Bugün : 21 Ocak 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 4
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 52.87.253.202
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59780983
Toplam Tekil Hit : 19809028
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4784
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : RIZK
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

RIZK

Rızk; İnsanların yetenek, beceri, hareket ve bilinçli çalışma seviyesi ile orantılıdır. Bunun istisnası olabilir. Ancak genel kaideyi bozmaz. Allah’ın rızkı genişletip daraltması bu kanuna göredir.
Bol ve geniş rızka erişen kimseler maddeye ilah edinmemeleri ve bunun bir vasıta olduğunu unutmamaları için kendileri kadar çevrelerindeki zayıf unsurları düşünüp, yardım elini uzatmaları gerekir. Zira Kur-an’ı Kerim (O halde hısımlara, yoksullara, yolda kalmışa hakkını ver, bu Allah’ın hoşnutluğunu dileyenler için hayırlıdır….) şekilde açıklıyor. Çünkü sosyal denge ancak böyle sağlanabilir ve huzurlu bir ortam oluşabilir.
İslam; toplum yapısını, sosyal adalet ölçüleri içerisinde sapasağlam ayakta tutmak için din kardeşliği, Allah için dostluk, faizsiz ödünç vermek, yardımlaşma, dayanışma ve hepsinin üstünde Allah için sevmek ve saymak gibi manevi bağları kurup geliştirmiştir. Faiz bu bağların çoğunu veya tamamını koparmakta, parayı tek amaç olarak, diğer deyimle rakipsiz değer olarak insanların önüne koymaktadır. Bunun için faiz Allah yanında artmaz. Zekât, sadaka, karşılıksız ödünç kat kat artar buyrulmuştur.
Allah için harcanan hiç bir mal eksilmez. Allah’ın vaadi vardır. Harcananın yerini doldurur. Fazlasıyla geri verir. Mümin, bu gerçeğe inanarak ölçülü şekilde hayırlı bir kişi olduğu nispette Allah yolunda sevilir ve sayılır. Toplumu manevi bağlarla birbirine bağlayan unsurlardan biride işte bu tür harcamalardır.
Toplumu fazilet ve hakseverlik temeli üzerinde yükselten altı önemli prensip söz konusudur.
a. Allah adaletle emreder.
İslam’a göre adalet mülkün temelidir. Kâinat adalet ölçüleri üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan adalet toplumun hayatı, fert ve ailenin güven kaynağıdır.
b. İhsan, iyilik ve hakseverlik ile emreder.
İhsan terim olarak, Allah’ı görür gibi ibadet etmek, kötülük yapana iyilikle, iyilik yapana daha çok iyilik yaparak karşılık vermektir.
c. Akrabayla samimi ilgi kurup muhtaç olanlara yardımda bulunmayı emreder.
d. Allah her türlü hayâsızlığı yasaklar.
e. Dinin, aklın ve örfün hoş karşılamadığı her türlü fenalığı, uygunsuz davranışları yasaklar.
f. Haklara tecavüzü, haddi aşmayı da yasaklar.
İnsanın hırsını frenleyen sonu gelmeyen isteklerine makul bir set çeken ve içindeki manevi boşluğunu dolduran tek şey Allah’a iman ve O’na karşı duyulan sevgi ve üstün saygıdır.
Çünkü Allah, en büyük umut kaynağı, teselli membaı ve güven dayanağıdır.

İSMET BORAN
08,05,2010


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 08.05.2010
Anı Hit : 1056Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..