Bugün : 14 Aralık 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 5
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.82.10.219
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59688328
Toplam Tekil Hit : 19766266
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4777
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Cumhuriyet Bayramı
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

CUMHURİYET BAYRAMI

Üzerinde yaşadığımız cennet vatanımız, atalarımızın bize en büyük emanetidir. Onlar, Anadolu coğrafyasını vatan edinmek için ellerinden geleni yapmış, bu uğurda mallarıyla canlarıyla savaşmış ve asırlar boyu bu toprakları korumak için olağanüstü gayret göstermişlerdir. Ne var ki “su uyur düşman uyumaz” atasözünde vurgulandığı gibi Müslüman Türk Milletinin düşmanları hiç uyumamış, hep sinsi emeller beslemiş, Birinci Dünya savaşında bize, yedi cepheden saldırmış ve hemen Anayurdumuzu paylaşmaya kalkışmışlardır.
Her zaman olduğu gibi bu asil millet, istiklal ve hürriyetini, vatan ve mukaddesatını korumak için Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde şahlanarak, her türlü yokluğa ve olumsuzluğa rağmen büyük bir istiklal mücadelesi vererek, namusu saydığı vatanını, düşman işgalinden kurtarmıştır. Asırlardan beri hâkim olduğu Anadolu topraklarında, milli egemenliğini aynen korumuş, Türkiye Cumhuriyeti adıyla yeni bir devlet kurmuş ve 29 Ekim 1923 tarihinde bunu bütün dünyaya ilan etmiştir.
85. yıl dönümünü idrak edip mutluluğunu yaşadığımız Cumhuriyet, çoğunluk sistemine ve milli iradeyi temsil etme esasına dayanan, yaratılıştan insanlarda var olan çeşitli kabiliyetlerini ortaya koyabilmelerine, düşünce ve inançlarını serbestçe ifade edip yaşamalarına imkân veren istişareye (danışma ve görüşmeye) dayalı bir idare şeklidir.
İslam dini, danışma ve görüşmeye büyük önem verir. Yüce Allah bu konuda Hz. Peygamber (sav)’e ve bize, şöyle emreder: “İş konusunda onlarla müşavere et. Bir kere de karar verip azmettin mi, artık Allah’a tevekkül et, (O’na dayanıp güven). Şüphesiz Allah tevekkül edenleri sever.” (Ali İmran 3/159)
Hz. Peygamberin, ashabın ve dört büyük halifenin uygulamaları, hep istişare ile olmuştur. İslam dininde, Allah’ın kesin emir ve yasakları konusunda fikir yürütme veya tartışma söz konusu olamaz. Ancak dünya işlerinin düzene konması, vatan ve millet için yararlı olanların belirlenmesi maksadıyla istişarede bulunulması ve sonucunda da, çoğunluk görüşünün esas alınması, İslam’a uygun bir davranıştır. Cumhuriyet idaresi de bunu yapmaktadır.
Cumhuriyeti kuran milli irade, insanların dini inanç ve yaşayışlarında serbest bırakılmasını, dünyevi işlerde ise vatan ve milletin yararına yönlendirilmesini ve düzenlenmesini amaçlamıştır.
Bize düşen görev, Cumhuriyet ruhunu gayesinden saptırmadan, devletimizi ehil ellerde yükseltmek, yüceltmek ve bu mukaddes emaneti bizden sonraki nesillere, en iyi şekilde devretmek olmalıdır.


İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 23.10.2008
Anı Hit : 1556Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..