Bugün : 13 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 36
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.80.45.31
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59578233
Toplam Tekil Hit : 19712618
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : İMAN-SALİH AMEL
İsim : İsmet
Soyisim : Boran
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

İMAN-SALİH AMEL

İman ile Salih amel, elektriğin iki teli gibidir. Biri olmazsa ışık vermez. Her birinin ışığı kendinde gizlidir. İman, Salih amelle birleşince asıl ürününü vermeye başlar. O halde İmanı pozitif elektrik yüklü bir cisme, Salih ameli de negatif elektrik yüklü bir başka cisme benzetebiliriz.
İman ile Salih amel İlahi nur ve hidayet güneşi gibidir. Ondan yararlanma talebi olan kalpler yararlanabilir. Tıpkı elverişli toprak gibi katılaşıp çoraklaşan bir kalbin, güneşten yararlanması mümkün mü? Ancak ilahi rahmetten iman ve iyi -yararlı amel ve sahipleri nasiplerini yeterince alırlar. Katı kalp, çürür ve azgınlık ne kadar bu rahmetin önünde engelse, iman ve Salih amel de bu rahmete açılan en geniş kapıdır.
Hz. Peygamber veda haccı hutbesinde, kalabalık bir kitle huzurunda şunu ilan etmiştir. "Arabın, arap olmayanlara hiçbir üstünlüğü olmadığı gibi, Arap olmayanların da Arap üzerine bir üstünlüğü yoktur. Fazilet ancak takva iledir. Hepiniz Âdemoğullarısınız, Âdem'de topraktan yaratılmıştır. Şeref ve şanın esası takvadır. İnsanı yükselten veya alçaltan kendi amelidir......
İslam peygamberi, lisanı vahiy ile bilumum insanlığa orada şöyle hitap etmiştir. "Ey insanlar., biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık, sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık ta ki tanışasınız. Allah nezdinde en şerefli olanınız en müttaki olandır." (hucurat l3) Yine Allahu teala buyurmuştur. "Ne malınız, nede evlatlarınız değildir sizi huzurumuza yaklaştıracak olan, ancak iman edip ameli salih işleyen, işte onların amellerine kat kat mükâfat vardır. (sebe süresi34-37)
İman, ameli Salih ve faziletin hedefi mutlak saadettir. Dünyada bu hedefini bulamayan ona erişemeyen kimse bu hasletlerinin karşılığını ahirette bulacaktır.
İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 21.08.2010
Anı Hit : 1925Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..