Bugün : 13 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 5
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.80.45.31
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59578061
Toplam Tekil Hit : 19712532
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Kurban İbadeti
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

KURBAN İBADETİ

Sözlük manasıyla kurban Allah yolunda malın feda edilmesi demektir. Istılahta Kurban belirli bir vakitte belirli (özel şartlar taşıyan) hayvanı ibadet niyetiyle, usulüne uygun olarak kesmek demektir. Kurban hicretin ikinci yılında meşru kılınmıştır. Nitekim Kur’an-ı kerimde “Biz her ümmete (kurban kesmeye uygun) hayvan cinsinden kendilerine rızık olarak verdiklerimiz üzerine Allah’ın adını ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık” (hac 22/34)
İlgili ayetle, Kurban ibadetinin her ümmetinin şeriatında bir takdime niteliğinde meşru kılındığı haber veriliyor. Âdem peygamberden son peygamber Hz. Muhammed’e (sav) kadar gelip geçen her peygamber ve onlara iman edenler namaz, oruç, zekât ile emredildikleri gibi, kurban ile de emredilmişlerdir. Allah’ın nimetini, O’nun yüce ismini anarak boğazlayıp muhtaç kullarına dağıtmakta bir ibadettir ve iman edenlerin iman ve irfanlarındaki sadakati (doğruluğu) yansıtır. İslam’a göre Hz. İbrahim (as) ile başlayan kurban, Hz Muhammed (sav) ile kemale ermiş, böylece hakka kullukta şuur zirveleşmiştir.
Kurban vacip midir? Diye soran zata İbni Ömer (ra) ‘Resulullah kurbanını kesti (onunla beraber) Müslümanlarda kesti” buyurmuştur. Ve bu görevi hiç aksatmadığını bildirmiştir. Bu konuda Resul-i Ekrem (sav) Efendimiz: “Kurbanınızı kesiniz. Çünkü o babanız İbrahim (as)’ın sünnetidir.” (tecridi sarih trc.), “Maddi genişlik içinde bulunduğu halde kurban kesmeyen musallamıza yaklaşmasın” buyurmuştur. (D.İşl.Bşk. İlmihali2/4-5)
Akıllı, reşit yaşına ulaşmış, mukim ve belirli mali güce sahip Müslümanların kurban kesmesi vaciptir. Kurbanlık hayvan temini ve etinin değerlendirilmesindeki güçlük nedeniyle bazı âlimleri seferinin kurbanın kesemeyeceği bildirilmişse de, günümüzde yolculuk şartlarının değişmiş olması, kurbanlık hayvanın temininde sıkıntı ve mazeretlerin bulunmaması ve kurbanın mali bir ibadet olması, mali ibadetlerde seferiliğin söz konusu olamayacağı nedeniyle yolcunun da kurban kesmesi gerekir denilmiştir. (Zuhayli, İslam fıkh. ansk.9 )
Kurban kesmeyi vacip kılan zenginliğin ölçüsüne gelince, kişinin borçları ve asli ihtiyaçlarının dışında 8l gr. altını veya bu değerde parası (veya malı) bulunmalıdır.
Kurban ibadeti, Yüce Rabbimizin rızası umularak yerine getirilmelidir. İbadetlerde takvamız, niyet ve samimiyet önemlidir. Nitekim Kuranı kerimde “Onların (kurbanların) etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz, Allah’a ulaşacak olan sizin takvanızdır.” (hac,37) Buyrularak ibadetleri değerli kılan, şaşmaz bir ölçü olan takvaya işaret edilmiştir
Güçlü ve güçsüzü bir araya getiren, kalplerde sevgi, saygı ve muhabbetin filizlerini yeşerten, fert ve toplum yaşantısında sosyal dayanışmayı ve kaynaşmayı teşvik eden, ülke ekonomisine ve sosyal hayata önemli katkılar sağlayan, dini ve sosyal boyutlu bir ibadet olan kurbanlarımızı keselim.
Allah’ın rızasına erelim unutmayalım ki kurbanlarımız bizleri hem Allah’a hem de insanlara yakınlaştıracaktır.
Bu vesile ile Yüce Türk Milletinin ve tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutlar, hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim.

İSMET BORAN.


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 01.12.2008
Anı Hit : 1517Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..