Bugün : 21 Ocak 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 11
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 3.80.55.37
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59781393
Toplam Tekil Hit : 19809224
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4784
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : ENGELLİLERE DESTEK OLMAK
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

ENGELİLERE DESTEK OLMAK

Engelli olsun sağlıklı olsun her insan Allah ın en kıymetli ve en değerli varlığıdır. Yüce Allah insanları servetleri, ırkları, renkleri, cinsiyetleri, dilleri, soyları, engelli veya sağlıklı oluşları açısından değil; iman, ibadet, güzel ahlak ve yararlı işler yapma ve ya inkâr etme, Allah a ortak koşma, iyi veya kötü davranışları açısından değerlendirir. Nitekim Kuranı Kerimde Allah katında en üstün olanınız, Allah a karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. (Hucurat 13) buyrulmuştur. Kuran bu ayetle soy sopla övünmenin, gururlanmanın yersiz ve anlamsız olduğunu belirtiyor. Çünkü hepimiz bir erkekle bir dişiden yani Âdem ile Havva dan yaratıldığımızı, soy bakımından bir noktada birleştiğimizi hatırlatıyor. İslam a göre en şerefli, en itibarlı ve soylunun Allah tan en çok saygı ile korkup, kötülüklerden en çok kaçınan kimse olduğu açıklanıyor. Kuran kişiye ana babasına ve atalarına göre değil iman ve ameline göre değer veriyor.
İnsanlar imtihan dünyasında iyi-kötü ve acı-tatlı olaylarla karşılaşabilirler; sevindikleri ve üzüldükleri günler olabilir. Bazen nimetlerle bazen de musibetler imtihan edilirler. Karşılaşılan sıkıntılar bazen insanların kendi ihmal ve kusurlarından kaynaklanır, bazen hiç kusur ve ihmalleri olmaz. Ama sıkıntılarına sorumsuz, saygısız ve kural tanımaz insanlar sebep olabilir. Sıkıntılar karşısında sabretmeleri gerekir. Ancak sabırlı olmak sıkıntılar karşısında maddi ve manevi tedbirleri almaya mani değildir.
Ülkemizde zihinseli ruhsal ve bedensel engelli 8,5 milyon civarında vatandaşımız vardır. Birey ve toplum olarak bu kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken ilgiyi göstermek ve her konuda yardımcı olmak görevimizdir. Biz bu insanlara destek olur, yardım eder ve sıkıntılarını giderirsek Allah ta bize yardım eder ve sıkıntılarımızı giderir. Hz. Peygamberimiz (sav) Kim mümin kardeşinin bir ihtiyacını karşılarsa Allah ta onun bir ihtiyacını karşılar, kim Müslüman ın bir sıkıntısını giderirse Allahta onun kıyamette bir sıkıntısını giderir (Buhari, Mezalim, 3) buyurmuştur.
Kaldı ki bizler de bir gün hasta veya engelli olabiliriz. Nice insanlar sağlıklı iken bir trafik veya iş kazası ya da bir hastalık sonucu felçli, ortopedik engelli, işitme veya görme özürlü olmuşlardır. Dolayısıyla bu konuda daima bilinçli ve duyarlı olmalıyız.
Birey, aile, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları olarak bu konu ile yakından ilgilenmeliyiz. Herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Her şeyden önce insanlarımızın engelli olmamaları için gereken tedbirler alınmalıdır. Doğuştan veya sonradan engelli olan çocuklarımız mutlaka eğitilmeli, engellilere iş imkânı sağlanmalı ve onlar sosyal hayata kazandırılmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
Engelli insanlarımızın yeteneklerini ortaya koymaları, toplumda yerlerini almaları ve haklarına sahip çıkmaları; sağlıklı insanlarımızın ise engelli ve özürlü olanları anlamaya ve onları hayatın bir parçası olarak görmeye, kendi imkânlarını onlara açmaya çalışmaları gerekir.
Bir insanın engelli olması, onun bir takım haklardan mahrum bırakılmasını gerektirmez. Engelli veya sağlıklı herkesin insan olmanın onur ve nimetini paylaşması gerekir. Engelli kimselere güçleri ve imkânları nispetinde sorumluluk yüklemek insan haklarına saygının, hakkaniyet ve adaletin gereğidir.
Yüce dinimiz İslam?ın en önemli evrensel değerleri arasında engellilere sahip çıkılması da yer alır. Sevgili Peygamberimiz (sav); Zayıf, güçsüz, hasta, engelli, muhtaç ve acizlere sahip çıkmış, yakın ilgi ve şefkat göstermiş, onların sıkıntılarını ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışmıştır. Engelli kimselere yol göstermenin, onlarla ilgilenmenin (Ahmed V 154-168-169) ve yardımcı olmanın Allah katında sadaka olduğunu bildirmiş, (Ahmed,II,350) onları toplumun ayrılmaz birer parçası olarak görmüştür. Bakıma muhtaç, sahipsiz kimselerin sorumluluğu bize aittir(Buhari, Feraiz 25) sözüyle engellilere toplumla devlet bazında sahip çıkılmasını istemiştir. Bizler de bu bilinç ve duyarlılık içinde olmalıyız.

İSMET BORAN 25.02.2009


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 25.02.2009
Anı Hit : 1456Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..