Bugün : 26 Mart 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 12
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.166.133.84
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59992740
Toplam Tekil Hit : 19913079
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4786
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Diş ve Dişeti Sağlığı
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

DİŞ ve DİŞETİ SAĞLIĞI

İnsanı, mükemmel biçimde ve düzende yaratıp onu donatan Yüce Allah, ona bu ölçüde de sorumluluk yüklemiştir. Bu sorumlulukları iki ana başlıkta toplamak mümkündür
Bunlardan biri yaratana karşı sorumluluk, bir diğeri ise yaratılmışlara karşı sorumluluktur.
Yaratana karşı sorumluluk Allah’a iman etmek, emirlerini tutmak, yasaklarından kaçınmak, komşularına, milletine ve bütün canlılara karşı olan sorumluluklardır. İnsanın kendisine karşı sorumluluğunun başında, hayatını ve sıhhatini koruması, kendini tehlikeye atmaması gerekir. Nitekim Kuranı Kerimde karşılaşabileceğimiz muhtemel tehlikelere karşı tedbirli olmamız için “kendi elinizle kendinizi tehlikeye atmayınız.” (Bakara 195) buyuruyor. İnsan için tehlike çok çeşitlidir. Bu tehlikelerden birisi de sağlığa zarar verecek alışkanlıklar edinmek ve sağlığı korumak için gerekli tedbirleri almamaktır. Sıhhatin korunması ve sağlıklı yaşamın en önemli şartlarından birisi de şüphesiz ki dişlerimizin sağlıklı ve bakımlı olmasıdır.
Diş ve dişeti hastalıkları, değişen beslenme düzeni ve hijyen alışkanlıklarının edinilememesi sonucunda ağızda yol açtığı sorunların yanısıra vücudumuzda da değişik hastalıkların oluşmasına yol açmaktadır. Ağız yaradılış itibariyle doğal olarak bakteri barındıran bir organımızdır. Yukarıda belirtilen sebeplerden dolayı bu bakteri dengesi zararlı olanlar yönünde bozulduğu zaman vücudumuzda başta kalp olmak üzere, birçok organımızda ciddi rahatsızlıklar oluşturmaktadır. Ağızda çoğalan zararlı bakteriler kalbe ulaştığı zaman insan yaşamını tehlikeye sokacak düzeyde hasar vermektedir. Gıdaların yeterince öğütülememesi sonucunda sindirim sistemi etkilenmekte, o da mide ve barsak sorunlarına yol açmaktadır. Çocuklarda tedavi edilmeyen çürükler büyüme döneminde çene kemiklerinin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca çocuklarda buna bağlı olarak yetersiz beslenme ve gelişim eksiklikleri oluşmaktadır.
Çürük oluşumunu engellemenin en pratik yöntemi hijyendir. Çürük yapıcı bakterilerin asit üretimini ortadan kaldırmak için bakterilerin beslendiği ve dişe tutunmak için kullandığı gıda artıklarının dişten uzaklaştırılması gerekir. Mümkünse her öğünden sonra dişleri fırçalamak, olamıyorsa ara öğünlerden sonra ağzı su ile çalkalamak gerekir. Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre 20-34 yaşları arasında her 100 kişiden 95’inin dişleri çürük, her 100 kişiden 80’inin diş etleri iltihaplıdır. Özellikle yeni nesilde ara yüz çürüklerinden kaynaklanan diş çürüklerinde artış görülmüştür. Ara yüz çürüğü ile mücadele için fırça yetersiz kalmaktadır. Gece yatmadan önce dişler fırçalandıktan sonra, diş araları temizliği için ara yüz fırçaları ve diş ipi kullanılmalıdır. Bu bağlamda ülkemizde kişi başı macun tüketimi yılık yaklaşık 80 gr. iken gelişmiş toplumlarda 380 gr.dır. Aynı şekilde bizde her üç kişiye bir diş fırçası düşerken, diğer toplumlarda yıllık kişi başına üç diş fırçası düşmektedir.
Ağız bakımı konusunda çürükler kadar önemli bir diğer konuda dişeti sorunlarıdır. Günümüzde diş çürükleri sonucunda kaybedilen dişler kadar ilerlemiş dişeti hastalıklarından da kayıp olmaktadır. Önemli bir diğer sorunda ağız kokusudur. Sosyal ve kişisel hayatımızda böyle bir durum çok büyük sıkıntı yaratmaktadır. Bu sorununda çözümü için ağız hijyeninin sağlanması ilk sırada gelmektedir. Orta sertlikte ve uçları yuvarlatılmış kılları olan diş fırçası ile dişlerimizin yanı sıra dişetlerimizi de fırçalamalıyız. Üst çene için yukarıdan aşağı alt çene için aşağıdan yukarı, masaj yapar gibi yeterli sürede fırçalamalıyız. En sonunda dilimizi de fırçalayıp onun üzerindeki birikintileri de temizleriz. Geceleri fırçalama yapıldıktan sonra ferahlatıcı ağız gargaraları ile ağzın çalkalanması da faydalı olmaktadır.
Dişlerimizin temiz tutulması konusunda sevgili Peygamberimizin bir hadislerinde “yemekten sonra ağzınızı güzelce yıkayıp temizleyin. Zira benim bu sünnetim, sizin dişlerinizi temizler, dişlerin kuvvetini ve ömürlerini artırır” (Rumuz’ul Ehadis 249)
Gelişmiş toplumlar erken yaşta verilen ağız bakım eğitimi ve düzenli diş hekimi ziyaretleri sayesinde diş ve dişeti hastalıklarını daha oluşmadan engelleyebilmekte bu sayede hem sağlıklı bireyleri topluma kazandırmakta hem de çok ağır bir ekonomik yükten kurtarmaktadırlar.
Diş ve dişeti hastalıklarını oluşmadan engelleyebilmek erken tanı yöntemleri ile olmaktadır. Sorun oluşmuşsa bile erken tedavi çok daha başarılı olmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak diş hekimine gidip kontrollerimizi yaptırarak mutlu bir gülüşe sahip olabiliriz.
Dişlerimizi gereği gibi temizlersek;
 Dişlerimiz sağlıklı ve uzun ömürlü olur, hayatımız boyu bize hizmet eder. Birçok hastalıkların oluşmasına mani olur.
 Dişlerimiz çürümez, bize ağrı ve sızı çektirmez.
 Ağzımızda kötü koku olmaz.
 Dişlerimiz daha temiz daha beyaz olur.
 Etrafımızdaki insanlar üzerinde daha güzel bir izlenim bırakırız. Sevimli oluruz, itici olmayız.
 Çürüyen dişlerimizin tedavisi ile uğraşmaz para harcamayız.

Bu itibarla bu günkü DİŞ Sağlığı ile ilgili yazımın hazırlanmasında bana yardımcı olan bilgi ve deneyimlerini aktaran değerli hemşerimiz DİŞ HEKIMI KAYTUK GÖKSOYA’a bu katkılarından dolayı teşekkür eder, ayrıca l - 29 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı günleri olması nedeniyle tüm DİŞ hekimlerimizin bu mutlu ve anlamlı günlerini kutlar başarı dolu günler dilerim.

İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 20.11.2008
Anı Hit : 1258Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..