Bugün : 18 Temmuz 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 1
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz:
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 60400882
Toplam Tekil Hit : 20101293
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4790
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Orucun Nimet ve Faziletleri
İsim : ismet
Soyisim : boran
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Orucun Nimet ve Faziletleri

İslam dinin beş temel esaslarında biri oruç ibadetidir. Hicri ikinci yılında Müslümanlara farz kılındı. Oruç Kitap ( Kur’an) Sünnet, İcma ile sabittir.
Bakara Suresinin 183. ayetinde “ Ey İman edenler Sizden evvelki Ümmetlere farz kılındığı gibi size de oruç farz kılındı. Taki fenalıklarda
korunasınız” buyurmaktadır.
Oruç Allahın rızasını kazanma, ona yakın olma maksadıyla tan yerinin ağarmasıyla güneşin batmasına kadar olan zaman içinde, yemekten, içmekten nefsani isteklerinden uzak durmaktır.
Allah’ın emir ve yasaklarında bir çok hikmetler ve ibretler vardır. Bunlara gönülden inanan insan için sayılmayacak kadar faydalar olduğu şüphesizdir. İslam dinin her emrinde olduğu gibi oruç ibadeti de Ahlaki Ruhi bir takım faydaları vardır.
Oruç diğer ibadetler gibi insan hayatını disipline eden önemli bir ibadettir. Sadece Allah’ın rızasını kazanma niyetiyle başlanılan oruç İnsan iradesini en güzel şekilde terbiye eder. Allah’a kul olmasının zevkini tattırır.
Hz. Muhammed ( s.a.v.) her kim (farziyetine) inanarak ve ( karşılığını) yalnız Allah ( c.c.) tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları af edilir.
Oruç, günahlarımızın affına dualarımızın kabulüne sebeptir.
Oruç Sosyal adaleti sağlam tutmaya, kaynaşıp bütünleşmeyi, Ruh ve bedeni yönden sağlıklı olmayı, fakire sabırda sebat etmeyi, zengine fakirin halini anlamayı-düşünmeyi temin eder.
Oruç beşeri ilişkilerimizde bizlere yön verir kendimiz için doğru ve güzel gördüklerimiz bir çok şeyleri başkaları içinde sevip saymayı, sabırlı olmamıza yardımcı olur.
Ramazan ayında ifa edilen oruç, teravih, fıtra-sadaka ve zekat gibi ibadetlerin sağladığı çok anlamlı manevi duygu ve kazançlar toplumun her zaman muhtaç olduğu yüksek değerlerdir. Zira Hz. Muhammed (s.a.v.) Oruçlunun sükutu tesbih, Uykusu ibadet, Duası makbul amelleri kat kat sevabı arttırır.
“ Oruçla, Kur’an kıyamet gününde kula şefaat edecektir.
“Her şeyin bir zekatı vardır. Vücudun zekatı da oruçtur. Oruç sabrın yarısıdır.”
Yine Hz. Muhammed (s.a.v.) Allah’a yemin ederim ki oruçlu ağzın (açlık) kokusu Allah (c.c. ) katında misk kokusundan daha temizdir.
Bu vesileyle, 28.06.2014 Cumartesi günü Mübarek Ramazan ayının İlk günü. Bu mübarek günün ve gecesinin her saati feyiz dolu. Tüm İslam Alemine, insanlara dolaysıyla dünya toplumuna hayırlar getirmesini hayırlarla vesile olmasını tüm inananların ibadetlerini, dualarının kabulünü yüce Allahtan niyaz ederim 27.06.2014

İsmet Boran


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 28.06.2014
Anı Hit : 1172Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..