Bugün : 14 Aralık 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 6
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.82.10.219
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59688270
Toplam Tekil Hit : 19766237
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4777
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : ORGAN NAKLİ
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

ORGAN NAKLİ

İslam dini, insana ve insan sağlığına özel bir önem vermiştir. Zira yaratılmışların en şereflisi olan insanın, bütün sorumluluklarını yerine getirebilmesi için sağlıklı olması gerekir. Sağlığın değeri, ancak kaybedildiğinde daha iyi anlaşılmaktadır.
İnsan bünyesinde bir dengenin varlığı aşikârdır. "Sağlık" diye adlandırabileceğimiz bu denge gereği gibi korunmak üzere insana emanet edilmiştir. İnsan vücudunda bir uzvun bile görevini yerine getirememesi bu dengeyi bozmaktadır. Dengesi bozulan insan da hastadır. Hastalık kimi zaman ilaçla kimi zaman da değişik tedavi yolları ile giderilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde organ nakli yapılarak bazı hastalıkların tedavisi mümkün olmaktadır. Çok sayıda insanımız organ nakli ameliyatı için sıra beklemekte, çoğu da dayanılması güç acılar içerisinde kıvranmaktadır. Organ bağışına yeterli ilginin olmaması ise yaşanan bu acıları kat kat artırmakta, hastaların yaşama azimlerini ve tedavi ümitlerini olumsuz etkilemektedir.
Nitekim Kuranı kerimin Maide suresinin 32. ayetinde "her kim bir kimsenin hayatta kalmasını sağlarsa bütün insanların hayatta kalmasını sağlamış gibi olur" buyrulmaktadır. Açıkça anlaşılacağı üzere bir canın kurtarılması, bir hayatın devamının sağlanması bütün insanların kurtarılmasına eş değer olabilecek kadar büyük ve yararlı bir hizmettir.
Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet (sav) bir hadisi şeriflerinde: "bir kimse Müslüman kardeşinin ihtiyacını karşılarsa, Allah'ta ona yardım eder. Bir kimse bir Müslüman'ın sıkıntısını giderirse, Allah'ta ondan Kıyamet Günü'nün kederlerinden birini giderir" (R.salihin) buyurarak yardımlaşmayı, dayanışmayı teşvik etmiştir.
Dünya ve ahiret hayatında mutlu etmeyi hedefleyen İslam dininin emir ve yasaklarındaki hikmetleri yardımlaşmaya ve dayanışmaya verdiği önemi dikkate aldığımız zaman rahatlıkla söyleyebiliriz ki organ bağışlanarak büyük bir sevap kazanılabilir. Organ bağışıyla organ nakli yapılan hasta sıhhate kavuşurken, hastanın ve organ bağışı yapanın yakınları da tarifi kabil olmayan mutluluğa ulaşır. Bu sevinçleri günümüz medyasında ve basın yayında da görebilmekteyiz. Bu bağlamda organ bağışı sosyal barışın teminine, acıların ve sevinçlerin paylaşılmasına büyük katkıda bulunur.
Hastalığın pençesine düşerek inim inim inleyen, sağlığına kavuşmak için bir organ bağışlanmasını bekleyen insanlarla birlikte yaşamak bizim de huzurumuzu kaçırmalı, onların acılarını paylaşmadan ve mümkünse bir organ bağışında bulunmadan rahat etmemeliyiz. Unutmamalıyız ki o hasta biz de olabilirdik.
Organ bağışlamanın dinen bir sakıncası yoktur. Son derece hayırlı bir hizmettir. Hiç tereddüt etmeden organ bağışında bulunarak sevap kampanyasına katılalım. Bu konuda ailemize, dostlarımıza ve arkadaşlarımıza örnek olalım. Onları organ bağışına teşvik edelim. Organ bağışı konusunda resmi sağlık kuruluşlar gerekli yardım ve rehberlik yapmaktadırlar. Ayrıca organ bağışı yaptığımıza dair belgemizi alalım ve devamlı yanımızda taşıyalım.
Sözlerimi Kanuni Sultan Süleyman'ın şu veciz sözleriyle noktalıyorum.
Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.

İSMET BORAN
20.02.2009


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 20.02.2009
Anı Hit : 1329Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..