemleri de ifade eder. Eylemleri ayırdetmek, ayrımsamak="isimlendirmek"tir. "insan" kelimesinin taşıdığı eylem; ayırdetme ve ayrımsama ve böylece varolma eylemliliğidir.
İnsanın yeryüzünde bulunma amacı isimlendirmektir. "Adem bütün eşyelerın isimlerini saydı..." ifadesi anlam buluyor burada. İsimlendirmek= ayırdetmek, ayrımsamak, işleyişi algılamak.
Müslümanların kutsal kitabının ilk sözü "Yece= oku, çağır, davet et" dir. Yece= isimlendir-işleyişi algıla, yani ismi oku, hem onu çağır(isimlendir) hem de ona çağır(yani işleyişi anlamaya davet et)dır.
"Yaratan Rabbinin adıyla oku." Evreni=zı'yı yaratan yani onun dışında olan, evrenin ona bağlı olduğu yaratıcının adı (The=Zri= evrenin, varlıkların dayanağı) ile oku= Yani evrenin dayanağı ve varlık sebebi olan, herşeyi idare eden ve onlardan bağımsız olan varlık var ve tüm işleyişlerin dayanağı odur.Bu bilgiyi kavra ve bu şekilde algılamaya başla.... Bunlar Adıgece ile bakınca görülenler.
İnsanın "tzıxu" adını alması için özünde bir yeti taşımalıdır. Bu yeti basitçe, "insanın aklı" değildir. Aklın ötesinde bir şeydir. Bu yetiyi algılamak için "düşünmek" kelimesini ele almak lazımdır. " Düşünmek" denince diğer dillerdekinin aksine Adıgecede zihinde canlanan bölge "yürek" bölgesidir.
gupşşısen=düşünmek
"gu"="yürek"="bulunduğu yer" anlamına gelir. İlginçtir ki yürekle bitişik olan karaciğer organının Adıgece karşılığı "themş'ığu"="The ile yanyana olan" dır. O olan şey "tanrısal olan"dır "Size ruhumdan üfledim"deki.
şşı= açığa çıkma
pşşı= -e göre açığa çıkarma
-den kaynaklanarak aydınlığa çıkarma, ölçme, tartma, değerlendirme
s=bulunma, olma, içinde olma, durumunda olma
se=ben bilincin varlığı ve etkenliği, varlık ve etkenlik, eylemlilik
gupşşısen:Tanrısallık ile veyaTanrısal farkındalıkla değerlendirip eyleme sokma
14.03.2008 cuma 00:00
marğuşş vezir savrum


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 22.03.2008
Anı Hit : 2199Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..