Bugün : 26 Mart 2019

Üye Ol
Şifremi unuttum

Üye Bilgileri

Online Ziyaretçi: 13
Online Üye: 0
Online Yönetici: 0

Toplam Üye: 1717
Son Üye: Meluha

Online Üyeler:
Şu An Online Üye Yok
Hoşgeldiniz Ziyaretçi!
IP Adresiniz: 54.166.133.84
Üye olmak için Buraya tıklayabilirsiniz.

Toplam Hit : 59992750
Toplam Tekil Hit : 19913084
Site Kuruluş Tar : 11.05.2007

TRT Çerkeslere televizyon kanalı açmalı mı ?

Evet
Hayır

Toplam Oy: 4786
[Sonuçlar]
Köy Muhtarı
Muhtar İsim: Mehmet YILDIZ
Ev Tel : 0352 531 10 10
Cep Tel: 0505 855 55 98
Anı Başlığı : Yolun Açık Olsun
İsim : İsmet
Soyisim : Boran
İçerik :

Sponsor Bağlantılar

Mekânı cennet ruhu şad olası bu büyük zat Şeyh Edebali’nin mucizevî sözlerine çeşitli yazar ve çizerlerin makalelerinde, basın yayın ve çeşitli dergilerde rastlamak mümkündür. Ben bu ulu zatın düşüncelerine bayılırım. Kelimelerini ve cümlelerini bir dantel tanesi gibi dokumuş, her cümlesinde büyük manalar ihtiva eden sözlerinden okuyucuların da faydalanacağını düşünerek Sızıntı dergisinden aldığım makaleyi aynen sunuyorum,

Oğul;
İnsanlar vardır şafak vaktinde doğar, gün batarken ölürler. Unutmaki dünya sandığın kadar büyük değildir. Dünyayı bize büyük gösteren bizim küçüklüğümüzdür. Hırsımız ve bencilliğimiz…
Dünya bir garip han, bir hoyrat mekan
İnsan bir garip varlık kabına sığmayan..
Hayat bir yudum su, bir anlık rüya…
Ömür bir kısa yol tekrarı olmayan…
Bu yolda nazarımızı sonsuzluğa dikip; büyük yürümek ve büyük ölmek gerek. Bu yolda hırs, diken, benlik ve kibir engeldir oğul. Sakın ha kendine takılmayasın ve kendinde boğulmayasın. Teklik sadece Allah’a mahsustur, tek başına karara durup hoyrat dünyanın dayanılmaz ağırlığını kaldırmayasın. İşlerini ehil kişilere danışarak tutasın, danışırsan yol alırsın danışmazsan yolda takılıp kalırsın oğul.
Güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin ama bunları nerede, nasıl kullanacağını bilemezsen sabah rüzgarında savrulup gidersin.
Bir dem gelir bir tekmeyle dünyalara yıkacak olursun, bir dem gelir yerdeki karıncaya mağlup oluırsun. Güç hayvanda bile mevcut, akıl sadece anahtar, anahtara takılmayasın. Aslolan anahtarın açacağı kapılardır. Kapıların ardında hazineler, kapıların ardında sırlar vardır. Sırlar ki ebedi muştuları koynunda barındırır. Sonsuza kavuşturur. Aklını kullanıp dünyadayken cennetin kapılarını aralayasın oğul.
Öfken ve benliğin bir olup aklını yener! Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın. Azminden dönmeyesin. Çıktığın yolu, taşıyacağın yükü iyi bil, her işin gereğini vaktınde yap.
Öfke ateş, öfke afet, öfke şeytandır oğul. İnsanoğlu dağları devirir, ama öfkesine mağlup olabilir. Öfkeyle savaşı daima taze tutmak gerektir.
Yolcu, buruk baş gerek
Gözde daima yaş gerek
Huy biraz yavaş gerek
Yoksa yollar aşılmaz
Diyen ne güzel söylemiştir. Öfke benlğin yemi, en lezzetli gıdasıdır. Benlik semirdimi irade yok olur gider. İradesi zayıflıyanın ruhu intihar eder. Posalaşmış bir beden taşımak ne ağır zillet. Ötelere kapalı bir ruh taşımak ne büyük ihanet.
Sabırsız olmaz oğul, sabırsız menzile varılmaz. Kaf dağına sabırsız ulaşılmaz. “Sabır kara bir dikeni yutmak, diken içini parçalayıp geçerken de ses çıkarmamaktır.” İnsan ocaklar gibi yanmalı, yanmalı da kimselere gamını ilan etmemelidir. Gözünü ötelere dikesin oğul, hesabını idealine göre yapasın. Şunu da asla unutmayasın: “Her şeyin vakti tayin edilmiştir. Vaktinden önce öten horozun başı kesilir”
Vazifen çetin, yükün ağırdır oğul.Hizmette önde ücrette geride olasın.Vazifenin en ağırına talip olmaktan kaçınmayasın. Vazifenin ağırlığı yaratan’nın kullarına ihsanıdır.
Açık sözlü ol ! Her sözü üstüne alma! Gördüğünü söyleme, bildiğini bilme, sözünü unutma, sözü söz olsun diye söyleme.
Bizler nefreti eritmek için, muhabbetin asaletini dünyaya yeniden hakim kılmak için çıktık yola. Bu yolda utanacak bir şeyimiz yoktur. Muhabbet yolununun gizlisi saklısı yoktur oğul. Ama altının değerini de sarraf bilir, sözünü muhatabına göre ayarlayasın. Cahilin karşısında altınlarını çamura atmayasın.Yiğit olan kördür. Kötülüğü görmez. Sağırdır, kem sözü işitmez; dilsizdir, her ağzına geleni demez. Bildiğini de her yerde ayaklar altına sermez. Yunus gibidir o; yüreği muhabbete, gönül ibresi hakikate ayarlıdır. O bir defa söz verdi mi, onu namusu bilir.
Ananı, atanı say. Bereket büyüklerle beraberdir.
Anadolu; içinden kıvrım kıvrım ırmaklar akan ağıtları alev alev ciğerler yakan…”Ana’larla dolu olan…
Ana çile yumağıdır, oğul dua kaynağıdır. Ana yüreği narin bir, ata bileği Hakkın diktiği en sağlam direktir.. Ne ananın ince yüreğini yakasın,ne de babanın kapı gibi bileğini kırasın oğul. Yarın yuva kırdığunda ocağınla onlar arasında köprü olasın. Ana ve ata düşmemek içi sırtımızı dayadığımız duvardır..yarın yıkıldığında kıymetini anlarsın.
“Sevildiğin yere sıkça gidip gelme, muhabbetin kalkar.itibarın kalmaz. Düşmanını çoğaltma, haklı olduğunda kavgadan korkma! Bilesin ki; atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler”


Her şeyin ortası makbuldür. Sevginin de sevdiğini gereğinden fazla sevmeyesin. Yerdiğini de gereğinden fazla yermeyesin. Sevgini de,sadece yüreğininin eline vermeyesin. En çetin imtihan “ sevgi”yle olandır.” Kişi ne kadar bahadır olsa da, muhabbete tuş olur” diyen atanın sözünü aklından çıkarmayasın. Böyle imtihan olmamak, istikbalde neslinden utanmamak için gecelerin bağrında, seherlerin aydınlığında duaya durasın. Senin ideallerin ve geleceğe dair hedeflerin var oğul.
Gönül adamı ömrünü boşa harcamaz. Yüreğini ucuza satmaz. Edep tacını başındann almaz. Gönül erinin her zaman yüzü yerde,gönlü göktedir. Haklı olduğunda kavga vermesini bilir. Kavgayı sadece bileğiyle değil, ilmiyle ve yüreğiyle yapmasını da bilir.
İyiliğe kötülük, şer kişinin karı,
İyiliğe iyilik her kişinin karı,
Kötülüğe iyilik de er kişinin karıymış oğul
Sen bizim rüyamız, sen bizim devamız, sen bizim duamızsın oğul .Daima başın dik, alnın ak, gönlün pak olsun.
Zümrüt-ü Anka’nı iyi seç ki Kaf dağı sana yakın olsun. Yolun abediyyete kadar açık olsun.


Dipnot:
Şeyh Edebali; Osman Gazi’nin kayın babasıdır. (Ö.l325) Karaman ve Şam’da öğretim gördü. Yüz yirmi yıl yaşadığı söylenir. İslam ilimleri ve rüya yorumlarında geniş ilmi vardı. Osman Gazi, Edebali’de misafir kaldığı bir gece rüyasında Şeyhin koynundan çıkan ayın kendi koynuna girdiğini ve göbeğinden yetişen bir ağacın bütün cihanı sardığını görür. Şeyh Edebali bu rüyayı büyük bir devletin kurucusu olacağı şeklinde yorumlar. Bu yorumdan sonra Şeyh Edebali kızı Melhun Hatun’u Osman Gazi’ye verdiği söylenir. Türbesi Bilecik’tedir


BU KONUYU PAYLAŞIN

Share |

Gönderme Tarihi : 25.07.2008
Anı Hit : 1347Gönderilen anılar,fıkralar,yazılar vs. yazarının sorumluğu altındadır. Kesinlikle site yönetimini bağlamaz.
Yorum Gönderilmemiş..
Yorum Göndermek için Üye Olmanız Gerekmektedir..