Bugün : 13 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 33
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.80.45.31
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59578355
Toplam Tekil Hit : 19712675
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : HUZUR İSLAMDA
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

HUZUR İSLAMDA

Evrende insana yücelik kazandıran Allah inancı ve Allah sevgisidir. İnsana yarınını öğreten, onu bütün çıkmazlardan çıkartan, en değerli kılan Hz. Muhammed (s.a.v)dir. Bu son İslam peygamberinin en büyük mucizesi olan Kuran-ı Kerim'in yolunda ve Peygamber efendimizin sünneti seniyeleri ışığında akılcı ve bilimsel bir inançla Müslüman oluşumuzun huzuru içindeyiz.
Huzurda olan yalnız İslam âlemi değil, iman edip hidayete eren, Amerikan, Avusturya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İsveç, Japonya, Kanada, Macar, Malaya, Polonya, Srilanka-Seylan, Zengibarlı ve nice ülkelerin Hıristiyan, Putperest, Ateist âlim, yazar ve bilim adamı Allah'ın varlığı ve birliği, Resulûllah'ın büyüklüğü, Kuran-ı- Kerim'in erişilmez üstünlüğü hakkında tartışmasız hidayete eren inanç sahibidirler. Bu hususta pek çok araştırma, inceleme ve düşünceleri vardır. Bunlardan bir kısmının kendi görüş ve düşüncelerini sınırlı şekilde özetlenerek periyodik olarak sunulacaktır.
Bunlardan aslen İngiliz olan Hacı Lord el - Faruk Headley'in niçin Müslüman olduğunu kendisinden dinleyelim.
Bir Lort olan Headley Asâledmeab unvanına sahiptir. Sir George Allanson, 1855 tarihinde doğmuş olup, İngiltere'nin en eski ailesinden gelmiştir. İngiltere'de birçok mühim siyasi vazifelerinde bulunmuş, aynı zamanda muharrir olarak da şöhret yapmıştır. Cambridge Üniversitesinden mezundur. 1877 senesinde Lort piyadesini kazanmıştır. İngiliz ordusunda yarbay olarak vazife yapmıştır. Asıl mesleği mühendislik olmasına rağmen, kuvvetli bir kaleme sahiptir. (Bir Avrupalının gözü açılıp Müslüman oluyor) eseri neşrettiği kitaplar arasında en meşhurudur. Lort Headley, 1913 senesinde Müslüman olmuş, Hacca gitmiş, Şeyh Rahmetullah-ı Faruk adını almıştır. 1928 senesinde Hindistan'ı da ziyaret etmiştir.
(Niçin Müslüman oldum? Belki bazı dostlarım ve arkadaşlarım, benim Müslüman dostlarımın etkisi altında kalarak, Müslüman olduğumu zan ederler. Hâlbuki mesele hiç de böyle değildir. Müslümanlığı kabul etmekliğim, uzun seneler süren araştırmalar neticesidir. Ben İslam dinini, ancak çok iyi inceledikten ve onun hakkında tam bir kanaat sahibi olduktan sonra Müslümanlarla temas ettim ve onların da kendi dinleri hakkında tıpkı benim gibi iman ettiklerini görerek, iyi bir dine girdiğimi anladım ve çok sevindim.
Kur'an-ı kerim, bir insanın bütün kalbi ile iman ederek, İslamiyet'i kabul etmesini emir eder ve istemeyerek zorla dine girmeyi reddeder. İsa aleyhisselam da, kendi havarilerine, (Herhangi bir yere gittiğiniz zaman oradakiler sizi kabul etmez ve dinlemezlerse, siz hemen oradan ayrılın, anları zorlamayın.) demiştir. (St.Mark, vi 2)
Ben hayatta birçok mutaassıp Protestanlar gördüm ki, Katolik talebe yurtlarına giderek, Katolik talebeleri zorla Protestan yapmaya çalışıyorlardı. Bu lüzumsuz gayretler ve zorlamalar, birçok kavgalara, dargınlıklara, anlaşmazlıklara sebep oluyor, insanları birbirine düşman yapıyordu. Aynı manasız işleri Hıristiyan misyonerler, Müslümanlara karşı tatbik ettiler. Müslümanları Hıristiyan yapmak için her şeyi göze aldılar. Onları türlü vasıtalarla aldatmaya çalıştılar.
Para, iş, mevki vaat ettiler. Hâlbuki bu zavallı gafiller bilmiyorlar ki, İsa aleyhisselamın hakiki emirlerini en iyi tatbik ve tasdik eden din İslamiyet'tir. Hıristiyanlık o kadar bozulmuştur ki, İsa aleyhisselamın telkin ettiği hakiki Hıristiyanlık ortadan kaybolmuş, onun telkin ettiği bütün insani hususlar unutulmuştur. Bunlar bugün ancak İslamiyet'te vardır. O halde, ben Müslüman olmakta hakiki temiz nasraniyete de kavuştum. Çünkü İsa aleyhisselamın emir ettiği kardeşlik, birbirine bağlılık, merhamet, hüsnü zan, eli açıklı, bugünkü Hıristiyanlarda değil, ancak Müslümanlarda vardır.
Size ufak bir misal vereyim: Hıristiyan Atmaysan (athnasian) fırkası, Hıristiyan esasının üç tanrıya (teslîse) inanmak olduğunu ve herhangi bir kimse aklından buna karşı ufacık bir şüphe bile geçirse, derhal mahvolacağını ve eğer bir kimse dünya ve ahrette selamete kavuşmak isterse, muhakkak (Tanrı, Tanrının oğlu ve Rûh-ul kuds) gibi üç ilaha inanmak mecburiyetinde bulunduğunu tekrarlayıp durmaktadır.
Başka bir misal daha: Müslüman olduğum zaman, bana birisi bir mektup yazdı. Bu mektupta, (Siz, Müslüman olmakla mahvoldunuz artık. Sizi kimse kurtaramaz. Çünkü Allah'ın ilahlığına inanmıyorsunuz.) diyordu. Bu zavallı adam, benim artık Allahü tealaya inanmadığımı sanıyordu. Çünkü onun kanaatine göre, Allahü tealanın ilah olabilmesi için, muhakkak üçlü olması lazım idi. Hâlbuki bu ahmak bilmiyordu ki, İsa aleyhisselam da, temiz nasraniyeti tebliğe başladığı zaman, Allahü tealanın bir olduğundan bahsetmiş, hiçbir zaman, O'nun oğlu olduğunu iddia etmemişti. İslamiyet, (ancak bir tek Allah vardır) demekle saf nasraniyetin esas kaidesini ortaya koymuştu. Bugün aklı başında olan bir insanın, bir tek Allah'ın varlığına inanması kadar mantıki bir şey yoktur. Allah'a inanıyorum ve İsa aleyhisselamdan sonra, onun temiz dinine eklenen birçok yalanları reddediyorum. Bu mektubu yazan ve onun gibi düşünen insanlara, ancak acımak lazımdır. Bugün Hıristiyanlar, günden güne dinlerini terk ederek ateist (dinsiz) olmaktadırlar. Zira bugünkü Hıristiyanlık, normal kültürlü bir insanı artık tatmin etmemektedir. İnsanlar körü körüne efsanelere inanmamakta, Hıristiyanlık akidelerini şüphe ile karşılamaktadır. Buna karşılık, ben bütün hayatım müddetince, hakiki bir Müslüman'ın dininden şüphe ettiğini duymadım. Zira İslam dini, insanların bütün rûhî ve bedeni ihtiyaçlarını, en mükemmel ve mantıki tarzda tatmin etmektedir.
Şuna eminim ki, binlerce Hıristiyan erkek ve kadın, İslam dinini incelemiş ve onu tamamıyla benimsemiştir. Fakat resmen Müslüman olunca işlerini, memuriyetlerini kaybedecekleri ve dostları tarafından alaya alınacaklar korkusuyla bir türlü Müslüman olmaya cesaret edememektedirler. Bizim okullarımızda hala İslamiyet, Allahü tealaya inanmayanların dini olarak öğretilmekte. Ben bütün arkadaşlarımın, ahbaplarımın beni (ruhu mahvolmuş bir insan) olarak lanet edeceklerini göze alarak Müslüman oldum ve yirmi senedir İslamiyet'e iki elle sarılmış bulunmaktayım.
Müslümanlığı neden kabul ettiğimi böylece kısaca anlattıktan sonra, tekrar edeyim ki, ben Müslüman olmakla, aynı zamanda çok daha doğru ve temiz bir İsevi olmayı da başardım. Diğer Hıristiyanlara da bir misal olmayı isterim. Müslüman olmak onları Hıristiyanlığa düşman yapmaz, aksine onlara hakiki İseviliğin ne olduğunu öğretir ve onları yükseltir.) (üçnolu hakıkat yay. herkese lazım olan iman)
Evet, huzur İslam'da. Kur'an-ı Kerim Allah kelamıdır. Resulûllah (sav) Allahın son elçisi ve Kur-an Onun Allah Katından indirilmiş bir mucizesidir. İslamiyet son ve gerçek dindir. Akılcıdır, bilimseldir, her türlü zannın ötesindedir. Nahil Süresi 125 Ayetinde (Herkesi hikmet, bilgelikle Rabbinin yoluna çağır) Yine Saf süresi 9 Ayetinde (Biz seni hidayet ve hak dinle gönderdik onu bütün dinlerin üzerine çıkarasın diye müşrikler istese de istemese de.

İsmet BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 02.07.2009
Anı Hit : 1629Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..