Bugün : 15 Kasım 2018

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 6
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1711
Son Üye: buracan315

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.234.13.175
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59592253
Toplam Tekil Hit : 19719572
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4774
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : İbadetin Anlam Ve Önemi
İsim : İSMET
Soyisim : BORAN
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

İBADETİN ANLAM VE ÖNEMİ

İnsan, varlıkların en üstünü ve en şereflisidir. Onun, bir cisim, bir de ruh yapısı vardır. İnsanın cismi varlığını ayakta tutmak için maddi gıdaya ne kadar ihtiyacı varsa, ruhunu besleyen manevi gıdaya da o kadar ihtiyacı vardır. Onun bu manevi gıdası, Allah’a iman edip, O’na kulluk görevini yani ibadetini yapmasıdır. Çünkü o bunun için yaratılmıştır.
İbadet; bir Müslüman’ın Yüce Allah’ın varlığını, birliğini ve büyüklüğünü tasdik etmesi, O’na teslimiyetle boyun eğmesi, O’nun kulu olduğunu bilmesi ve saygı ile O’na itaatte bulunması demektir. Öyle ise ibadet, insanın asli görevidir. İnsana yakışan da bu görevi yerine getirmesidir. Nitekim Yüce Allah Kur’an-ı Kerimde “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” (Zariyet 51/56) buyurmaktadır. Diğer bir ayeti kerimede de “Hanginizin daha iyi amel işleyeceğini denemek için, ölümü ve hayatı yaratan odur. O, azizdir, Gafurdur, her şeye galiptir, çok affedendir” (Mülk 67/2) buyurulmuş ve kulun, işlediği amelleriyle imtihana tabi tutulduğu belirtilmiştir.
İbadet; ruhun hayatı, kalbin hayatı, duyguların hayatıdır. İbadet bir aksiyondur. İbadetle geçen bir hayatta durgunluk yok, sönüklük yok ve bunalım yoktur. Hareket, heyecan, disiplin ve ferahlık vardır. Allah’ı zikretmenin, O’nun huzurunda durmanın, o zevki tatmanın mutluluğu, neşesi vardır.
Ana-baba, eş-dost, akraba ve arkadaşlık ilişkilerinde birbirimizin elinden tutmalı, beraberce ibadet kervanına zamanında katılmalı, maddi sağlık yanında manevi sağlığı da mükemmel olan bir toplum yapısı gerçekleştirilmeli. Mükellefiyet çağına gelmiş bir Müslüman için ibadetini kulak ardı etmek, “Daha gencim” veya “henüz işim gücüm çok, ileride başlarım” diyerek kendimizi avutmak yanlıştır.
İbadetler, sırf Allah rızası gözetilerek yapılmalıdır. Çünkü Allah’ın emri olan ibadetler, ancak samimiyetle ve ihlâsla yapıldığında makbul olur ve sahibini kötülüklerden uzaklaştırır. İnsan yaşayabilmek için, Allah’ın ihsan ettiği sayısız nimetlerden faydalanmaktadır. Allah’ın nimetlerinden faydalanmadan, hayatını sürdüren hiç bir canlı varlık yoktur. Bu nimetlere şükretmek gerekir. Allah’ın vermiş olduğu nimetlerin en büyük şükrü de, ibadetlerimizdir.
İbadetin sahası çok geniştir. Allah rızası gözetilerek yapılan her iş, bir ibadettir. İslam, gösteriş ve riya olmadığı müddetçe, insanlığa faydalı olan her türlü sosyal çalışmayı ibadetten saymıştır. Ancak bu güzel fiil ve davranışlar; namaz, oruç, zekât ve hac gibi temel ibadetlerin yerine asla geçemez ve onların sorumluluğunu düşüremez.
İbadet, kalpteki imanın bir alameti ve dışa yansıyan bir görüntüsüdür. İbadet imanın gıdası, kalbin cilası, ahlak ve faziletin membaıdır. İbadetler, kalplere Allah sevgisini yerleştirmek, bütün kötü düşünce ve davranışlardan arındırmak yönünden çok önemlidir. Zira Cenabı Hak Kur’an-ı Kerimde “Sana vahyedilen kitabı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, hayâsızlık ve kötülüklerden alıkoyar. Allah’ı anmak, elbette ibadetlerin en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir” (Ankebut 29/45) buyurarak, ibadetin insanı kötülüklerden uzaklaştırdığını belirtmiştir.
Mesela; günde beş vakit namaz kılmak suretiyle Allah’ın huzuruna duran bir insan, Rabbini hatırlamış ve hesap gününü unutmadığını ortaya koymuş olur. Allah için malının bir kısmını fakire zekât olarak veren bir insan, muhtacın sıkıntısını gidermiş, onu gözetmiş, sosyal dayanışmayı sağlamış olur. Oruç tutan da, nefsini ıslah etmiş, yoksulların durumundan haberdar olmuş olur.
Hayatın en huzurlu, en lezzetli saatleri, Allah ile kulun baş başa kaldığı ibadet anlarıdır. Manevi yapımızı bu lezzetten mahrum etmemek gerekir. İbadet; kıyamet günü insanın yüzünün akı, gözünün nuru, gönlünün süruru olacaktır. İbadet, hayat sıkıntılarının ruhumuzda meydana getirdiği yıkıntıları onarır. Kötülüklere karşı mücadele gücümüzü artırır. Makbul ibadetler sayesinde insan kötülüklerden tiksinir, günah işlemesine de pişmanlık duyar. Kısacası ibadet, Allah ile biz kullar arasında bir bağdır. Bu bağ sağlam olmalı, kopmamalıdır.

İSMET BORAN


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 06.09.2008
Anı Hit : 2157Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..