Bugün : 13 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 2
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.80.45.31
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59578107
Toplam Tekil Hit : 19712555
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : GÜNAH
İsim : İsmet
Soyisim : Boran
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

GÜNAH
(kısa kısa)
Önce günah nedir bu kelime üzerinde duralım. Allah ın emirlerine aykırı olarak görülen iş, dini suç şeklinde izah olunur. Kuran'ı Kerimde seyyie zenb ve kebire günah manasınadır. Arapça mütehassıslar seyyie'yi küçük günah, zünüp ve kebair'i büyük günah olarak tarif etmişlerdir. Kuran'ı Kerimde: Eğer yasak ettiğimiz büyük (günahlardan) kaçınırsanız sizin (öbür) kabahatlerinizi örteriz.(2) buyurulmuştur. Bu ayeti kerimede büyük günahlar kebair küçük kabahatler de seyyie olarak anılmıştır.(3) Resulü Ekrem (sa)in buhari ve müslüm de yer alan bir hadisi şerifinde, yedi şeyden çekininiz buyurmuştur.
1 - Allah (c.c.)'a ortak koşmak,
2 - Haksız yere Allah (c.c.)'ın haram kıldığı cana kıymak,
3 - Sihir, büyü yapmak,
4 - Tefecilikle meşgul olmak, faiz yemek,
5 - Yetimin malına el koymak,
6 - Düşmanla yüz yüze gelindiğinde kaçmak,
7 - İffetli mümin kadınlara iftira etmek.(4)
Müctehid imamlar; Allahu Teala (cc)'nın ceza tayin ettiği ve açık olarak azabıyla tehdit ettiği her çeşit günah büyüktür." hükmünde hemfikirdirler Demek ki, muhkem ayetlerle ve hükmü kat'iyyet ihtiva eden mütevatir sünnetle sabit olan her günah büyüktür. Büyük günah sahibinin durumu, mezhepler arasında tartışma konusu olmuştur. İmam-ı Maturidi; günah işleyenler, günahları sebebiyle imandan çıkmazlar. Çünkü haberi mütevatirle sabit olan husus büyük günahların bağışlanma ihtimalinin olduğudur. Büyüğü bağışlanınca küçüğünün bağışlanma ihtimali daha evladır. hükmünü zikreder.(6) Aliyyü'l Kari "Fıkh-ı Ekber"şerhinde "ne kadar büyük olursa olsun herhangi bir günah sebebiyle, hiçbir Müslüman'ı tekfir etmeyiz."denilmekte
Allah'a Peygamberlere ahiret gününe ve İslam'ın diğer ön gördüğü hususlara iman ettikten sonra işlenen günahlardan dolayı ümitsizliğe kapılmak ilahi rahmetten umut kesmek küfrün alametidir. Bu bakımdan Allah kullarına böyle bir damga ile damgalanmaktan sakındırıyor. Çünkü peygamberler dışında günahsız kusursuz insan yoktur. Günah büyüklüğüne değil ilahi rahmetin genişliğine bakmak kime karşı işlediğimizi düşünerek pişman olmak önemlidir. Kur'anı kerimde De ki ey kendilerine karşı haksızlık edip ölçüyü aşan kullarım! Allah'ın Rahmetinden ümidinizi kesmeyin, çünkü Allah Elbette büyük günahları bağışlar ve herhalde 0, çok bağışlayan, çok merhamet edendir.(39/53 ) Zira Allah günahkar kullarını uyarıyor.İman kavramında ümitsizliğin yeri olmadığını bildiriyor (kaynaklar:Kelimeler_kavramlar Y.kerimoğlu)

İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 21.08.2010
Anı Hit : 1596Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..