Bugün : 21 Ocak 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 3
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 3.80.55.37
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59781287
Toplam Tekil Hit : 19809171
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4784
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : İSLAMDA KADIN HAKLARI
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

İSLAMDA KADIN HAKLARI

Dünya ve ahiret saadetini hedefleyen İslam Dini, toplumun temeli olan aileyi sevgi ve saygıya dayanan bir kurum olarak tanımlamıştır.
Nitekim Kur’an-ı kerim’de; “Huzur bulmamız için size kendi cinsinizden eşler yaratması, aranızda sevgi ve merhamet bağları oluşturması da Allah’ın varlığının delillerindendir. Gerçekten bunda düşünen bir toplum için alınacak dersler vardır.” (Rum,sür.21) buyrulmaktadır.
İslam’da eşler birlerine karşı yükümlü ve sorumlu kılınmışlardır. Ailede erkeğin kadına nasıl davranacağı konusunda sevgili peygamberimiz (sas.) şöyle buyurmaktadır; “İmanca en olgun olan mümin, ahlakça en güzel olandır. En hayırlınız da hanımına en güzel davranandır.”
Aile hayatı konusunda da güzel örneği teşkil eden Peygamberimiz, hiçbir zaman hanımlarına sert muamelede bulunmamış ve onlara karşı daima iyi davranarak, şefkatle muamele etmiştir.
Kadınlar Yüce Allah’ın birer emanetidir. Dolaysıyla bu emaneti korumak ve kollamak görevi de erkeğin boynunun borcudur. Nitekim sevgili Peygamberimiz veda hutbesinde; “kadınlar size Allah’ın bir emanetidir.” buyurmuştur.
İslamiyet, kadının toplumdaki yerini çok iyi ve sağlam bir şekilde belirlemiştir. Kadın, insan neslini doğuran ve yetiştiren muhterem bir varlıktır. Onun kalbi sevgi ile nakış nakış işlenmektedir ki çocuklarını o sevgiyle korusun, büyütsün ve topluma yararlı insanlar haline getirebilsin. Onun içindir ki evlat hayatı tanımaya, akli ve ruhi meleklerinin gelişmeye başladığı çocukluk döneminde, sevgiyle doyurulmalı sağlıklı ve dengeli bir ruh yapısına kavuşturulmalıdır. Bu itibarla kadın ailenin ve dolaysıyla da toplumun temel taşıdır. Onun mükemmelliği toplumun mükemmelliğini hazırlayacaktır.
Dinimizde ana-baba, geleceğin anneleri olması bakımından kız çocuğunun terbiyesi üzerine daha bir hassasiyetle ve sevgiyle eğilmeyi tavsiye etmektedir. Kız çocuğunu bakıp büyütüp güzelce terbiye edene hem cennet, hem de cennette en güzel makam olan Resulullah (sav.) komşu olma makamı vaat edilmektedir. (Riyazu’s Salihin c.1/270)
İslam’da kadın, bazı kötü niyetlilerin iddia ettikleri gibi kişiliği olmayan, bu sebeple de kocaya tabi olmak zorunda kalan, kendisini yönetmekte aciz, aklı bir şeye ermeyen bir varlık asla değildir. Bilakis mehir isteme ve mülk edinme hakkına sahip şahsiyetli bir varlıktır. Evlilik müessesesinde erkeğin hayat arkadaşı olarak kabul edilmiştir. Bütün bu güvenceler karşısında inançlı bir kadının aldığı insani ve dini terbiye, onun çocuğunu şefkatle emzirmesini de, evin işlerinde kocasına yardımcı olmayı da ona telkin eder. İslamiyet kocasına itaat eden geçim ehli bir hanımın, Allah’ın rızasına nail olacağını ve ona layık olduğu değeri verir.
Yüce Allah; “Onlar sizin örtüleriniz, siz de onların örtülerisiniz. Onların sizin üzerinizde, sizinde onların üzerinde haklarınız vardır.” (Bakara süresi,l87) buyurarak kadının erkekle karşılıklı sorumluluklarını beyan etmiştir.

İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 08.05.2010
Anı Hit : 1473Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..